بیماری آرتریت چیست ؟وانواع آن ،علائم ونشانه‌های آن ودلائل بروز ان کدامند؟

 بیماری آرتریت چیست ؟وانواع آن ،علائم ونشانه‌های آن ودلائل بروز  ان کدامند؟

دو نوع اصلی بیماری آرتریت عبارتند از :

۱_ استئوآرتریت که آرتریت سایشی و فرسایشی است

۲_ آرتریت روماتوئید که نوع التهابی آرتریت است و زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به درستی کار نکند ،

انواع دیگر بیماری آرتریت

نقرس نیز که در اثر تجمع کریستال های اسید اوریک در مفاصل بروز می کند، نوع دیگر بیماری آرتریت است .آرتریت پسوریاتیک، لوپوس و آرتریت عفونی نیز از انواع دیگر آرتریت ها هستند .

استئوآرتریت در مفاصلی که سنگینی بدن روی آن هاست، شایع تر است، مثل مفصل زانو، مفصل باالی ران، مچ پا و ستون فقرات

بیماری استئوآرتریت :

بیماری استثوآرتریت شایع ترین بیماری مزمن مفصلی است. استفاده بیش از حد از مفاصل باعث بیماری استئوآرتریت می شود استئوآرتریت می تواند در اثر ورزش های طاقت فرسا، چاقی یا افزایش سن ایجاد شود .

اگر شما یک ورزشکار هستید، ممکن است هنگام بلند شدن از رختخواب در صبح، دچار درد زانو یا لگن شوید .افراد ورزشکار یا کسانی که در دوران جوانی دچار یک آسیب مثل تصادف شده اند، زودتر دچار استئوآرتریت می شوند .

بیماری استئوآرتریت در دست ها بیشتر اوقات ارثی است و اغلب در زنان میانسال بروز می کند .استئوآرتریت در مفاصلی که سنگینی بدن روی آن هاست، شایع تر است، مثل مفصل زانو، مفصل بالای ران، مچ پا و ستون فقرات. این نوع آرتریت به تدریج در طی ماه ها یا سال ها ایجاد می شود .غیراز احساس درد در مفصل مبتلا، در این نوع آرتریت احساس ناخوشی یا خستگی غیرعادی که در سایر انواع آرتریت وجود دارد، دیده نمی شود .

التهاب مفاصل انگشتان دست در بیماری استئوآرتریت، غضروف مفصل به تدریج از بین می رود. غضروف ماده ی نرم و لیزی است که انتهای استخوان ها را می پوشاند و به عنوان ضربه گیر مفاصل عمل می کندزمانی که آسیب بیشتر می شود، غضروف شروع به فرسایش می کند و یا به خوبی اول کار نمی کند و نمی تواند ضربه ها را بگیرد.

به عنوان مثال فشار بیش از حد روی زانو در اثر چاقی باعث آسیب غضروف مفصل زانو می شود. در حقیقت باعث می شود غضروف سریع تر از حد طبیعی ساییده شود زمانی که غضروف مفصل ساییده شود، تاثیر ضربه گیری آن کم می شود. لذا موقع حرکت مفصل، درد بروز می کند گاهی اوقات علاوه بر درد، صدای قرچ و قورچ مفصل شنیده می شود که در اثر مالش غضروف خشن روی سطح استخوان ایجاد می گردد .خار یا برآمدگی دردناک روی انتهای استخوان ظاهر می شود، به خصوص در انگشتان دست و پاها زمانی که علامت اصلی استئوآرتریت وجود ندارد، در پاسخ به تخریب غضروف، پوشش مفصل دچار التهاب می شود .

علائم شایع استئوآرتریت :

درد عمیق و رنج آور – به سختی لباس پوشیدن و یا شانه کردن موها – گرفتن اشیاء به سختی – به سختی نشستن و خم شدن – احساس گرم بودن مفصل موقع دست زدن به آن ،خشکی مفاصل هنگام بیدار شدن از خواب برای مدت کمتر از یک ساعت – درد گرفتن مفاصل موقع راه رفتن – احساس خشکی مفاصل بعد از استراحت کردن – ورم مفصل – حرکت کم مفصل 

عوامل موثر در ابتلا به استئوآرتریت :

قرارگیری غیر طبیعی مفصل

افزایش سن

ورزشکار بودن سایش و آسیب مفاصل در اثر ورزش

تغییرات فشار و نیرو روی مفصل انداختن سنگینی بدن روی یک پا

جنسیت

استفاده سنگین و مداوم از مفصل

آسیب مفصل در اثر سایر انواع آرتریت

عمل جراحی زانو

استفاده بیش از حد یا آسیب مفصل

چاقی یا داشتن اضافه وزن  

تنظیم:سایت روزاندیش

منبع:اختلالات پزشکی در چاقی نوشته رضا پور دست‌گردان

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *