کیست‌ها و علل تشکیل آن‌ها

 کیست‌ها و علل تشکیل آن‌ها

کیست‌ها کپسول های بسته یا ساختارهای کیسه مانندی هستند که به طور معمول با یک ماده مایع، نیمه جامد یا گازی پر می شوند، دقیقاً شبیه تاول. اندازه کیست ها از میکروسکوپی تا خیلی بزرگ متفاوت است. کیست های بسیار بزرگ می توانند اندام های داخلی را جابجا کنند. اکثر آن ها خوش خیم هستند، اما برخی کیست ها می توانند سرطانی یا پیش سرطانی باشند.

کیست یک بخش طبیعی از بافتی که در آن جای دارد، نیست. غشای مشخصی دارد و از بافت مجاور جدا شده است. قسمت بیرونی (کپسولی) کیست را دیواره کیست می نامند. اگر این کیسه از چرک پر شود، کیست آلوده شده و به چیزی تبدیل می شود که به آن آبسه می گویند. در این مقاله انواع مختلف کیست، علل و علائم آن ها و برخی گزینه های درمانی بررسی می شود.

دلایل تشکیل کیست‌ها

کیست ها شایع هستند و می توانند در هر نقطه از بدن ایجاد شوند. آن ها اغلب در نتیجه عفونت، گرفتگی غدد سباسه یا ایجاد سوراخ، هستند.

دلایل دیگر:

· تومورها

· مشکلات ژنتیکی

· نقص عضو از جنین در حال رشد

· نقص در سلول ها

· شرایط التهابی مزمن

· انسداد مجاری در بدن که باعث تجمع مایعات می شود

· انگل

· جراحتی که باعث پارگی رگ می شود

در بیشتر موارد، ایجاد درد در کیست غیرمعمول است مگر اینکه پاره شود، عفونت کند یا ملتهب شود.

کیست خوش خیم و بدخیم

بیشتر کیست ها خوش خیم هستند و به دلیل انسداد در سیستم های طبیعی تخلیه بدن ایجاد می شوند.

با این حال، برخی کیست ها ممکن است تومورهایی باشند که در داخل تومورهای دیگر ایجاد می شوند. این ها می توانند بدخیم یا سرطانی باشند (کیست ها همان تومورها نیستند).

علائم کیست

نشانه ها بسته به نوع کیست متفاوت اند. در بسیاری از موارد، فرد ابتدا از وجود یک توده غیرطبیعی مطلع می شود، به ویژه هنگامی که کیست فقط در زیر پوست قرار دارد.

بسیاری از کیست های داخلی، مانند آن هایی که در کلیه یا کبد ایجاد می شوند، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. ممکن است تا زمانی که اسکن تصویربرداری، مانند MRI، سی تی اسکن یا سونوگرافی، انجام نگیرد، مورد توجه قرار نگیرند.

اگر کیست در مغز ایجاد شود، می تواند باعث سردرد و علائم دیگر شود. کیست در پستان هم می تواند باعث درد شود.

شناخت کیست‌ها

کیست می تواند به صورت برجستگی بر روی پوست ظاهر شود و یا مانند یک توده ی کوچکی درست در زیر پوست شما رشد کند.

برخی کیست‌ها در اعماق بدن رشد می کنند و بنابراین احساس نمی شوند. با این حال، ممکن است آن ها علائمی مرتبط بروز دهند. به عنوان مثال، کیست های تخمدان، مانند آن هایی که در نتیجه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ایجاد می شوند، ممکن است باعث اختلال در عملکرد تخمدان و تولیدمثل شوند. بیماری کلیه پلی کیستیک (PKD)، که باعث تشکیل کیست در کلیه می شود، می تواند بر عملکرد کلیه تأثیر منفی بگذارد.

کیست ها معمولاً به آرامی رشد می کنند و سطح صافی دارند. می توانند ریز یا بسیار بزرگ باشند. بیشتر کیست ها دردناک نیستند و معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند مگر اینکه:

– عفونی شوند

– بسیار بزرگ شوند

– به یک عصب یا رگ خونی آسیب برسانند

– در حال رشد در یک منطقه حساس باشند

– بر عملکرد یک اندام تأثیر بگذارند

درمان کیست

گزینه های درمانی کیست به عوامل مختلفی بستگی دارند، از جمله نوع کیست، محل آن، اندازه و میزان ناراحتی که ایجاد می کنند.

برای کیست های بسیار بزرگ که علائمی ایجاد می کنند، ممکن است پزشک حذف با جراحی را توصیه کند.

گاهی اوقات، ممکن است با قرار دادن یک سوزن، کیست را تخلیه یا آسپیراسیون کنند. اگر کیست به راحتی در دسترس نباشد، ممکن است از تصویربرداری رادیولوژیک برای هدایت دقیق سوزن کمک بگیرند.

گاهی اوقات، ممکن است متخصص مایع خارج شده را زیر میکروسکوپ بررسی کند تا مشخص کند سلول های سرطانی وجود دارند یا نه. اگر آن ها به سرطانی بودن کیست مشکوک باشند، ممکن است حذف با جراحی، تجویز بیوپسی دیواره کیست یا هر دو را پیشنهاد دهند.

بسیاری از کیست ها در نتیجه یک بیماری مزمن یا زمینه ای ایجاد می شوند، همان طور که ممکن است در مورد بیماری پستان فیبروکیستیک یا سندرم تخمدان پلی کیستیک رخ دهد. در چنین موارد، تمرکز درمان بر روی خود بیماری خواهد بود، نه کیست.

منبع: همگردی

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *