ماده مخدر درومورفین و اثرات مخرب آن بر روی بدن

 ماده مخدر درومورفین و اثرات مخرب آن بر روی بدن
ماده مخدر درومورفین ، معروف به کروکودیل ، یکی از مشتقات افیونی کدئین است. مانند هروئین و سایر مواد افیونی ، اثر آرام بخشی و ضد درد دارد و بسیار اعتیاد آور است. کسانی که این عوامل سوزاننده را به داخل رگهایشان تزریق می کنند ، می توانند دچار زخم های شدید پوستی ، عفونت و… شوند.

 فیون ها داروهایی هستند که درد را تسکین می دهند. انواع مختلف مواد افیونی در دسترس است ، از جمله آنهایی که از گیاهان خشخاش ساخته می شوند ، مانند مرفین و مواد مخدر مصنوعی ، مانند فنتانیل. مواد افیونی هنگامی که طبق دستورالعمل استفاده می شود ، می توانند در درمان دردی که با سایر داروهای ضد درد مانند استامینوفن تسکین نمی یابد ، بسیار موثر باشند.

مواد افیونی با اتصال به گیرنده های مواد افیونی در مغز و جلوگیری از سیگنال های درد کار می کنند. آنها همچنین احساس لذت را تقویت می کنند ، به همین دلیل باعث اعتیاد می شوند.
سوء استفاده از مواد افیونی به ابعاد اپیدمی رسیده است. طبق گزارش ، هر روز ۱۳۰ نفر در ایالات متحده در اثر مصرف بیش از حد مواد افیونی می میرند. این مواد مخدر به انواع مختلف شامل مواد مخدر اصلی ، مصنوعی یا مخلوط با داروهای دیگر است.

ماده مخدر درومورفین چیست؟

دزومورفین یکی از مشتقات تزریقی مورفین است. شاید نام خیابانی آن را با نام کروکودیل شنیده باشید. اغلب از آن به عنوان جایگزین ارزان تری برای هروئین یاد می شود.
نام خیابانی آن بخاظر یکی از عوارض جانبی سمی آن است. افرادی که از کروکودیل استفاده می کنند پوستی پوسته پوسته ، سیاه و سبز ایجاد می کنند که شبیه پوست کروکدیلاست.
ماده ای به نام کروکدیل که جوانان را به زامبی تبدیل می کند و باعث مرگ آهسته آنها می شود.
داروی کروکودیل اولین بار در اوایل سال ۲۰۰۰ در روسیه معرفی شد. این ماده با سنتز دزومورفین از کدئین و مخلوط کردن آن با سایر مواد افزودنی مانند:
– اسید هیدروکلریک
– رقیق کننده رنگ
– ید
– گازوئیل
– مایعات سبکتر
– فسفر قرمز
این مواد افزودنی خطرناک احتمالاً علت عوارض جانبی آن هستند.

موارد استفاده از درومورفین

استفاده از دزومورفین (کروکدیل) اولین بار در سال ۱۹۳۵ به عنوان درمانی برای درد ناشی از ضربه گزارش شد. مشخص شد که این دارو یک داروی تسکین دهنده درد قوی تر از مرفین با مدت زمان کوتاهتر و تهوع کمتر است. پزشکان قبل و بعد از جراحی برای اثر آرام بخشی از آن استفاده کردند.امروزه دیگر استفاده نمی شود.

طرز استفاده از ماده مخدر درومورفین

ماده مخدر کروکدیل به طور معمول بصورت تزریق وریدی (IV) استفاده می شود. براساس گزارش ها ، دارو در عرض ۲ تا ۳ دقیقه (۱۰ تا ۱۵ برابر سریعتر و سه برابر سمی تر از  مرفین) است. در حقیقت ، وقتی مواد شیمیایی سمی از بین می روند ، اغلب آنچه باقی می ماند دزومورفین است ، ترکیبی بسیار شبیه به هروئین.

تااثیر استفاده از آن

پس از شروع سریع ، اثرات سرخوشی ممکن است کمتر از دو ساعت طول بکشد. با توجه به مدت زمان کوتاه ، بسیاری از افراد خود را در تکرار سریع استفاده از مواد مخدر مشاهده می کنند تا از علائم ترک آن که شبیه هروئین است جلوگیری کنند.
به دلیل مدت زمان کوتاه اثر و تجویز مکرر ، وابستگی سریع جسمی ممکن است ایجاد شود.

عوارض جانبی و تاثیرات مخرب آن بر روی بدن

نکروز پوست

مطابق با گزارش ها، مردم در ناحیه تزریق دارو دچار تورم و درد قابل توجهی می شوند. به دنبال آن تغییر رنگ و پوسته پوسته شدن پوست ایجاد می شود. در نهایت مناطق زیادی زخم در جایی که بافت از بین می رود ، رخ می دهد. اعتقاد بر این است که این آسیب حداقل تا حدی ناشی از اثر سمی مواد افزودنی است که در ساخت دارو استفاده می شود ، که بیشتر آنها پوست را فرسایش می کنند.
همچنین دارو قبل از تزریق خالص نمی شود. این ممکن است توضیح دهد که چرا تحریک پوست تقریبا بلافاصله پس از تزریق اتفاق می افتد.
درومورفین

آسیب عضلات و غضروف ها

پوست مبتلا به زخم اغلب به آسیب شدید عضلات و غضروف تبدیل می شود. پوست همچنان زخم می شود و در نهایت استخوان زیر آن خارج می شود و استخوان آن در معرض دید قرار می گیرد.
کروکدیل ۱۰ برابر قوی تر از مورفین است. به دلیل اثرات تسکین دهنده درد ، بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند این عوارض را نادیده می گیرند و درمان را به تاخیر می اندازند تا آسیب زیادی از جمله قانقاریا وارد شود.

 آسیب رگ های خونی

ماده مخدر کروکدیل می تواند به عروق خونی آسیب برساند که از دریافت خون مورد نیاز بافت های بدن جلوگیری می کند. آسیب رگهای خونی مرتبط با دارو می تواند باعث قانقاریا شود. همچنین می تواند منجر به ترومبوفلبیت شود که التهاب ورید ناشی از لخته خون است.

 آسیب استخوان

عفونت استخوان (استئومیلیت) و مرگ استخوان (استئونکروز) در قسمتهای بدن جدا از محل تزریق نیز گزارش شده است.
باکتری ها از طریق زخم های عمیق بافتی می توانند وارد استخوان شوند و باعث عفونت شوند. مرگ استخوان زمانی اتفاق می افتد که جریان خون در استخوان کاهش یابد یا متوقف شود. برای درمان این نوع آسیب گاهی قطع عضو لازم است.

 عوارض جانبی جدی دیگر :

 ذات الریه
 مننژیت
 سپسیس  یا مسمومیت خون
 نارسایی کلیه
 آسیب کبدی
 ضربه مغزی
 مرگ
منبع: بهداشت نیوز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *