آشنایی با علائم بیماری آلزایمر

 آشنایی با علائم بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر یک بیماری مغزی پیش‌رونده و غیرقابل ‌برگشت است که به آرامی حافظه و قدرت تفکر را از بین برده و حتی توانایی انجام کارهای ساده را از فرد می‌گیرد. بیماری آلزایمر به آرامی شروع می‌شود. این بیماری در وهله اول قسمت‌هایی از مغز که کنترل حافظه و زبان را به عهده دارند دربر می‌گیرد. آلزایمر یک بیماری پیش‌رونده است. این بدان معناست که به مرور زمان قسمت‌های بیشتری از مغز آسیب می‌بیند. زمانی که این اتفاق می‌افتد، علائم بیشتری دیده شده و بیماری تشدید می‌شود. بیماری آلزایمر یک بیماری مهلک است که در نهایت بر تمام شرایط زندگی فرد تأثیر می‌گذارد.در ادامه این مطلب با علائم بیماری آلزایمر آشنا خواهید شد.

علائم بیماری آلزایمر

۱- از دست دادن حافظه که زندگی روزمره را مختل می‌کند.

۲- چالش‌هایی که در برنامه‌ریزی و یا حل مشکلات با آنها مواجه می‌شویم.

۳- دشواری در انجام کارهای عادی.

۴- سردرگمی مکانی و زمانی.

۵- مشکلات ادراک دیداری و ارتباطات فضایی.

۶- اختلالات زبان گفتاری و نوشتاری.

۷- گم کردن اشیا و فراموشی.

۸- ضعف یا کاهش قضاوت.

۹- کناره‌گیری از فعالیت‌های کاری و اجتماعی.

۱۰- تغییرات در حالات، رفتار و شخصیت.

باید در نظر داشت درصورتی که این علائم را درخود و دیگران مشاهده کردید، نباید آنها را نادیده بگیرید و حتماً باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا با تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر و شروع درمان زودهنگام، می‌توان از بروز معلولیت‌های ناشی از این بیماری پیشگیری کنید.

تفاوت‌هایی بیماری آلزایمر و تغییرات ساختاری و عملکردی ناشی از افزایش سن

– گرفتن تصمیمات نامناسب در بعضی مواقع از تغییرات ناشی از افزایش سن است درصورتی که قضاوت و تصمیم‌گیری ضعیف از نشانه‌های بیماری آلزایمر است.

– فراموش کردن پرداخت‌های ماهیانه از تغییرات ناشی از افزایش سن است درصورتی که ناتوانی در مدیریت بودجه از نشانه‌های بیماری دمانس آلزایمراست.

– فراموش کردن روزهای هفته و سپس به خاطر آوردن آن روزها از تغییرات ناشی از افزایش سن است؛ درصورتی که فراموش کردن روزها و حتی فصل‌های سال از نشانه‌های آلزایمر است.

– فراموش کردن استفاده صحیح و به‌جا از کلمات در زمان مناسب در بعضی مواقع از تغییرات ناشی از افزایش سن است؛ در صورتی که بروز مشکل در مکالمات و گفتگوهای روزمره از نشانه‌های آلزایمر است.

– گم کردن اشیا در بعضی مواقع از تغییرات ناشی از افزایش سن است درصورتی که گم کردن اشیا و ناتوانی در جستجوی مجدد آن از نشانه‌های آلزایمراست.

دستورالعمل‌هایی برای کاهش ریسک زوال عقل

انجام فعالیت بدنی
ترک دخانیات
ملاحظات تغذیه‌ای
تعاملات اجتماعی
مدیریت وزن
مدیریت فشارخون
مدیریت دیابت شیرین
مدیریت اختلالات چربی خو
مدیریت افسردگی
مدیریت کم‌شنوایی

همچنین نتایج تحقیقات انجمن جهانی آلزایمر حاکی از آن است که افراد می‌توانند با ایجاد تغییرات اساسی در سبک زندگی مانند شرکت در فعالیت بدنی منظم، پیاده‌روی، شرکت در کلاس رقص، دوچرخه سواری، انجام امور باغبانی، برقراری ارتباطات اجتماعی، حفظ سلامت قلب و مغز با کنترل فشار خون، کنترل کلسترول، کنترل وزن بدن، کنترل دیابت و … خطرات ناشی از زوال شناختی را کاهش دهند.

بنابراین، باید به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید، میزان وزن، قندخون، فشار خون، کلسترول خود را کنترل کنید، سیگار نکشید، خواب کافی داشته باشید، از مصرف زیاد الکل خودداری کنید، میزان استرس خود را به حداقل برسانید و برای رفع اضطراب و افسردگی از متخصص اعصاب و روان کمک بگیرید.

منبع: خبرگزاری مهر

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *