دعای روز بیست و هشتم رمضان به همراه ترجمه و تفسیر

 دعای روز بیست و هشتم رمضان به همراه ترجمه و تفسیر

ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌های مناسب هر روز بهره ببرند. ماه رمضان ماه خدا است که در آن به دعا کردن بسیار سفارش شده است. بر اساس برخی روایات دعای روزه دار در همه حالات و ساعات اجابت شده و درخواست کننده از خدا در این ماه محروم نمی شود.هر روزماه مبارک رمضان دعای مخصوصی دارد که در ادامه این مطلب دعای مخصوص روز بیست‌ و هشتم رمضان آورده شده است.

متن دعای روز بیست‌ و هشتم رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ وفّر حظّی فیهِ من النّوافِلِ واکْرِمْنی فیهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فیهِ وسیلتی الیکَ من بینِ الوسائل یا من لا یَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّین .

خدایا زیاد کن بهره مرا در آن از اقدام به مستحبات و گرامی دار در آن به حاضر کردن و یا داشتن مسائل و نزدیک گردان در آن وسیله ام به سویت از میـان وسیله ها ای آنکه سرگرمش نکند اصرار و سماجت اصرارکنندگان( بحارالأنوار ج :۹۵ ص :۶۶ )

شرح و تفسیر این دعا

در این دعا می‌گوییم «خدایا، بهره ام را در این ماه از مستحبات فراوان کن و مرا با تحقق درخواست‌ها اکرام فرما و از میان وسایل، وسیله‌ام را به سویت نزدیک کن» خواندن دعاهای ماه رمضان با ثواب زیادی همراه است.

به هر عمل مستحبی که انجامش واجب و الزامی نباشد، «نافله» می گویند. نوافل و کارهای مستحبی کمبودهای نمازهای واجب را نیز جبران می کند و سبب علاقه و کشش آدمی به انجام طاعات و حسنات شده و او را به عمل نیک وا می دارد.

نماز نافله وسیله ی تقرب مؤمن است. امام کاظم (ع)فرمودند:نمازهای نافله، وسیله تقرب مؤمنان به خداست.( بحارالانوار، ج ۸۲، ص ۳۰۸ )

پیامبر خدا(ص) [در شبی که به آسمان برده شد] گفت:پروردگارا! حال مومن نزد تو چون است؟ فرمود:ای محمد!… هیچ بنده ای از بندگانم با چیزی که نزد من محبوب تر باشد از آنچه بر او واجب کرده ام، به من نزدیک نشد؛ همانا او با نمازنافله به من نزدیک می شود تا جایی که دوستدار او می شوم؛ پس چون دوستش بدارم، آن گاه گوش او شَوَم که بدان بشنود و چشم او شَوَم که بدان ببیند و زبان او شَوَم که با آن سخن بگوید و دست او شَوَم که با آن ضربه زند؛ اگر مرا بخواند پاسخش دهم و اگر از من خواهشی کند، خواهشش را برآورم. (الکافی، ج ۲، ص ۳۵۲) پس در این دعا از خداوند متعال می خواهیم در این ماه و این روز، بهره ی ما را از نوافل فراوان گرداند.

منبع:نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *