زایمان اپیدورال زایمانی بدون درد

 زایمان اپیدورال زایمانی بدون درد
در زایمان اپیدورال با ایجاد بی حسی ناحیه ای در پائین کمر، درد این ناحیه را در حین زایمان طبیعی یا زایمان سزارین از بین می برند، درحالی که شما در این مدت کاملا هوشیار هستید. در ادامه این مطلب با بی حسی اپیدورال و روش انجام آن آشنا خواهید شد.

بی حسی اپیدروال 

بی حسی اپیدورال نوعی روش برای انسداد درد موضعی میباشد که در زمان زایمان استفاده می شود. در بی حسی اپیدورال از یک یا چند داروی ضد درد استفاده می شود که از طریق کاتتری که در فضای اپیدورال قرار دارد به بدن تزریق می گردد.

فضای اپیدورال فضای کوچکی خارج از نخاع میباشد که در بخش پایینی قرار دارد. به این ترتیب امکان تزریقی مستمر فراهم می آید. مدت زمان لازم برای اثر گذاری داروهای بی حسی اپیدورال حدود یک تا پانزده دقیقه است، که این زمان به نوع داروی بکار رفته بستگی خواهد داشت.

اپیدورال چطور عمل می کند؟

داروی بی حسی عصب های حامل پیام درد از رحم و سرویکس تا مغز را غیر فعال می کند. بیشتر بیمارستان ها از دوز پائین اپیدورال که شامل ترکیبی از داروهای مسکن، به خصوص بی حسی موضعی، بو پی واکائین یا لوو بوپی واکائین، و فنتانیل است استفاده می کنند. اپیدورال با دوز پائین اجازه می دهد که بیمار هنوز هم پاهای خود را قدری احساس کند.

فواید زایمان اپیدورال

– معمولاً اپیدورال، تسکینِ درد عالی، مناسب و سریعی را فراهم می آورد.

– چنانچه زایمان شما طولانی شود، اپیدورال به شما اجازه استراحت می دهد. و به بعضی از مادران کمک کند تا تجربه بهتری از زایمان داشته باشند.

– زمانی که راههای دیگر کاهش درد کمک رسان نیستند، اپیدورال میتواند به شما در کاهش درد کمک کند.

– برعکس بعضی از داروهای مسکن، موقع استفاده اپیدورال، هشیار خواهید بود. یعنی هنوز متوجه انقباضات خودتان می شوید، ولی دردی حس نمی کنید.

– چنانچه دچار افزایش فشار خون هستید، استفاده از اپیدورال تأثیر جانبی مفیدی برای شما دارد و سبب کاهش فشار خون می شود.

– مجوز تزریق اضافی از طرف مامایی با تجربه صادر می شود. هنگامی که لوله اپیدورال در محل خود قرار می گیرد، برای تزریق اضافی وقتی هدر نمی شود.

عوارض زایمان طبیعی اپیدورال

– کمر درد و درد جای زخم
– سردرد
– خون ریزی مداوم (از محل سوراخ شدن)
– تب
– مشکلات تنفسی
– افت فشار خون، که میتواند ضربان قلب کودک را کاهش دهد
– مشکلات ادراری به صورت بی اختیاری که احتیاج به کاتتر ادراری دارد.
– بی حسی و بی حرکتی پاها
– خارش بدن (ناشی از داروها)

مهم است که توجه داشته باشید که این خطرات نادر است و احتمال کمی وجود دارد که رخ دهند. این حقیقت که مادران نمی توانند تمام اتفاقات وضع حمل را با اپیدورال حس کنند، میتوانند منجر به مسائلی مانند افزایش خطر پاره کردن واژینال شوند.

موارد منع مصرف شیوه های بی حسی نخاعی:

– وجود اختلال های خونریزی دھنده (مثل هموفیلی) یا استفاده از داروھای ضد انعقاد خون
– وجود عفونت در محل ورود سوزن اپیدورال
– کم بودن میزان پلاکت خون
– عدم تمایل خانم باردار
– بالا بودن فشار مغز و احتمال خطر خونریزی
– افت فشارخون مادر
– وجود ناهنجاری در ستون مهره ای
– افردی که بیماری ام اس دارند
–  افردی که کمردرد شناخته شده و دیسک کمر اثبات شده با ام آر آی (MRI) داشته باشند
-چنانچه در بخش پایینی کمر خود پیشینه جراحی داشته باشید

تاثیر اپیدورال بر روی نوزاد

در صورت کاهش فشار خون، میتواند بر انتقال اکسیژن به نوزاد تأثیر بگذارد. قبل از انجام اپیدورال، یک کانول وریدی بدست بیمار متصل می شود. در صورت کاهش فشار خون، میتوان از طریق این کانول دارو و مسکن را به شخص تزریق نمود. محلول های اپیدورال حاوی فنتانیل و داروهای مشابه است که به جنین هم می رسد. در دوزهای بالا (یعنی بیش از ۱۰۰ میکروگرم) این دارو میتواند بر تنفس نوزاد اثر بگذارد و او را خواب‌الود کند.

منبع:بیتوته

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *