سوما یا هورمون رشد ،استفاده از آن در بدنسازی وهشدار در مورد خطرات آن

 سوما یا هورمون رشد ،استفاده از آن در بدنسازی وهشدار در مورد خطرات آن

در یک سال گذشته استفاده از آمپول سوما یا هورمون رشد بویژه در باشگاههای بدن سازی برای افزایش حجم عضلات از رشد چشمگیری برخوردار بوده است.

داشتن یک اندام ایده آل و مناسب آرزوی خیلی از جوان هاست که حتی برای رسیدن به آن حاضر می شوند دست به مصرف انواع داروها بزنند. داروهای مکمل در بین بدنسازان به همین دلیل محبوبیت خاصی پیدا کرده است.سوماتروپین یا همان هورمون رشد یکی از این داروهاست که بهتر است با عوارض و مشکلاتی که ممکن است در قبال مصرف خودسرانه آن به وجود آید آشنا شویم.

موارد استفاده از سوما یا هورمون رشد

سوماتروپین هورمون رشد انسانی است و برای استعمال موارد پزشکی خاص درست شده است. سوماتروپین امروزه دارویی گران در لیست موارد مصرفی ورزشکاران می‌باشد، بنابراین بهتر است که با دقت بیشتر و مخصوصی مورد استعمال قرار گیرد. از موارد مصرف این دارو در زمان کودکی چربی بالا، ترس زیاد، مشکلات رشدی، سلامتی عمومی ناخوشایند، فقدان سلامتی و آسایش مثبت می‌باشد.

سوماتروپین معروف به سوما یکی از مکمل هایی است که امروزه به واسطه تاثیرات جادویی، مصرف آن در بین طرفداران بدنسازی باب شده است.

سوماتروپین که در کلام عامیانه سوما نامیده می‌شود به طور طبیعی در بدن انسان‌ها در غده هیپوفیز تولید می‌شود اما میزان ترشح آن را هیپوتالاموس معین می‌کند که تا حد زیادی به سطح سلامت کلی فرد و سن بستگی دارد. اگر محرک‌های مناسبی مانند تمرین‌های ورزشی، خواب، استرس کم و پایین بودن سطح قند خون داشته باشد منتشر می‌شود.

ترشح هورمون رشد در سن بلوغ به فعال‌ترین حد می‌رسد و تا بسته شدن صفحات رشد استخوان‌ها در همان حد می‌ماند و ترشح آن به‌ تدریج در مردها و زن‌ها بین سن‌های ۲۰ و ۴۰ کاهش می‌یابد. ترشح بیش از حد این هورمون باعث رشد بیش از حد بدن می‌شود.

هشدار درمورد رواج استفاده از آمپول سوما یا هورمون رشد در کشور

رییس انجمن تعذیه بالینی آسیا نسبت به عوارض خطرناک و جبران ناپذیر تزریق آمپول «سوما» یا هورمون رشد در کشور هشدار داد.

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: این آمپول به شدت روی عضلات قلب اثر می گذارد، در حالیکه مصرف آن در کوتاه مدت ممکن است عوارضی نداشته باشد، اما از سنین ۴۵ سال به بعد علائم و عوارض آن پدیدار می شود.

نوروزی گفت: از سوی دیگر سوما به شدت باعث پوکی استخوان ها می شود، به طوریکه در سنین ۵۰ سالگی به بعد شکنندگی استخوان های فرد افزایش می یابد. وی اظهار کرد: استفاده از این آمپول به صورت خودسرانه بویژه در باشگاههای بدن سازی ممنوع است و این دارو به صورت قاچاق در دسترس قرار می گیرد.

منبع:پرشین پرشیا

گردآوری وتنظیم:سایت روزاندیش

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *