تفاوت آنفولانزا و کرونا در کودکان

 تفاوت آنفولانزا و کرونا در کودکان

فصل آنفولانزا با وجود شیوع بیماری کرونا در راه است. این دو نوع بیماری دارای علائم مشابهی هستند و نمی توان به راحتی آنها را از هم تشخیص داد. حالا محققان درحال بررسی تمایزات این بیماری ها و نحوه بروز آنها در کودکان هستند.

تفاوت علائم آنفولانزا و کرونا در کودکان

طبق تحقیقات انجام شده، این دو بیماری در کودکان تفاوت چشم گیری در میزان بستری در بیمارستان، مراقبت پزشکی و استفاده از تهویه مناسب ندارند. اینکه کووید ۱۹ در مقایسه با آنفولانزا علائم شدیدتری مانند تب، سرفه، استفراغ، سردرد، بدن درد یا درد قفسه سینه را بروز می دهد، موجب تعجب محققان شد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) اخیرا فهرستی از تفاوت های میان آنفولانزا و کووید ۱۹ منتشر کرده است.

با اینکه کرونا و آنفولانزا به یک شکل منتشر می شوندف اما کرونا در میان یک گروه سنی خاص شایع تر است. طبق تحقیقات از طریق بروز علائم از زمان قرارگیری در معرض بیماری و مبتلا شدن به آن و همچنین میزان شیوع ویروس ها، می توان تفاوت میان آنفولانزا و کرونا را تشخیص داد.

شدت شیوع کرونا نسبت به آنفولانزا بیشتر است. یعنی ویروسی که باعث بروز کرونا می شود، به سرعت و سهولت بیشتری می تواند در میان مردم پخش شود در نتیجه در زمان کوتاه تری تعداد بیشتری را مبتلا نماید.

به گفته دکتر فلور ریواز، هنوز تاثیر واقعی بیماری کرونا در کودکان کاملا تعریف نشده است. نمی توان گفت که تاثیر کرونا در کودکان بخاطر مدرسه نرفتن و ماندن درخانه و قرار نگرفتن در معرض بیماری، اندک است. ما در زمستان پیش رو می توانید تاثیرات این چنینی را بررسی کنیم. زیرا باوجود حفظ فاصله اجتماعی و سایر دستورالعمل ها، اما مردم به فعالیت های روزانه خود روی می آورند، بنابراین نمی توان صرفا از طریق رعایت دستورالعمل ها، شیوع بیماری را کنترل کرد. نمی توان به درستی اتفاقات پس از تلاقی این دو بیماری را پیش بینی کرد.

تب و سرفه در میان کودکان مبتلا به کرونا شایع تر از مبتلایان به آنفولانزا است

ویروس کرونا

علامات شایع کسانی که به کرونا مبتلا شده بودند، شامل موارد زیر می شد:

حالت تهوع

استفراغ

سردرد

بدن درد

درد قفسه سینه

علائمی نظیر خلط، گلو درد و تنگی نفس از نظر آماری قابل توجه نبود. از انجایی که با بسته شدن مدارس در ماه مارس میزان ابتلا به آنفولانزا کاهش یافت، دکتر ژائویان سانگ، مدیر بخش کنترل/همه گیر شناسی در بیمارستان ملی کودکان، رابطه بسته شدن مدارس و شیوع بیماری کرونا را مورد بررسی قرار داد. او گفت” ما می خواهیم با بررسی تاثیر کمی بسته شدن مدارس مشخص کنیم تا ببینیم در کدام نقطه هزینه بسته شدن مدارس و ماندن در خانه نسبت به مزیت یا کاهش شیوع بیماری و کاهش بار مسولیت بخش سلامت برتری می یابد.

همپوشانی علائم بیماری ها

یکی دیگر از مشکلات والدین این است که کرونا و آنفولانزا در یک دوره زمانی باهم تلاقی کرده اند. دکتر ناتانئیل بیرز، مدیر مرکز درمانی HSC و متخصص اطفال در مرکز درمانی ملی کودکان که در این تحقیق حضور نداشته می گوید” علائم کرونا و آنفولانزا بسیار بهم شبیه اند و طبق تحقیق انجام شده به سختی می توان علائم آنها را از هم تشخصی داد. والدین درصورت مشاهده تب، سرفه، استفراغ یا حالت تعوع و گلو درد باید با پزشک متخصص کودکان تماس بگیرند تا مشخص گردد که آیا فرزندشان به کرونا مبتلا شده یا آنفولانزا.

البته کودکان به دلایل مختلف دچار تب می شوند، بنابراین هرتبی نشانه بیماری کرونا نیست. پزشکان پس از بررسی علائم، باید از کودک تست کرونا بگیرند و والدین دستورالعمل های مربوط به پیشگیری از آنفولانزا را دنبال کنند.

به گفته دکتر سونجا راسموسن، استاد بیماری اطفال در دانشگاه فلوریا، “این دو بیماری باعث بروز بیماری  شدید در کودکان می شوند. درگذشته گفته می شد که شدت کرونا در کودکان کمتر از بزرگسالان است اما این بدان معنا نیست که برخی کودکان شدت بالای این بیماری را تجربه نخواهند کرد.

اهمیت استفاده از واکسن آنفولانزا، هشدار کارشناسان 

والدین باید تاحد امکان ریسک قرارگیری در معرض این بیماری را کاهش دهند. تا زمانی که واکسن کرونا کشف شود، از واکسن آنفولانزا و ماسک استفاده کنید، دست ها را مرتبا بشویید و فاصله اجتماعی را رعایت کنید. اما حتی پس از واکسیناسیون، والدین باید بدانند که بازهم امکان ابتلا به آنفولانزا وجود خواهد داشت.

دکتر بیرز در ادامه گفت” با اینکه واکسن آنفولانزا شانس ابتدا به این بیماری را کاهش می دهد، اما روشی ۱۰۰درصدی برای جلوگیری از بیماری نیست. بنابراین متخصصان اطفال حتی درصورت تزریق واکسن، باید تست مربوط به هردو بیماری را انجام دهند.

توصیه آکادمی متخصصان اطفال امریکا (AAP) به والدین، استفاده از واکنس آنفولانزاست. بنابراین باید تا پایان اکتبر حتما این واکسن تزریق شود. زمستان امسال بخاطر شیوع کرونا نسبت به سال های پیش اهمیت بیشتری دارد. کودکانی که به کرونا مبتلا شده اند و در گذشته هم واکنس آنفولانزا مصرف نکرده اند، می توانند پس از بهبود از این واکسن استفاده کنند.

منبع:بهداشت نیوز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *