لابیا پلاستی یا جراحی زیبایی واژن

 لابیا پلاستی یا جراحی زیبایی واژن

لابیا پلاستی که به نام جراحی زیبایی واژن یا جراحی ترمیمی واژینال نیز شناخته می شود، روشی است که برای کوچک کردن یا تغییر شکل لب های واژینا یا همان لابیا انجام می گیرد.

تفاوت لابیا پلاستی با واژینوپلاستی

واژینوپلاستی به منظور سفت کردن یا تقویت دیواره داخلی واژن انجام می‌شود. حال آن که لابیاپلاستی به منظور کوچک کردن لب‌های داخلی کوچک یا خارجی بزرگ واژن انجام می‌شود. لابیاپلاستی عمل نسبتاً ساده‌ای است که هم ظاهر و هم عملکرد لابیا را بهبود می‌دهد. لابیاپلاستی به دلیل زیبا کردن واژن و به ارمغان آوردن راحتی بیشتر برای بیمار عمل زیبایی موثر و پرطرفداری محسوب می‌شود.

روش انجام این عمل

 عمل جراحی زیبایی واژن به صورت سرپایی و با تزریق داروی بیهوشی و آرام بخشی ملایم یا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و معمولاً یک تا دو ساعت طول می‌کشد. جراح برش‌های بسیار کوچکی را روی پوست لابیا مینور و ماژور ایجاد می‌کند، سپس بافت و پوست اضافی را به روش‌های ترکیبی زیباسازی (trimming) و شکل‌دهی سه گوش (wedge-shaped) می‌برد تا اندام تناسلی زیبا و طبیعی شود. جراح برش‌ها را در نهایت دقت ایجاد می‌کند تا بیمار پس از جراحی با درد یا بی‌حسی روبرو نشود. جراح پوست باقیمانده را پس از جدا کردن بافت اضافی می‌کشد و به هم بخیه می‌زند.

مراقبت‌های پس از عمل

بانوان پس از جراحی زیبایی واژن باید استراحت کنند و از انجام فعالیت‌هایی خودداری کند که باعث ورم کردن و ناراحتی می‌شود.
ورزش سنگین، نزدیکی واژینال، استفاده از تامپون و دوش واژینال به مدت ۴ تا ۶ هفته ممنوع است.
برش‌های جراحی حداقل است جای زخم در اکثر موارد تقریباً نامشخص است.
بیماران باید یک هفته و یک ماه پس از جراحی به کلینیک مراجعه کنند.

بیمار سه تا چهار روز پس از جراحی می‌تواند ورزش و فعالیت‌های معمول خود را ازسربگیرد.
بیمار باید به مدت ده روز جوراب شلواری گن‌دار به تن کند تا ورم از بین برود.
بیمار می‌تواند برای کنترل خونریزی و ترشحات از نوار بهداشتی استفاده کند.
اکثر بیماران سه تا پنج روز پس از لابیاپلاستی می‌توانند در محل کار حاضر شوند، اما ورزش کردن به مدت حداقل دو تا سه هفته ممنوع است.
به بیماران توصیه می‌شود که برای تسهیل فرایند التیام و بهبود نتایج تا شش هفته پس از جراحی رابطه جنسی نداشته باشند.

عوارض لابیا پلاستی

عوارض لابیاپلاستی نادر است. باز شدن زخم و خونریزی از عوارض اولیه‌ی لابیاپلاستی به شمار می‌رود. سیگار کشیدن احتمال باز شدن زخم را افزایش می‌دهد. شایع‌ترین عارضه پس از عمل زیبایی واژن نارضایتی از نتیجه عمل است؛ بنابراین جراح در جلسه مشاوره به تفصیل با بیمار درباره انتظار وی از جراحی صحبت می‌کند. به نظر می‌رسد پس از استفاده از بی‌حسی موضعی و مشارکت دادن بیمار در روند انجام عمل و برش نهایی تعداد عمل‌های ترمیمی کاهش یافته است.

هزینه

هزینه نهایی عمل لابیاپلاستی به هزینه جراحی، بی‌حسی، تجهیزات اتاق عمل و ویزیت‌های قبل و بعد از عمل بستگی دارد. لابیاپلاستی یک عمل زیبایی محسوب می‌شود و بیمه معمولاً هزینه آن را پرداخت نمی‌کند.

موارد منع انجام عمل

هیچ مورد قطعی برای منع انجام عمل وجود ندارد. هر بیماری که از سلامت عمومی مناسب برخوردار باشد و از وجود علائم یا نقص‌های زیبایی دستگاه تناسلی ناراحت باشد، تحت بررسی قرار می‌گیرد.

اگر جراح در جلسه مشاوره تشخیص دهد که لابیاپلاستی علائم را تسکین می‌دهد و واژن را زیبا می‌کند، منعی برای انجام عمل زیبایی واژن وجود نخواهد داشت.

موافقت بیمار با انجام جراحی واژن و تصمیم‌گیری آگاهانه وی شرط اصلی انجام عمل است. لابیاپلاستی هیچ‌گاه به تقاضای فرد دیگر یا بدون میل و رضایت بیمار انجام نمی‌شود. البته عدم کاربردهایی جزیی وجود دارد.

بانوان مبتلا به بیماری‌های زنان متقاضی مناسبی برای جراحی زیبایی واژن نیستند. سیگار کشیدن و اختلال‌های کلاژن از عامل‌های باز شدن زخم محسوب می‌شود که باید هنگام برنامه ریزی برای جراحی در نظر گرفته شود.

مهم‌تر از هر چیز این که بیمار باید انتظار واقع بینانه از عمل داشته باشد و آگاهانه با انجام عمل موافقت کند.

تاثیر جراحی زیبایی واژن بر رابطه جنسی 

لابیاپلاستی اثر منفی بر رابطه جنسی نمی‌گذارد. به علاوه از آنجایی که بافت و پوست اضافی مسدود کننده دهانه واژن و کلیتوریس برداشته می‌شود، حس اندام تناسلی به حالت طبیعی برمی‌گردد. جراح ماهر و باتجربه برش‌هایی را نزدیک ناحیه کلیتوریس ایجاد می‌کند و نهایت دقت را برای محافظت و حفظ عصب‌های حسی به کار می‌برد.

تاثیر لابیا پلاستی بر بارداری 

به بانوان توصیه می‌شود که لابیاپلاستی را تا زمان زایمان به تاخیر بیاندازند. اگر بیمار نتواند بدشکلی لابیا را تا پایان بارداری تحمل کند، به وی توضیح داده می‌شود که ممکن است نتایج عمل پس از زایمان تغییر کند. اگر شما نیز قصد انجام عمل زیبایی واژن دارید، حتماً پزشک معالج را از برنامه خود برای بارداری آگاه کنید تا طرح قبل و بعد از بارداری برایتان تهیه شود.

منبع: raziclinic.ir

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *