علل ایجاد نفخ معده

 علل ایجاد نفخ معده
نفخ معده و باد بیش از حد شکم به دلایل مختلف ایجاد می شود و شما را آزار می دهد ، علل غیرطبیعی و دور از ذهن شما می توانند در این مشکل دخیل باشند.
نفخ معده

 اکثر افراد، نفخ معده را از خوردن غذاهای اسیدی یا نوشیدنی گازدار ها می دانند،اما خوردن سریع غذاها ، افزایش وزن، عدم تحمل لاکتوز و… نیز از عوامل اصلی نفخ معده می باشند.

نفخ شکم ممکن است در افراد در هر سن و سالی که هستند تأثیر بگذارد و ممکن است باعث عوارض جدی مانند عفونتهای روده و… گردد.برای جلوگیری از نفخ معده بهتر است یک رژیم غذایی سالم و ورزش روزانه در زمان معین درپیش بگیرید. در ادامه این مطلب ببه عواملی که باعث ایجاد نفخ در معده می شوند آشنا خواهید شد.

علل نفخ معده

 ۱. استفاده از نی :

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که با استفاده از نی مایعات را می نوشید، باید بدانید که خطر ابتلاء شما به نفخ معده بیشتر از افراد دیگر هست، چون همراه میل نوشیدنی تان هوا نیز همراه با نوشیدنی وارد بدن میشود.

استفاده از نی

۲. نوشیدنی های گازدار :

اگر شما به مصرف نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه ها علاقه شدیدی دارید، قابل توجه است که بدانید شما هم در معرض ابتلا به نفخ معده می باشید و با خوردن این نوشیدنی ها به افزایش تولید گاز معده کمک کرده اید.

۳.سرطان روده بزرگ :

یکی از نشانه های خطرناک بیماری سرطان روده بزرگ، نفخ است. اگر شما نفخ های طولانی با درد بیش از معده دارید، زمان این است که فوراً به پزشک مراجعه کنید و از خطرات احتمالی پیشگیری کنید.

۴. قرص های ضد بارداری :

مصرف خوراکی قرص های ضد بارداری در زنان می تواند باعث نفخ گردد و همزمان با اینکه مسئولیت هورمون های خاصی در بدن آنها و به ایجاد و تولید نفخ تغییر می کند.

 ۵. PMS ( سندرم پیش از قاعدگی در زنان) :

خانم ها نفخ معده را چند روز پیش از شروع عادت ماهیانه شان تجربه می کنند.

۶. تنبلی :

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که از ورزش متنفر هستند و یا به عبارت دیگر هیچ تحرک آنچنانی ندارید، ممکن است مقدار زیادی گاز در بدن و یا معده تان انباشته شود که نهایتا می تواند منجر به نفخ گردد.

۷.IBS (سندرم روده تحریک پذیر) :

اگر شما از این بیماری رنج می برید حائز اهمیت می باشد که بدانید نفخ معده می تواند نشانه اختلال در روده هایتان گردد.

منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *