دعای روز بیست و چهارم رمضان به همراه شرح و تفسیر آن

 دعای روز بیست و چهارم رمضان به همراه شرح و تفسیر آن

ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌های مناسب هر روز بهره ببرند. ماه رمضان ماه خدا است که در آن به دعا کردن بسیار سفارش شده است. بر اساس برخی روایات دعای روزه دار در همه حالات و ساعات اجابت شده و درخواست کننده از خدا در این ماه محروم نمی شود.هر روزماه مبارک رمضان دعای مخصوصی دارد که در ادامه این مطلب دعای مخصوص روز  بیست و چهارم رمضان آورده شده است.

متن دعای روز بیست وچهارم رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ إنّی أسْألُکَ فیه ما یُرْضیکَ وأعوذُ بِکَ ممّا یؤذیک وأسألُکَ التّوفیقَ فیهِ لأنْ أطیعَکَ ولا أعْصیکَ یا جَوادَ السّائلین.

خدایا من از تو میخواهم در آن آنچه تو را خوشنود کند و پناه می برم بتو از آنچه تو را بیازارد واز تو خواهم توفیق در آن برای اینکه فرمانت برم ونافرمانی تو ننمایم ای بخشنده سائلان (مفاتیح الجنان )

شرح و تفسیر این دعا

در این دعا می گوییم:ای خدا، پناه می برم به تو از چیزهایی مانند گناه و اطاعت از شیطان و اطاعت از نفس که تو را اذیت می کند. خدایا از من رضایت داشته باش و به من توفیق بده که کارهای خود را به گونه ای انجام دهم که رضایت تو را در پی داشته باشد. انجام کارهای نیک و دوری از گناهان رضایت خدا را در پی دارد. اگر می خواهید بدانید که خدا از شما راضی هست یا نه، ببینید خودتان در ته دل از خدا راضی هستید؟ اگر راضی باشید، خدا هم از شما راضی است.

در این دعا می گوییم:خدایا به من توفیق اطاعت از تو را در ماه رمضان و انجام ندادن گناه را ارزانی کن. امام جواد علیه السلام:اَلمُؤمِنُ یَحتاجُ إلی ثَلاثِ خِصالٍ:تَوفیقٍ مِنَ اللهِ، وَ واعِظٍ مِن نَفسِهِ وَ قَبُولٍ مِمَّن یَنصَحُهُ؛مؤمن نیازمند سه خصلت است:توفیق از سوی خداوند، واعظی از درون خود، پذیرش نسبت به کسی که او را پند می دهد. تَوْفِیقٍ مِنَ اللَّهِ؛ یعنی برای ادامه زندگی و عبودیت احتیاج به توفیقات خداوند متعال داریم.

در این دعا می گوییم:ای خدایی که به هر کسی که از تو چیزی سوال می کند، تو جود می کنی و نسبت به او بخشش داری، دعای ما را استجابت کن. خداوند اگر چیزی که صلاح ما نیست را از خدا می خواهیم و خدا نمی دهد؛ خدا در قیامت آن را برآورده می کند.

منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *