معنی انفیه و فواید آن

 معنی انفیه و فواید آن

در لغت نامه دهخدا در مورد معنی اَنفیه آمده است:«انفیه هر دارویی که به بینی کشند.»

در طب سنتی انفیه پودری ساخته شده از چند گیاه دارویی است که با کشیدن آن داخل بینی، فرد شروع به عطسه می کند که اینکار موجب می شود مجاری بینی کاملا باز شده و بسیاری از بیماری های مرتبط با سر انسان بهبود یابد.

علت اینکه به این دارو انفیه گفته می‌شود این است که “انف” در لغت عرب به معنی بینی است لذا به هر داروئی که از طریق بینی استفاده شود اصطلاحاً انفیه گفته می‌شود.

امام صادق می فرماید عطسه بر بدن دوایی است که خداوند آن را نهاده است و بدن را از جذام، بادهای بدخیم، جلوگیری از جای گرفتن آب در چشم، باز کننده حفره های بینی و خروج مو از چشم ایمن می سازد. یا در حدیثی دیگر از امام علی (ع) نقل شده است که حضرت یاران خویش را به استفاده از انفیه ترغیب می فرمودند و می گفتند که درمان تمام امراض سر در عطسه کردن است.

فواید انفیه

در روایات اسلامی و همچنین کتب طب سنتی از انفیه برای درمان سینوزیت و سرماخوردگی و خروج اخلاط مضر استفاده می شده است.

بر خلاف تصور عوام استعمال انفیه اعتیاد آور نمی‌باشد و نباید به خاطر شباهت استعمال آن با برخی مخدر ها امر مشتبه شود.

استفاده از انفیه سفارش شده می باشد

نحوه مصرف

به اندازه یک نخود از پودر انفیه را در کف دست قرار دهید و جلوی یکی از سوراخ‌های بینی قرار دهید با دست دیگر جلوی سوراخ دیگر بینی را ببندید و با شدت انفیه را استنشاق کنید. سپس برای سوراخ دیگر بینی هم همین کار را تکرار کنید. کمتر از یک دقیقه بعد آبریزش و عطسه‌های مکرر شروع می‌شود و بعد از چند دقیقه عطسه‌ها و آبریزش تمام می‌شود.

استفاده از انفیه به دلیل ایجاد عطسه‌های فراوان ممکن است باعث بهم خوردن تعادل شود، به همین دلیل بهتر است در محیط‌های کاری و رسمی استفاده نشود. همچنین همراه داشتن دستمال جیبی هنگام استفاده از انفیه ضروری است.

نحوه ساخت

دها و بلکه صدها نوع انفیه وجود دارد و درست کردن انفیه‌های مختلف، روش‌های مختلفی دارد. بر اساس منابع طب سنتی، پایه اصلی انفیه، ترکیب کندش (ریشه گیاهی با ظاهر سیاه و درون زرد) و سیاه دانه است. مقداری کندش و دو برابر آن سیاه دانه آسیاب و ترکیب می‌شود. انفیه‌های مختلف خواص گوناگونی دارند مثلاً ترکیب دیگری که برای انفیه ذکر شده؛ برگ ساییده یا خرد شده تنباکو، و ریشه کندش است که در کنار آن ریشه خربق نیز وجود دارد.

انفیه‌دان

به گودی انگشت شست محل اتصال انگشت به دست اصطلاحاً انفیه دان گویند. هم چنین انفیه دان نام ظرفی برای حمل انفیه است.

انفیه دان

مضرات 

استفاده از انفیه‌ها به دلیل ایجاد عطسه‌های شدید برای زنان باردار، افراد دارای زخم و جراحت بخیه شده و مبتلایان به نارسایی قلبی توصیه نمی‌شود.

منبع: ویکی پدیا

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *