عوارض قرص ژلوفن و موارد مصرف آن

 عوارض قرص ژلوفن و موارد مصرف آن
قرص ژلوفن یکی از دارو‌هایی است که بسیار کاربرد دارد و می‌توان گفت که اکثر افراد تقریبا برای تمامی درد‌ها از آن استفاده می‌شود. اما اگر استفاده از قرص ژلوفن ادامه دار شود عوارض آن خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت که یکی از اعضایی که در معرض خطرات ژلوفن است کبد می باشد. مصرف بی‌رویه ژلوفن می‌تواند به کبد آسیب شدیدی وارد کند. این دارو مانند هم خانواده‌هایش در کبد متابولیزه می‌شود تا قابلیت جذب برای بدن را داشته باشد. بنابراین مصرف بیش از اندازه آن فشار زیادی را به کبد وارد کرده و آن‌را دچار آسیب می‌گرداند. آسیب زدن یکی از مهمترین عوارض ژلوفن به‌حساب می‌‌آید. یکی دیگر از عوارض آن تاثیر این دارو بر کلیه است چرا که دفع دارو از طریق کلیه صورت می گیرد و مصرف بیش از حد آن بر کلیه اثر می گذارد.در ادامه این مطلب با موارد مصرف و عوارض ژلوفن آشنا خواهید شد.

موارد مصرف  ژلوفن

به‌طور کلی موارد مصرف ژلوفن شامل کاهش دردها و التهاب‌های ناشی از التهاب روماتیسمی مفاصل و پوکی استخوان، تب، دردهای خفیف تا متوسط و درمان اولیه دردهای قاعدگی است. البته برای کاهش دردهای اولیه دوران قاعدگی می‌توان از مفنامیک اسید به‌ جای مصرف ژلوفن استفاده کرد.

عوارض خفیف  قرص ژلوفن

اسهال
حالت تهوع و استفراغ
سوء هاضمه شامل نفخ و درد شکمی
هرگونه درد در ناحیه معده یا روده‌ها

البته  این عوارض ژلوفن به تدریج در طی درمان، با تطبیق بدن با دارو از بین می‌روند.

عوارض شدید  قرص ژلوفن

عوارض شدیدتر و البته نادر این قرص‌ها شامل :

سردرد شدید
اختلالات پوستی
اختلالات بینایی
تنگی نفس
افسردگی یا تغییرات رفتاری
اختلالات شنوایی
اختلالات ادراری
افزایش وزن
مدفوع قیری‌رنگ یا خون آلود
احساس درد و فشار در قفسه سینه،
تشنج با لرزش یا بدون لرز
لکه‌های قرمز کوچک روی پوست،
جراحت، زخم یا لکه‌های سفید روی لب‌ها یا داخل دهان
خون دماغ بدون علت خاص
خونریزی یا کبودی غیرمعمول
استفراغ و بالا آوردن خون

اگر این علائم را در خود مشاهده کردید سریعا دارو را قطع و به پزشک مراجعه کنید.

عوارض ژلوفن در طولانی مدت

مصرف ژلوفن حساسیت به نور آفتاب را بالا می برد. از این رو، قرار گرفتن طولانی مدت در برابر خورشید می تواند احتمال آفتاب سوختگی را افزایش دهد که استفاده از ضدآفتاب ها و لباس های پوشیده می تواند خطر را کاهش دهد.

استعمال دخانیات در ترکیب با ژلوفن خطر خونریزی معده را بالا می برد. به همین دلیل پزشکان به این افراد توصیه می کنند کشیدن سیگار را کنار بگذارند.

آیا ژلوفن خواب آور است؟

از علائم دیگر پس از مصرف ژلوفن می‌توان به بی حسی یا ضعف در دست‌ها و پاها، احساس خستگی و خواب آلودگی اشاره کرد. بنابراین مصرف ژلوفن در برخی از موارد می‌تواند منجر به بی‌حالی وخواب‌ آلودگی فرد گردد.

عوارض ژلوفن

منبع: الو دکتر

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *