کجی آلت تناسلی و علل مربوط به آن

 کجی آلت تناسلی و علل مربوط به آن
خمیدگی و کجی آلت تناسلی مشکلی شایع و یکی از اختلالات خطرناک ایجاد شده در دستگاه تناسلی آقایان در سنین مختلف است . وجود این مشکل باعث اختلالات روحی و حتی طلاق نیز می گردد.متاسفانه به دلیل مسائلی همچون خجالت و… بسیاری از مردان به موقع برای درمان به پزشک مراجعه نمی کنند.

کجی آلت تناسلی

کجی آلت تناسلی

آلت مرد از نظر ساختاری از عروق شریان و ورید و ۲ عدد جسم غاری و یک عدد جسم اسفنجی که در قسمت پائین و بین دو اجسام غاری قرار گرفته است و از وسط آن مجرای ادراری عبور می کند تشکیل شده است.

به طور طبیعی آلت تناسلی در مردان در حالت نعوظ بصورت مستقیم قرار می گیرد و انحرافی در آن دیده نمی شود اما در حالت شل و غیر نعوظ در اکثر موارد آلت به یک سمت که معمولا طرف چپ است متمایل است که اهمیتی ندارد.

چطور متوجه کجی آلت تناسلی مردان شویم؟

کجی آلت تناسلی زمانی ایجاد می شود که که قسمتی از بافت های قابل انبساط آلت قادر به اتساع نباشد که اغلب به علت بافت فیبری که در معاینه سفت می باشند ایجاد می شوند و در نتیجه در هنگام نعوظ آلت مرد به همان طرف کج می شود.

درصد انحراف آلت ارتباط مستقیم با درصد و اندازه بافت فیبری دارد. هر چه قدر میزان بافت فیبری زیاد باشد ، به همان اندازه درصد انحراف آلت نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

انواع خمیدگی و کجی

نوع اول :کجی مادرزادی آلت تناسلی

نوع دوم: حالت اکتسابی

 تفاوت اصلی در نحوه و روش ایجاد انحراف آلت تناسلی می باشد .در نوع مادرزادی کجی آلت تناسلی از بدو تولد همراه فرد است و گاه به مرور افزایش پیدا می کند .اما در نوع خمیدگی اکتسابی، دستگاه تناسلی مردان بر اثر عوامل بیرونی انحراف پیدا می کنند.

کجی مادرزادی

کجی مادرزادی آلت تناسلی یک بیماری نسبتا شایع است که تقریبا ده درصد از مردان به آن گرفتار می شوند . در حالت نعوظ ، کجی بهتر بروز پیدا می کند که می تواند مانع بزرگی برای ازدواج مردان باشد.

در صورتی که با روشهای جراحی می توان این حالت را از بین برد .کجی آلت تناسلی می تواند بطرف پائین، بالا، راست، چپ و یا ترکیبی از آنها مثلاً بطرف پائین و راست باشد. در نوع مادرزادی، اغلب کجی بطرف چپ می باشد.

در حالت مادرزادی که اغلب به علت نامتقارن بودن اجسام غاری و کوچک بودن یکی از سیلندرها به وجود می آید ، و باعث انحراف درجاتی از آلت تناسلی مرد می گردد که اغلب باعث بروز اختلال در مقاربت نمی شود و مقدار انحناء آن کمتر است.اگر مقدار انحناء بیش از ۳۰ درصد باشد با جراحی اصلاح و درمان می شود.

در کج بودن آلت تناسلی بطرف پائین ،میزان کجی را بر حسب درجه می سنجند. یک مرد از نظر زناشوئی دارای دو جنبه است :توانائی باروری و توانائی برقرار کردن رابطه زناشوئی یا همان نزدیکی.

کجی آلت تناسلی بخودی خود به قدرت باروری مرد ، آسیبی نمی زند ، اما اگر بیش از ۳۰ درجه آلت تناسلی انحراف داشته باشد ، هم نزدیکی مشکل می شود و هم اینکه ممکن است همسر بیمار حین نزدیکی احساس درد بکند که این موارد نیاز به جراحی دارند.

کجی آلت تناسلی اکتسابی

در حالت اکتسابی که بیماری پیرونی نیز نام دارد، انحناء در بدو تولد وجود ندارد و بعداً ایجاد می شود . علت قطعی آن مشخص نیست ولی این انحناء اغلب در افراد مبتلا به فشار خون ، بیماری های قلبی و عروقی و دیابت و زمینه ژنتیکی ایجاد می شود.

عمده ترین علل بروز کجی اکتسابی آلت تناسلی :

۱- شکستگی آلت :

آسیب و پارگی تنه آلت که معمولا به علت ضربه شدید حین روابط جنسی اتفاق می افتد ، شکستگی در آلت تناسلی نامیده می شود . این آسیب و پارگی در صورت ترمیم ، عوارضی ندارد اما عدم درمان آن می تواند باعث کجی آلت شود.

۲- هیپوسپادیاس :

خمیدگی عمده در این بیماری در نوک آلت یا حشفه دیده میشود . در این حالت به دلیل کوتاه بودن مجرای ادرار حشفه به پایین کشیده شده و حالت پهن پیدا میکند. برای درمان این نوع خمیدگی باید بافت هایی که حشفه را به پایین کشیده اند قطع کرده و مرای ادرار بازسازی شود.

۳- بیماری پیرونی :

بیماری پیرونی Peyronie’s disease یکی از شایع ترین بیماری ها در میان مراجعین به دلیل انحراف آلت تناسلی در مردان است. میزان شیوع بیماری پیرونی بین ۰٫۴ تا ۹ درصد بوده و علت آن ناشناخته است.این بیماری معمولا بعد از سن پنجاه سالگی بروز پیدا می کند و با یک فرآیند التهابی شروع می شود.

در این حالت بافت های التهابی و غیر قابل انعطاف جایگزین بافت طبیعی در تنه آلت معمولا در قسمت پشتی آلت می شود . بروز درد و ایجاد مناطق سفت در تنه آلت ، از خصوصیات بارز بیماری پیرونی است .برای درمان از روش دارویی استفاده می شود اما در نمونه های شدید ، نیاز به جراحی می باشد.

پیرونی و التهاب حاد طولانی باعث جایگزینی بافت نگهدارنده طبیعی توسط یک پلاک فیبروتیک غیر قابل انعطاف می شود. تشکیل پلاک باعث ایجاد خمیدگی و انحنا می شود . انحنای شدید آلت تناسلی ممکن است مانع دخول آلت به داخل واژن (مهبل) شود.

شایع ترین بیماری ها و عوامل خطری که به همراه این بیماری دیده می شوند عبارتند از اختلالات چربی ،اختلال در نعوظ ،دیابت ، بالا بودن فشار خون ، گرفتگی عروق قلبی، مصرف سیگار، و مصرف زیاد الکل. بیماری Dupuytren’s contracture در افرادی که بیماری پیرونی دارند شایع تر است.

راههای درمان

برای درمان این مشکل جدی در مردان دو روش جراحی و غیر جراحی وجود دارد . به گفته ی متخصصین مرکز درمانی کالیفرنیا در این بیماری ، پزشک با معاینه و بررسی شرح حال بیمار باید تصمیم بگیرد اما در کل اکثر بیماران با جراحی درمان می شوند.

مواردی که جراحی ضروری است:

  1. انحناء بیش از ۳۰ درصد
  2. اختلال در دخول
  3. تا حد امکان به خاطر زیبائی و با توجه به عوارض احتمالی عمل جراحی نکنید

روش های جراحی کجی آلت تناسلی

انحراف و کجی آلت تناسلی را می توان با روش جراحی اصلاح کرد اما بیماری قابل اصلاح با جراحی نیست. پیشرفت بیماریموجب افزایش کجی در آلت می شود، بنابراین نباید در انجام عمل جراحی عجله کرد وباید تا پایان پیشرفت بیماری صبر نمود و سپس اقدام به جراحی کرد.

۳ نوع روش جراحی وجود دارد

۱- بریدن و برداشتن قسمتهائی از پوشش اجسام غاری که سبب نعوظ می شوند

هر گونه برش در لایه پوشاننده آلت تناسلی یا تونیکا آلبوژینه می تواند باعث باز شدن عروق خونی و نشت آن شود ، و در نتیجه باعث از بین رفتن نعوظ و سفتی آلت تناسلی می گردد. لذا در تکنیک برداشتن پلاک امکان این عارضه بسیار بالا است.

۲- استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی

چین دادن پوشش اجسام غاری بر حسب نوع و شدت کجی و اندازه آلت تناسلی، جراح تشخیص می دهد که کدام روش جراحی برای درمان بیماری موثرتر است .با گذشت شش هفته پس از عمل جراحی بیمار می تواند فعالیت جنسی خود را شروع کند.

۳- روش پلیکاسیون (Plication):

در این روش منطقه سفت شده از آلت تناسلی را بدون دست زدن و بریدن و فقط با چند بخیه، از حالت کجی به حالت نرمال اصلاح می شود . حسن بزرگ این عمل که روش درمان طلائی برای انحناء آلت است این می باشد که هیچ خطر ناتوانی جنسی بعد از عمل ندارد. تنها عارضه این عمل کوتاه شدن کمتر از یک سانت آلت تناسلی است که البته زیاد به چشم نمی خورد.

۴- گذاشتن پروتز:

در موارد بیماری پیرونی شدید و انحناء پیچیده آلت یکی از روش های درمانی ، گذاشتن پروتز می باشد.

کجی آلت تناسلی

درمان های غیر جراحی:

در مراحل اولیه و فاز حاد بیماری ، اصولا درمان های غیر جراحیبه بیماران توصیه می شود

درمان های غیرجراحی شامل داروهای خوراکی، تزریق به داخل پلاک و درمان های موضعی می باشد. درمان های غیر جراحی در فاز مزمن و ثبات یافته بیماری موثر نیستند. توسط انجمن پزشکی اروپا، هیچ داروی مشخصی برای درمان بیماری پیرونی تائید نشده است و فقط داروی potassium para-aminobenzoate یا همان (Potaba) توسط FDA آمریکا برای درمان بیماری پیرونی ، احتمالا موثر و مفید شناخته شده است . در هر صورت این دارو باید توسط پزشک تجویز شود ، چرا که استفاده خودسرانه هرگرونه دارویی ، عوارض جدی را می تواند در پی داشته باشد.

منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *