سکته مغزی ونقش چاقی در بروز آن

 سکته مغزی ونقش چاقی در بروز آن

سکته مغزی  ازعوارض چاقی است

زمانی که رگهای خون‌رسان به مغز بهر دلیلی پاره یا بسته شود، بافتهای مغز از اکسیژن و غذا محروم  وفرد دچار سکته میشود و بعد از چند دقیقه سلولهای مغز شروع به مردن میکنند. سکته مغزی یک وضعیت اورژانسی است، درمان فوری ضروری بوده و عملکرد زودهنگام میتواند جلوی آسیب بیشتر و عوارض شدید و بلقوه سکته مغزی را بگیرد.

فرد دچار سکته مغزی شده ممکن است توانایی حرف زدن را از دست داده، دچار مشکلات حافظه شده یا یک طرف بدنش فلج می‌شود. حدود ۶ درصد کل بیمارانی که دچار سکته مغزی میشوند، دچار این نوع از سکته مغزی میشوند. در این نوع سکته یک لخته یا ترومبوس در رگهای خون رسان به مغز شکل گرفته و مانع خونرسانی به مغز میشود هردو نوع سکته باعث فقدان خون رسانی در مغز و جمع شدن خون در مغز شده و باعث فشار زیاد بر مغز میشود. نتیجه سکته بسته به مکانی که سکته رخ داده و میزانی که مغز آسیب دیده متفاوت است.

سکته‌های کوچکتر ممکن است باعث مشکلات کوچکتر ،از جمله ضعف در دست و یا پا شوددرحالی که سکته های بزرگتر میتواند باعث فلج شدن و یا مرگ شود. خیلی از افراد آسیب دیده توسط سکته مغزی دچار ضعف در بخشی از بدن، مشکلات تکلمی و یا انواع بیاختیاری از جمله بی اختیاری ادرار میشوند

علائم سکته مغزی

درصورتیکه فکر می‌کنید شما یا یکی از اطرافیان‌تان دچار سکته مغزی شده‌اند، به این علائم و نشانه‌هایی که در ادامه بیان میکنیم دقت نمایید. با اطلاع به موقع از سکته مغزی میتوان خطرات و عوارض سکته را کاهش داد. این علائم شامل :

مشکل در راه رفتن :شما ممکن است تلوتلو خورده، سرگیجه ناگهانی داشته باشید و یا تعادلتان را در موقع راه رفتن از دست بدهید شما ممکن است دچار گیجی شوید.

.مشکل در صحبت و ادراک · شما ممکن است موقع حرف زدن کلماتی را حذف کرده و یا در فهمیدن صحبت دیگران مشکل داشته باشید .

فلج شدن و یا بیحسی صورت، دست و یا پا : ممکن است بصورت ناگهانی در صورت، دستها و · یا پاهای خود دچار بیحسی، ضعف و یا فلج شدن، نمایید. سعی کنید هردودست خود را همزمان بالای  سرتان ببرید،اگر یکی از دستها افتاد شما ممکن است دچار سکته شده باشید. .

همچنین ممکن است موقع خنده یک طرف از دهان شما دچار افتادگی شود

مشکلات بینایی در یکی و یا دردو چشم ·ممکن است بصورت ناگهانی دچار تاری و یا سیاهی دید شوید و یا دچار دوبینی گردید.

عوارض سکته مغزی سکته مغزی میتواند باعث ناتوانیهای موقتی و یا دائمی بسته به مدت زمان فقدان خون در مغز و بخش آسیب دیده شد. این عوارض شامل مشکل در صحبت کردن و یا فرودادن غذا و مایعات · ازدستدادن حافظه و یا مشکل در فکرکردن · مشکلات احساسی · درد یا سایر احساسات غیرمعمول در قسمتهایی از بدن که تحت تاثیر سکته قرار گرفته‌اند · .تغییر در رفتار و اهمیت به خود · دردی ناگهانی و شدید در سر که ممکن است با استفراغ، سرگیجه و یا مشکل در هشیاری همراه باشد، ممکن است نشان دهنده سکته مغزی در شما باشد.

برگرفته از کتاب:اختلالات پزشکی در چاقی نوشته رضاپوردست‌گردان

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *