دعای روز شانزدهم رمضان به همراه شرح و تفسیر آن

 دعای روز شانزدهم رمضان به همراه شرح و تفسیر آن

ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌های مناسب هر روز بهره ببرند. ماه رمضان ماه خدا است که در آن به دعا کردن بسیار سفارش شده است. بر اساس برخی روایات دعای روزه دار در همه حالات و ساعات اجابت شده و درخواست کننده از خدا در این ماه محروم نمی شود.هر روزماه مبارک رمضان دعای مخصوصی دارد که در ادامه این مطلب دعای مخصوص روز شانزدهمرمضان آورده شده است.

متن دعای روز شانزدهم رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ وَفّقْنی فیهِ لِموافَقَهِ الأبْرارِ وجَنّبْنی فیهِ مُرافَقَهِ الأشْرارِ وأوِنی فیهِ بِرَحْمَتِکَ الی دارِ القَرارِبالهِیّتَکِ یا إلَهَ العالَمین.

خدایا توفیقم ده در آن به سازش کردن نیکان ودورم دار در آن از رفاقت بدان وجایم ده در آن با مهرت به سوی خانه آرامش به خدایی خودت ای معبـود جهانیان. ( مفاتیح الجنان )

تفسیر دعای روز شانزدهم ماه رمضان

در این دعا می گوییم خدایا کاری کن که من با افراد خوب موافقت کنم. خدایا به ما کمک کن با افراد بد موافقت نکنیم و با آنها همراه نشویم.

در این دعا می گوییم خدایا کاری کن من با بدها رفیق نشوم و از متدینین رفیق انتخاب کنم. با کسی نشست و برخاست کنید که دارای علم باشد و دیدنش و رفتارش شما را به یاد خدا اندازد.

حدیثی مرتبط به این دعا از حضرت محمد  (ص)

قالُوا [الحَوارِیّونَ لعیسی علیه السلام] :یا رُوحَ اللّه، فمَن نُجالِسُ إذا؟ قالَ:مَن یُذَکِّرُکُمُ اللّه‏َ رُؤیَتُهُ، و یَزیدُ فی عِلْمِکُم منطِقُهُ و یُرَغِّبُکُم فی الآخِرَهِ عَمَلُهُ.

حواریان عیسی علیه‏ السلام عرض کردند:یا روح اللّه‏! پس با چه کسی همنشین شویم؟ فرمود:با آن که دیدنش شما را به یاد خدا اندازد و گفتارش بر دانش شما بیفزاید و کردارش شما را به آخرت تشویق کند. (تحف العقول، صفحه ۴۴ )

در این دعا می گوییم خدایا به به حق خدایی و رحمت خودت من را در بهشت جای بده.

 

منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *