دعای روز بیست و نهم رمضان به همراه ترجمه و تفسیر

 دعای روز بیست و نهم رمضان به همراه ترجمه و تفسیر

ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌های مناسب هر روز بهره ببرند. ماه رمضان ماه خدا است که در آن به دعا کردن بسیار سفارش شده است. بر اساس برخی روایات دعای روزه دار در همه حالات و ساعات اجابت شده و درخواست کننده از خدا در این ماه محروم نمی شود.هر روزماه مبارک رمضان دعای مخصوصی دارد که در ادامه این مطلب دعای مخصوص روز بیست‌ و نهم رمضان آورده شده است.

متن دعای روز بیست‌ و نهم رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَهِ وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَهِ وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَهِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین. ( مفاتیح الجنان )

خدایا بپوشان در آن با مهر ورحمت وروزی کن مرا در آن توفیق وخودداری وپاک کن دلم را از تیرگیها وگرفتگی های تهمت ای مهربان به بندگان با ایمان خود.

شرح و تسیر این دعا

در این دعا می گوییم :ای خدا، من را به رحمت خودت بپوشان. غش به معنای پوشاندن است. در این دعا می گوییم خدایا به رحمت خودت عیب من را بپوشان و عیب هایم را آشکار نساز.

یکی از صفات خداوند «ستّار العیوب» بودن است یعنی عیب های بندگانش را در دنیا می پوشاند. اگر عیوب و گناهان انسان ها ظاهر بود، شخصیت و آبروی افراد محفوظ نمی ماند چرا که همه از همدیگر متنفر بودند و هرگز کسی مرده دیگری را (از روی نفرت) دفن نمی کرد.

در این دعا می گوییم :خدایا، به ما توفیق اعطا کند تا موفق به نماز شب و قرائت دعای ابوحمزه ثمالی شویم.زیارت، کمک به مستحق، نماز شب، حضور در جشن های نیکوکاری، فعالیت در مدرسه سازی کمک به حوزه های علمیه و … از توفیقاتی است که نصیب مومن می شود.

در این دعا می گوییم :خدایا ما را ازگناهان حفظ کن و قلبمان را از آلودگی های شک برطرف کن تا قلب ما گرفتار شک نباشد. تکرار ذکر «لاحول ولاقوه إلا بالله العلی العظیم» برای برطرف نمودن شک و برای رهایی از وسوسه های شیطان بسیار موثر است.

در پایان دعای روز بیست و نهم می گوییم :ای خدای مهربانی که به بندگان مومنت رحم می کنی و نعمت هایی را به ما می دهی که اصلاً تقاضا نکرده ایم، این دعاها را درباره ما اجابت کن.

 

منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *