سندرم خشکی چشم ، علائم و درمان

 سندرم خشکی چشم ، علائم و درمان
سندرم خشکی چشم که به نام کراتیت سیکا، کراتوکنژنکتیویت سیکا، یا زیروفلمیا نیز شناخته می شود،  موجب احساس خشکی، خراشیدگی، و وجود شن در چشم ها می شود. فرد ممکن است این علائم را همواره یا به طور متناوب تجربه کند که به طور معمول پس از یک روز طولانی وخیم‌تر می شوند و به طور کلی هنگام بیدار شدن از خواب کمتر مشهود هستند.

 فرد مبتلا به سندرم خشکی چشم ممکن است در باز نگه داشتن چشم های خود با دشواری مواجه باشد یا به واسطه خشکی شدید چشم های خود قادر به کار کردن یا رانندگی نباشد. شدت سندرم خشکی چشم می تواند از خفیف تا بسیار شدید متفاوت باشد.

علائم شایع سندرم خشکی چشم 

– سوزش چشم ها
– احساس گزش در چشم ها
– خارش چشم ها
– چشم درد
– حساسیت به نور
– قرمزی چشم ها
– تاری دید
– احساس وجود جسم خارجی در چشم
– آبریزش چشم ها

عوارض

بیشتر افراد مبتلا به خشکی چشم، تحریک خفیف بدون آثار بلند مدت را تجربه می کنند. اما در صورت عدم درمان این شرایط یا تشدید آن، آسیب چشم و حتی از دست دادن بینایی می تواند رخ دهد. مشکلات شدید خشکی چشم می تواند موجب موارد زیر شود:

– التهاب چشم
– خراش قرنیه (خراش روی سطح چشم)
– فرسایش قرنیه (نازک شدن سطح چشم)
– عفونت قرنیه
– زخم شدن چشم ها
– از دست دادن بینایی

دلایل ابتلا به خشکی چشم

۱-تولید نشدن اشک

اشک ها به عنوان یک پوشش محافظ عمل می کنند، چشم ها را مرطوب نگه می دارند، مواد مغذی ضروری را تامین می کنند، و گرد و غبار و ذرات دیگر را شستشو می دهند خشکی چشم ها زمانی شکل می گیرد که اشک کافی تولید نشده یا اشک با کیفیت درست تولید نمی شود.

۲-عوامل محیطی

شرایط محیطی می توانند به خشکی چشم ها منجر شوند. اگر به طور مکرر در معرض باد، گرما،گرد و غبار ،تهویه مطبوع و دود سیگار قرار بگیرید می‌تواند آزار دهنده باشد.

برخی افراد در واکنش به شرایط محیطی بیشتر مستعد ابتلا به خشکی چشم ها هستند و این می تواند با داشتن عوامل خطر دیگر برای خشکی چشم ها مانند لنزهای تماسی یا بیماری خودایمنی مرتبط باشد.

۳-افزایش سن

افزایش سن یکی از شایع‌ترین دلایل خشکی چشم ها است زیرا با افزایش سن تولید اشک کاهش می یابد.

۴-پلک زدن ناکافی

پلک زدن ناکافی یکی دیگر از دلایل شایع خشکی چشم ها است که می تواند طی فعالیت هایی مانند تماشای تلویزیون و استفاده از کامپیوتر رخ دهد. هر بار که پلک می زنید، چشم ها با اشک پوشش داده می شوند. انسان به طور عادی هر ۱۲ ثانیه یک بار پلک می زند. افرادی که بازی های کامپیوتری انجام می دهند، ممکن است طی یک بازه زمانی سه دقیقه ای تنها یک یا دو بار پلک بزنند.

مواردی که باعث اختلال در پلک زدن می‌شوند :

– بیماری لبه پلک چشم
– لاگفتالموس
– اکتروپیون
– انتروپیون
– افتادگی پلک
– بیماری پارکینسون
– فلج فوق هسته ای پیشرونده
– انواع خاصی از بیماری تیروئید که در پلک زدن اختلال ایجاد می کنند

۵- استفاده از لنزهای تماسی

حدودی نیمی از تمام افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند از خشکی چشم های خود نیز شکایت دارند. لنزهای تماسی نرم که روی فیلم اشک شناور شده و قرنیه را پوشش می دهند، اشک را در چشم جذب می کنند.

۶-اصلاح بینایی با لیزر و عمل های جراحی دیگر

سندرم خشکی چشم ممکن است پس از عمل لیزیک و دیگر جراحی های انکساری که در آنها اعصاب قرنیه بریده می شوند، آغاز یا تشدید شود.

اعصاب قرنیه ترشح اشک را تحریک می کنند. اگر به خشکی چشم مبتلا هستید و انجام عمل جراحی انکساری را مد نظر قرار داده اید، باید به این عارضه جانبی بالقوه توجه داشته باشید.

۷- مصرف بعضی از داروها مانند :

– آنتی هیستامین ها
– داروهای ضد افسردگی
– قرص های ضد بارداری
– داروهای ضد احتقان بینی
– داروی تجویزی برای آکنه به نام ایزوترتینیون (اکوتان)

۸-بیماری های چشم

برخی بیماری های تاثیرگذار بر چشم ها می توانند موجب خشکی آنها نیز شوند. بلفاریت، التهاب پلک چشم، می تواند در فعالیت غدد چربی در چشم ها اختلال ایجاد کند. اختلال در عملکرد غده میبومیان شرایطی است که در آن غدد موجود در چشم ها ملتهب شده و به میزان کافی اشک تولید نمی کنند. خشکی چشم تبخیری شرایطی است که در آن اشک تولید شده اما به واسطه تبخیر دوام چندانی نمی آورد.

۹- بیماری های خودایمنی

برخی بیماری های خودایمنی  مانند لوپوس ، آرتریت روماتوئید ، سندرم شوگرن می توانند بر غدد اشک تاثیرگذار باشند و باعث خشکی چشم شوند.

تشخیص خشکی چشم

تشخیص خشکی چشم اغلب شامل رد دیگر بیماری های چشم ، آلرژی ها، ورم ملتحمه ویروسی (چشم صورتی)، خراش قرنیه، میگرن ها، و فلج بل و سایر شرایط پزشکی می شود.

اگر به جز خشکی چشم علائمی مانند ترشح از چشم، پوسته پوسته شدن پوست چشم، عطسه، احتقان، سردرد، تغییرات در بینایی یا احساس سوزن سوزن شدن در صورت مبتلا باشید، این می تواند به بیماری‌های دیگری اشاره داشته باشد.

پزشک ممکن است چشم هایتان را معاینه کرده و شما را به یک چشم پزشک ارجاع دهد که می تواند آزمایش های تخصصی را برای تشخیص دلیل بروز علائم انجام دهد. شما ممکن است به یک آزمایش بینایی سنجی نیاز داشته باشید زیرا افراد مبتلا به مشکلات بینایی تشخیص داده نشده ممکن است با احساس ناراحتی مواجه باشند که با خشکی چشم اشتباه گرفته شود.

درمان سندرم خشکی چشم

پیشگیری یک عامل کلیدی در مدیریت خشکی چشم است، اگر عوامل محیطی دلیل خشکی چشم هستند، عینک های محافظ یا استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا می تواند مفید باشد. اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، به تعویض آنها در زمان نیاز توجه داشته باشید.

چندین روش درمانی 

اشک های مصنوعی

خط نخست درمان برای خشکی چشم ها استفاده از قطره های اشک مصنوعی است. اشک های مصنوعی به طور موقت روان‌سازی چشم ها را انجام داده و علائم را تسکین می دهند. به دستورالعمل ارائه شده روی بسته بندی محصول توجه داشته باشید.

داروهای تجویزی

برخی داروهای تجویزی می توانند برای درمان خشکی چشم ها استفاده شوند. ژل ها، پمادها و استروئیدهای خوراکی یا موضعی ممکن است به کاهش خشکی کمک کنند.

رستاسیس (Restasis) و زایدرا (Xiidra) برای درمان خشکی چشم ها تایید شده اند. رستاسیس به تولید اشک کمک می کند، در شرایطی که زایدرا التهاب را کاهش می دهد که ممکن است موجب کاهش تولید اشک شده باشد.

به خاطر داشته باشید که داروهای تجویزی می توانند موجب عوارض جانبی شوند و مصرف آنها لزوما برای همه مناسب نیست.

پلاگ های پانکتال

در هر چشم، چهار پانکتوم وجود دارند که ورودی های کوچک هستند که اشک را به مجاری اشک می ریزند. پلاگ های پانکتال می توانند درون پانکتوم وارد شده تا از تخلیه اشک جلوگیری کرده و اشک در چشم ها حفظ شود.

خطرات مرتبط با پلاگ های پانکتال تقریبا ناچیز است اما خطر تحریک چشم، تولید اشک بیش از حد و در موارد نادر التهاب وجود دارد.

پس از قرار دادن پلاگ پانکتال ممکن است هنوز به استفاده از اشک های مصنوعی نیاز داشته باشید.

منبع: عصرایران

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *