تزریق واکسن آنفلوآنزا امسال برای همه ضروری است

 تزریق واکسن آنفلوآنزا امسال برای همه ضروری است

دلیل ضرورت تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه

حدود ۷ ماهی از همه گیری کرونا در جهان می گذرد و در حال حاضر بیشتر کشورها با آن دست به گریبان اند. پیش بینی ها حکایت از آن دارد که امسال با وجود ویروس کرونا و همزمانی آن با بروز سرماخوردگی و آنفلوآنزا که علائمی کاملا مشابه کرونا دارند، پاییز و زمستان بسیار سختی در پیش رو داشته باشیم از این رو، محققان توصیه کرده اند که امسال و پیش از شروع فصل سرما، تقریبا همه افراد باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا توصیه می کند که همه افراد از نوزاد ۶ ماهه گرفته تا افراد سالمند می توانند هر سال این واکسن را تزریق کنند. اما امسال، تزریق آن از اهمیت بالاتری برخوردار است. از آنجایی که علائم آنفلوآنزا بسیار شبیه به علائم کووید- ۱۹ است، تزریق واکسن آنفلوآنزا و جلوگیری از ابتلا به این بیماری می تواند جان شما را نجات دهد.

چرا هر سال باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کرد؟

ویروس آنفلوآنزا انواع مختلفی دارد که مدام در حال تغییر هستند و از این رو، هر سال با نزدیک شدن به فصل پاییز و شیوع بیشتر آنفلوآنزا، واکسن جدیدی برای نوع تازه ویروس آنفلوآنزا به بازار می آید. درواقع، واکسنی که سال گذشته تزریق کرده اید، دیگر برای مقابله با ویروس تغییریافته جدید مؤثر نیست و باید تجدید شود.

بهترین موقع برای تزریق واکسن 

معمولا هر سال در اواخر شهریور و اوایل مهر ماه، همزمان با عرضه جدیدترین نوع واکسن آنفلوآنزا، بهترین زمان برای تزریق واکسن است. پیش از این زمان، واکسن های موجود، جدید نیستند و کارآیی لازم را برای ویروس های جدید ندارند. ماندگاری اثر واکسن های آنفلوآنزا حدود ۶ ماه است و با تزریق از اوایل شهریور تا مهر، می توانید مطمئن باشید که بدنتان در ۶ ماه سرد سال در مقابل ویروس آنفلوآنزا ایمنی کافی را دارد. اما اگر در این بازه زمانی قادر به تزریق واکسن نبودید، نهایت تا هفته اول آبان زمان دارید که آن را تزریق کنید. محققان توصیه می کنند که بعد از هفته اول آبان، دیگر تزریق واکسن تأثیری ندارد چرا که با توجه به این که بعد از تزریق، چند هفته ای طول می کشد تا واکسن ایمنی کاملی در بدن ایجاد کند.

واکسن آنفلوآنزا با دوز بالا

نوعی از واکسن آنفلوآنزا نیز موجود است که دوز بالاتری دارد و برای افراد بالای ۶۵ سال مورد استفاده قرار می گیرد تا ایمنی بالاتری از آنها در برابر ویروس های آنفلوآنزا داشته باشد. میزان آنتی ژن این واکسن های دوز بالا، حدودا ۴ برابر دوزهای استاندارد است و به همین دلیل، اثربخشی واکسن را چند برابر می کند.

عوارض واکسن آنفلوآنزا

واکسن تزریقی آنفلوآنزا ممکن است با عوارضی چون درد در ناحیه تزریق، سردرد، تب، حالت تهوع و درد عضلانی همراه باشد. این عوارض، هیچ کدام ربطی به ویروس آنفلوآنزا ندارد و واکسن نمی تواند باعث بروز بیماری شود بلکه تنها عوارضی است که در مواجهه بدن با واکسن ایجاد می شود و واکنش سیستم ایمنی شما به واکسن است.

اما عوارض واکسن استنشاقی آنفلوآنزا با نوع تزریقی متفاوت است و بیشتر علائم تنفسی مانند سرفه، آبریزش بینی و خس خس سینه نشان می دهد.

تزریق واکسن آنفلوآنزا می تواند از بروز کووید- ۱۹ جلوگیری کند؟

معمولا متخصصان بر این باورند که تزریق هر واکسنی می تواند از بروز یک ویروس در بدن جلوگیری کند و هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست که مشخص کند واکسن آنفلوآنزا می تواند مانع از بروز ویروس SARS-CoV-۲ که ایجاد کننده بیماری کووید- ۱۹ است هم باشد.

درواقع، واکسن آنفلوآنزایی که افراد تزریق می کنند تنها در برابر ویروس آنفلوآنزا از آنها محافظت می کند و نباید انتظار داشته باشند که این واکسن از آنها در برابر ویروس کرونا هم ایمنی ایجاد کند. اما به دلیل شباهت زیاد علائم دو بیماری، الزام تزریق آن مطرح شده تا افراد بی دلیل با تشخیص کووید- ۱۹ در بیمارستان بستری نشوند.

واکسن آنفلوانزا برای کودکان

همان طور که پیش تر هم اشاره کردیم، تزریق واکسن آنفلوآنزا در همه افراد پرخطر و امسال برای همه افراد توصیه می شود و کودکان هم جزء کسانی هستند که تزریق واکسن برای آنها مشکلی ایجاد نمی کند.

در کودکان از ۶ ماهگی به بعد می توان واکسن آنفلوآنزا را تزریق کرد. اما استفاده از واکسن استنشاقی برای کودکان راحت تر است به شرطی که زیر ۲ سال نباشند. درواقع، واکسن آنفلوآنزای استنشاقی برای کودکان زیر ۲ سال ممنوع است چون ممکن است عوارضی چون خس خس سینه در آنها ایجاد کند.

استفاده از این واکسن برای کودکان راحت تر است و می توان در این مورد این نوع استنشاقی استفاده کرد. این واکسن در کودکانی که مبتلا به بیماری های تنفسی هستند، ممکن است علائم سرماخوردگی بروز دهد.

منبع:بهداشت نیوز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *