قفل شدن انگشت و دلایل مربوط به آن

 قفل شدن انگشت و دلایل مربوط به آن

دکتر سمانه همایی متخصص دانشگاه علوم پزشکی جهرم فارس در مورد قفل شدن انگشت یا انگشت ماشه‌ای اگفت: علت این بیماری ناشی از ضخیم شدن غلاف تاندونی است طوری که حرکات تاندون داخل غلاف به سختی صورت می گیرد و گاه گیر می کند و قفل می شود.

دکتر سمانه همایی اظهار کرد: در مراحل ابتدایی بیمار ممکن است فقط دردی در محل اتصال انگشت به کف دست داشته باشد. در این مرحله تشخیص بیماری مشکل است؛ در مراحل پیشرفته تر این بیماری، انگشت گیر می کند به این معنی که وقتی بیمار می خواهد انگشت خم کرده خود را راست کند با یک گیر مواجه می شود و با کمی فشار گیر رد و انگشت هم صاف می شود.

به گفته وی در حین صاف کردن انگشت ممکن است یک صدای تقه احساس شده یا شنیده شود.

قفل شدن انگشت در مراحل پیشرفته‌تر

این متخصص دانشگاه علوم پزشکی جهرم ادامه داد: در مراحل باز هم پیشرفته تر گیر به راحتی رد نمی شود، بیمار باید از دست دیگرش کمک بگیرد تا با فشار انگشت را صاف کند که در حین صاف کردن انگشت ممکن است بیمار احساس درد کند.

همایی بیان کرد: در مراحل کاملاً پیشرفته، انگشت اصلا صاف نمی شود که در معاینه این بیماران معمولا یک برجستگی در محل اتصال انگشت به کف دست لمس می شود.

وی گفت: این بیماری در خانم ها و در سنین میانسالی بیشتر دیده می شود اگر چه می تواند حتی کودکان را نیز درگیر کند.

این پزشک ادامه داد: انگشت شست بیشترین انگشتی است که درگیر می شود و به دنبال آن انگشت حلقه و انگشت وسط بیش از دیگر انگشتان می توانند درگیر شوند.

درمان این بیماری

همایی گفت: در مراحل ابتدایی می توان این بیماری را با بستن آتل شبانه به منظور جلوگیری از قفل شدگی و تزریق کورتیکواستروئید درمان کرد که در صورت پاسخ نگرفتن از درمان های نگهدارنده یا بروز محدودیت حرکتی در انگشت یا انگشتان مبتلا، جراحی صورت می گیرد.

این فوق تخصص روماتولوژی اعلام کرد: جراحی این بیماری پیچیده نیست، عوارض چندانی ندارد و معمولاً با نتایج خوبی همراه است.

منبع: همگردی

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *