پلاسمای بهبود یافتگان ،اکسیر حیاتبخش برای مبتلایان به کرونا

 پلاسمای بهبود یافتگان ،اکسیر حیاتبخش برای مبتلایان به کرونا
بهبود یافتگان از کرونا می‌توانند بعد از گذشت ۲۸روز از بهبودی پلاسمای خود را اهدا کنند، اهدایی که هیچ ضرری برای آن‌ها ندارد و سیستم ایمنی بدشان را تضعیف نمی‌کند، چشم‌های منتظر مبتلایان به در دوخته شده که بهبود یافته‌ای به شکرانه سلامت، قطره قطره پلاسما را در رگ‌های شان جاری کند.

به گزارش سایت روزاندیش به نقا از بهداشت نیوز : مبتلایان به ویروس کرونا در انتظارند تا زندگی را از نو آغاز کنند و امیدها را دوباره به یک خانواده برگردانند چرا که پلاسمای بهبودیافتگان برای آن‌ها  اکسیر حیات است.

وجود پادتن در پلاسمای بهبود یافتگان 

برخی از یافته ها و تحقیقات دنیای پزشکی که قبل از این هم برای درمان برخی از بیماری های دیگر ناشی از ضعف سیستم ایمنی جواب داده بود و جهان به آن اقبال خوشی نشان داده بود، درمان با پلاسمای بهبود یافتگان بود که از آن به عنوان پلاسمای خاص که از افراد  مبتلا به بیماری های مد نظر است گرفته می شود و به دلیل وجود پادتن خاص در پلاسمای افراد بهبود یافته می تواند در درمان آن نوع بیماری ها موثر باشد.

پلاسما درمانی دریچه ای از امید را برای درمان مبتلان به کرونا گشود و بسیاری از بهبود یافتگان از این ویروس به شکرانه سلامت خود و به منظور کمک به هموطنان مبتلا به کرونا البته بعد از بهبودی به اهدای پلاسما اقدام کردند.

اما آنچه در این زمینه مهم است این است که در حال حاضر با وجود اینکه  اهدای پلاسما توسط بهبود یافته های هیچ ضرری برای آنها ندارد و بدنشان را دچار ضعف نمی کند، اما متاسفانه میزان استقبال از سوی بهبود یافته ها از سطح انتظار پایین تر است و در حال حاضر تنها دو درصد از بهبود یافته ها پلاسما اهدا می کنند و این در صورتی است که نه تنها بیماران مبتلا به کرونا  هم اکنون نیاز مبرم به پلاسمای بهبود یافته ها دارند، بلکه در زمان اوج دیگر کرونا که در پاییز و زمستان پیش بینی شده است و حتما نیاز به پلاسما بهبود یافته ها بیشتر خواهد بود و از حالا باید به فکر ذخیره پلاسمای باشیم.

پلاسما درمانی

پلاسما بخش مایع خون است که سلول های خونی در آن شناور هستند. این سلول ها عبارت از گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها هستند و رنگ پلاسما به طور طبیعی زرد کم رنگ است.

علاوه بر آب که حدود ۹۰ درصد پلاسما را تشکیل می دهد، پروتئین های مختلف، املاح معدنی، ویتامین ها، مواد قندی و چربی ها از اجزای تشکیل دهنده پلاسما هستند، فراوان ترین پروتئین پلاسما آلبومین نام دارد که در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. دنیای توسعه یافته به سمت اهدای مستقیم فرآورده و اجزای خون به روش فرزیس پیش می رود و آینده انتقال خون ایران نیز اهدای مستقیم فرآورده به روش فرزیس است.

اهدای پلاسما با روشی به نام «پلاسما فرزیس» انجام می شود؛ در این روش اهداکننده فقط بخش مایع خون یعنی پلاسما را اهدا می کند و بقیه سلول های خونی به اهداکننده بازگردانده می شود و به این صورت اهداکننده می تواند با اهدای پلاسمای خود جان تعداد زیادی از بیماران را نجات دهد.

اکنون پلاسمای بهبود یافتگان کرونا به عنوان یک درمان در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد، در ایران با گذشت چند ماه از شیوع کرونا و با توجه به افزایش میزان شیوع ویروس در ماه‌های اخیر، تقاضا از سوی بیمارستان ها برای دریافت پلاسمای بهبود یافتگان افزایش یافته و باید تامین این تقاضا محقق شود.

 بیماران مبتلا به کرونا نیازمند پلاسمای بهبود یافتگان هستند و از سویی دیگر با آغاز فصل پاییز و زمستان هم شاهد افزایش شیوع کرونا خواهیم بود و باید از اکنون به فکر تامین پلاسما برای این بیماران باشیم.

 بهبود یافتگان از کووید ۱۹ می‌توانند با حضور در ۲۴ مرکز انتقال خون در سراسر کشور و ستاد مرکزی سازمان انتقال خون ایران و همچنین اداره کل انتقال خون تهران در خیابان وصال اهدای پلاسما را داشته باشند.

پلاسما

نتایج پلاسما درمانی

مدیر عامل سازمان انتقال خون در خصوص نتایج حاصل از پلاسما درمانی بر روی بیماران مبتلا به کرونا گفت: مطالعات در این زمینه بر دو نوع است یکی شامل گزارش است و دیگری هم مطالعات کارآزمایی بالینی است، بر اساس مطالعات گزارش، در ۹۵ درصد مطالعات نتایج بسیار مثبت بوده است. نتایج از ایران را هم برای چاپ ارسال کرده ایم و در بیماران بدحال (در خطر مرگ) در بازه زمانی ۱۴ روز بعد از تزریق زودرس پلاسما تنها ۱۸ در صد در آنها شاهد مرگ بودیم، در حالی‌که در بیمارانی که با تاخیر دریافت کردند ۵۰ درصد مرگ و میر داشتیم.

وی ادامه داد: درباره زمانی ۳۰ روزه این تفاوت در گروه دریافت کنندگان زود رس و دیررس پلاسما ۲۶ درصد مرگ میر در برابر ۵۶ درصد مرگ میر بوده،   بنابراین هرچه پلاسما زودتر به بیمار رسید مرگ ومیر هم کمتر اتفاق افتاده است.   در جهان در مورد نتایج کارآزمایی، یک نتیجه در چین در مورد شهر وهان که درآن بیماران بد حال بودند، انجام شد و نتایج حاصله به صورت معناداری مثبت بود و تقریبا این نتایج مشابه نتایج ما بود.

منبع: بهداشت نیوز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *