سیروز کبدی ، علائم ونشانه‌های آن،عوارض ودلائل ابتلا به بیماری سیروز کبدی

 سیروز کبدی ، علائم ونشانه‌های آن،عوارض ودلائل ابتلا به بیماری سیروز کبدی

 یکی از نارساییهای کبدی که به کبد صدمه میزند، بیماری موسوم به سیروز کبدی است که باعث عملکرد و ساختار غیرطبیعی کبد میشود. شماری از موارد ناراحتی کبدی به سلولهای کبدی آسیب میزنند و آنها را از بین میبرند، سپس التهاب و ترمیم سلولهای منجر به تشکیل بافتهای همبند جای زخم میشود.

به اختصار میتوان گفت که سیروز کبدی پیآمد ابتلا به این بیماریها است. سلولهای کبدی که نمیمیرند، در راستای جایگزین شدن با سلولهای از بین رفته تکثیر میشوند و در نتیجه خوشه‌هایی از سلولهای شکل گرفته درون بافت همبند جای زخم ایجاد میگردد. مواد شیمیایی (مانند الکل، چربی و داروهای خاص)ویروسها، فلزهای سمی (نظیر آهن و مس انباشته شده در کبد )در نتیجه بیماریهای ژنتیکی و بیماری خودایمنی کبد که در نتیجه ابتلا  به آن، سیستم ایمنی بدن به کبد حمله میکند از علتهای بروز بیماری سیروز کبدی محسوب میشوند

علائم  سیروز کبدی

علائم در مراحل اولیه بسیار کم میباشد، و به تدریج به موازات آسیب دیدن بیشتر کبد، مشکلات  نیز قابل توجه‌تر میشود . کبد در مرحله اولیه سیروز با وجود آسیب دیدن، همچنان عملکردی مناسب دارد؛ همگام با پیشرفت بیماری، علائم نیز در نتیجه اختالل عملکرد این عضو نمودار میشود.

علائم سیروز کبدی عبارتند از :

خستگی وضعف

کاهش اشتها

کاهش وزن

تحلیل رفتن عضالت حالت

تهوع و استفراغ

درد اطراف کبد

خطهای قرمز کوچک (مویرگهای خونی) روی پوست در ناحیه بالای کمر

خارش شدید پوست

زرد شدن پوست و سفیدی چشم

خونریزی و کبود شدگی آسانتر و بیشتر بدن، برای مثال افزایش تعداد دفعات خون دماغ شدن یا خونریزی لثه

ریزش مو

حمله

تب و لرز

ورم کردن پا و مچ پا

ورم کردن شکم به دلیل انباشته شدن مایع (آب آوردن شکم یا آسیت) اگر بیمار خانم باشد در مواردسیروز کبدی پیشرفته باردار به نظر میرسد به علاوه بیمار با تغییر ویژگیهای شخصیتی، اختاللهای خواب (بیخوابی) زوال حافظه، گیجی و دشواری در تمرکز روبهرو میشود.

از این علائم با اصطلاح انسفالوپاتی کبدی یاد میشود و زمانی بروز مییابد که مواد سمی به دلیل ناتوانی کبد در خارج کردن آنها از بدن به مغز صدمه میزنند علائم پیشرفته بیماری

مراحل پایانی

در مراحل پایانی سیروز پیشرفته کبدی، بیمار خون بالا  میآورد یا مدفوع سیاه رنگ و قیر مانند دفع میکند، چون به علت عدم گردش مناسب خون در کبد، فشار خون در سیاهرگی (سیاهرگ پورتال) افزایش مییابد که خون را از دستگاه گوارش به کبد میرساند.

افزایش فشار خون خون را به درون رگهای کوچکتر ظریفی میراند که در سراسر معده و مری وجود دارند

یماری واریس: پاره شدن این رگها در اثر فشار خون بالا خونریزی داخلی را به دنبال دارد، و در نتیجه خون در استفراغ و یا مدفوع دیده میشود به مرور زمان مواد سمی که کبد سالم در حالت طبیعی آنها را از بدن خارج میکرد باعث از کار افتادگی چند اندام میشود و در نهایت به مرگ میانجامد و

علت بیماری سیروز کبدی

علت سیروز پیآمد وجود بافت همبند محل زخم در کبد است که در واکنش به آسیب دیدن و ناراحتی کبد به مرور زمان و طی سالیان متعدد تشکیل میشود. کبد پس از هر بار صدمه دیدن، سعی میکند تا خود را التیام دهد؛ در این فرایند، بافتهای همبند محل زخم ایجاد میشوند و با تجمع یافتن آنها، عملکرد کبد مختل میشود. کبد در مراحل پیشرفته سیروز دیگر قادر نیست تا به خوبی کار کند و

تعیین علت سیروز کبدی بسیار مهم است، چون درمان علت اصلی این بیماری مانع صدمه دیدن بیشتر کبد میشود. عارضه‌ها و بیماریهای گوناگونی به کبد صدمه میزنند و منجر به ابتلا  به ناراحتی کبد و سیروزمیشوند .

عوارض سیروز کبدی عبارتند از:

فشار خون بالا :

در سیاهرگهای خون رساننده به کبد ( پورتال هایپرتنشن یا افزایش فشار خون در ورید باب) سیروز جریان طبیعی خون در کبد را آهسته میکند و در نتیجه فشار داخل سیاهرگی که خون را از روده و طحال به کبد میآورد افزایش مییابد ورم کردن پاها و شکم: افزایش فشار در ورید باب (ورتال هایپرتنشن) باعث تجمع مایع در پاها و شکم  میشود.

ورم و آب آوردن شکم :

نیز گاهی نتیجه ناتوانی کبد در تولید پروتئینهای خون خاص، مانند آلبومین، به میزان کافی است

بزرگ شدن طحال  :

افزایش فشار در ورید  تغییراتی را نیز در کبد به وجود میآورد.

کاهش گلبولهای سفید خون و پلاکت‌ها :

یکی از نخستین نشانه‌های ابتلا  به سیروز کبدی به شمار میرود

خونریزی:

:افزایش فشار در ورید باب ،خون را مجددا به درون سیاهرگهای کوچکتر هدایت میکند. این سیاهرگهای کوچک تحت این فشار و کشش ناشی از بار مضاعف پاره میشوند و به خونریزی شدید دامن میزنند.

فشار خون بالا بزرگ شدن سیاهرگها (واریس)را نیز در پی دارد و به خونریزی کشنده و شدید مری (واریس مری)یا معده (واریس معده) میانجامد. اگر کبد نتواند فاکتورهای منعقد کننده کافی تولید کند، می تواند یکی از دلائل خونریزی باشد.

عفونتها:

بدن در صورت ابتلا به سیروز کبدی به دشواری میتواند با عفونتها مقابله کند.

آب آوردن شکم (آسیت)

عفونتی جدی موسوم به پریتونیت (التهاب صفاق)باکتریایی را به دنبال دارد.

سوءتغذیه:

سیروز فرایند جذب مواد مغذی را دشوارتر میسازد و باعث ضعف و کاهش وزن میشود .

تجمع مواد سمی در مغز

(نسفالوپاتی کبدی) کبد آسیب دیده به دلیل ابتال به سیروز کبدی نمیتواند مانند کبد سالم مواد سمی را از خون خارج کند. انباشته شدن این مواد سمی درون مغز باعث گیجی ذهنی و دشواری در تمرکز میشود. انسفالوپاتی کبدی به مرور زمان پیشرفت میکند و به کما یا واکنش نشان ندادن میانجامد

زردی کبدی یا یرقان:

یرقان زمانی بروز مییابد که کبد بیمار بیلیروبین، فراورده زائد خونی، را به مقدار کافی از خون خارج نکند. یرقان باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم و کدر شدن ادرار میشود

بیماری استخوانی:

مقاومت استخوانی برخی از بیماران مبتال به سیروز کبدی کاهش مییابد و در نتیجه احتمال شکستگی استخوان افزایش می‌یابد

سنگ کیسه صفرا و سنگ مجاری صفراوی:

مسدود شدن جریان صفرا تحریک، عفونت و ایجاد سنگ را در پی دارد داروی مورد نیاز بیمار با توجه به دلیل خاص آسیب دیدن کبد تعیین میشود. برای مثال در صورت ابتلا به هپاتیت ویروسی، داروهای ضد ویروسی و در صورت ابتلا  به هپاتیت خودایمنی، داروی استروئیدی (کورتیکواستروئید) یا دارویی برای سرکوب سیستم ایمنی تجویز میشود.

تنظیم:سایت روزاندیش

برگرفته از دانشنامه بیماری‌های گوارشی:رضا پور دستگردان

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *