کمبود تستوسترون در مردان و علائم مربوط به آن

 کمبود تستوسترون در مردان و علائم مربوط به آن

 تستوسترون، قوی ترین آندروژن یا هورمون مردانه در بدن است. زیرا آندروژن ها مسوول حجیم شدن عضلات، استحکام استخوان ها، کلفت شدن صدا و الگوی رشد مویی هستند که مشخصه مردان است.

این هورمون باعث تشدید تولید گلبول های قرمز خون نیز می شود.تستوسترون رشد دستگاه تناسلی را حین بلوغ تحریک می کند و مسوول تولید اسپرم در طول دوران زندگی است.به علاوه این هورمون اثری عمده – هر چند کاملا شناخته نشده- بر رفتار مردان دارد

تستوسترون در احساس انرژی (و پرخاشگری) دخیل است. برای داشتن میل جنسی ضروری است و در ایجاد نعوظ طبیعی و کارکرد جنسی نقش دارد.

پس از اینکه تستوسترون در بدن به هورمون دی هیدروتستوسترون تبدیل می شود، رشد سلول های غده پروستات را تحریک می کند و باعث تحلیل رفتن فولیکول های مو در مردانی می شود که به صورت ژنتیکی مستعد طاسی مردانه هستند.

با افزایش سن مردان، تغییراتی در بدن آنها رخ می دهد. کلسیم بدن کاهش می یابد، توده عضلانی تحلیل می رود و چربی بدن افزایش پیدا می کند. تعداد سلول های قرمز خون نیز پایین می آید. انرژی اش کمتر می شود و فعالیت جنسی اش کاهش می یابد و این وقایع هنگامی رخ می دهد که میزان تستوسترون در حال کاهش است.

با کنار هم گذاشتن این دو پدیده، یعنی کاهش میزان تستوسترون و کاهش توانایی های مردان، کاملا قابل درک است که چرا درمان با تستوسترون تا این حد جذابیت دارد.

البته باید بدانید که با وجود کاهش تدریجی و آهسته میزان این هورمون با افزایش سن، در اغلب مردان میزان تستوسترون در طول زندگی در دامنه طبیعی باقی می ماند. به علاوه گرچه میزان تستوسترون با افزایش سن مردان کاهش پیدا می کند، ولی ثابت نشده که افت میزان این هورمون در مردان اثرات نامطلوب سالمندی ایجاد کند، یا درمان با تستوسترون این تغییرات را رفع خواهد کرد.

عوارض جانبی دریافت تستوسترون

بسیاری از پزشکان نگران هستند که درمان با تستوسترون ممکن است بی خطر نباشد.بی خطر بودن درمان با تستوسترون در مردان در سنین بالا موضوعی مورد اختلاف است.

 عوارض جانبی درمان با تستوسترون شامل پلی سیتمی (افزایش بیش از حد تعداد گلبول های قرمز خون)، قطع تنفس حین خواب (که می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا، حمله قلبی و سکته مغزی شود)، ژنیکوماستی (بزرگ شدن خوش خیم پستان در مردان)، آکنه و بیماری کبدی است.

علائم کمبود تستوسترون

۱- علائم کمبود شدید تستوسترون

-کاهش میل و فعالیت جنسی
-کاهش نعوظ های خودبه خودی
-کوچک شدن بیضه ها یا بیضه های بسیار کوچک
-کاهش موی صورت و بدن
-پوکی استخوان، شکستگی با ضربه خفیف، کاهش قد
-بزرگی یا حساسیت پستان
-گرگرفتگی و تعریق شبانه
-ناباروری

۲-دیگر علائم احتمالی کمبود تستوسترون

-کاهش توده یا قدرت عضلانی
-کاهش انرژی، خستگی و خواب آلودگی
-افزایش چربی بدن
-افسردگی
-اختلال تمرکز و حافظه
-اختلال خواب یا افزایش خواب آلودگی
-کم خونی
-کاهش قدرت و کارکرد جسمی

چه کسانی باید تستوسترون مصرف کنند؟

درمان با تستوسترون برای مردانی که دچار کمبود تستوسترون یا «هیپوگنادیسم» هستند، تایید شده است.

کمبود تستوسترون

علل هیپوگنادیسم :

 مختل شدن کار بیضه به علت خطاهای ژنتیکی
اوریون
ضربه شدید
اعتیاد به الکل
شیمی درمانی
پرتودرمانی برای سرطان

سایر علل :

 مشکل در غده هیپوفیز در مغز
تومورها (تقریبا همیشه خوش خیم)
ضربه سر
جراحی مغز
داروهای گوناگون
برخی اختلالات وراثتی
سوء تغذیه شدید
بیماری های مزمن

تقریبا در همه آقایان مبتلا به هیپوگنادیسم، میزان تستوسترون کل در خون کمتر از ۳۰۰ نانوگرم در دسی لیتر و میزان تستوسترون آزاد زیر ۵ نانوگرم در دسی لیتر و میزان تستوسترون در دسترس از لحاظ زیستی زیر ۱۵۰ نانوگرم در دسی لیتر است.

اما از آنجایی که میزان این هورمون در طول روز به شدت نوسان می کند، اندازه گیری تستوسترون خون باید در ساعت ۷ و ۱۰ صبح انجام شود تا نتایج حاصله بیشترین میزان دقت را داشته باشد.مردان مبتلا به هیپوگنادیسم باید درمان جایگزین با تستوسترون خارج از بدن را دریافت کنند.

کسانی که نمیتوانند هورمون تستوسترون دریافت کنند:

 مردان مبتلا به سرطان پروستات یا پستان
بالا بودن میزان آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) که در خون اندازه گیری می شود
وجود گره ها یا توده هایی در پروستات یا بزرگی شدید پروستات
بالا بودن تعداد گلبول های قرمز خون و غلظت خون
قطع تنفس انسدادی حین خواب درمان نشده
نارسایی شدید قلبی

همچنین تحقیقات اخیر نشان می دهد که مردان سالمند و مردانی که دارای بیماری قلبی- عروقی هستند یا عوامل خطرساز عمده برای بیماری قلبی مانند فشار خون بالا را دارند، باید با کمال احتیاط تستوسترون را دریافت کنند.

بنابراین درمان با تستوسترون تنها برای مردان مبتلا به «هیپوگنادیسم» تایید شده است.اما اغلب این مردان تستوسترون را برای خواص ادعایی «ضدپیری» آن یا برای درمان اختلال نعوظ (که تاثیر تستوسترون در این مورد بسیار مورد تردید است) مصرف می کنند.

حتی اگر مشکلات احتمالی پروستات ناشی از مصرف تستوسترون را در نظر نگیریم، بررسی های اخیری که نشان دهنده اثر تستوسترون بر بیماری های قلبی بوده اند، ما را وادار می کند که این موضوع را جدی بگیریم.
بسیاری از کارشناسان معتقدند دریافت تستوسترون باید به مردانی محدود شود که دچار هیپوگنادیسم هستند یا آنهایی که حین انجام یک آزمایش بالینی، تستوسترون دریافت می کنند و به دقت تحت نظر هستند.

منبع : ساعد نیوز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *