دعای روز سیزدهم رمضان به همراه شرح و تفسیر آن

 دعای روز سیزدهم رمضان به همراه شرح و تفسیر آن
ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌های مناسب هر روز بهره ببرند. ماه رمضان ماه خدا است که در آن به دعا کردن بسیار سفارش شده است. بر اساس برخی روایات دعای روزه دار در همه حالات و ساعات اجابت شده و درخواست کننده از خدا در این ماه محروم نمی شود.هر روزماه مبارک رمضان دعای مخصوصی دارد که در ادامه این مطلب دعای مخصوص روز سیزدهم رمضان آورده شده است.

متن دعای روز سیزدهم رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ طَهّرنی فیهِ من الدَنَسِ والأقْذارِ وصَبّرنی فیهِ علی کائِناتِ الأقْدارِ ووَفّقْنی فیهِ للتّقی وصُحْبهِ الأبْرارِ بِعَوْنِکَ یا قُرّهَ عیْنِ المَساکین.

خدایا پاکیزه ام کن در این روز از چرک و کثافت و شکیبائیم ده در آن به آنچه مقدر است شدنی ها و توفیقم ده در آن برای تقوی و هم نشینی با نیکان به یاریت ای روشنی چشم مستمندان. (مفاتیح الجنان)

شرح و تفسیر این دعا

دعای روز سیزدهم رمضان

در این دعا از خدا می خواهیم ما را از چرک گناه و معصیت پاک کند. گناه آدمی را کثیف می کند و دل را زنگار می گیرد.گناه و معصیت سبب می شود انسان بوی بدی به خود بگیرد ولی انسان اگر مؤمن باشد، خوش بو خواهد بود،

ماه رمضان فرصتی برای شست وشوی باطنی است. قرائت قرآن در هنگام سحر، زنگار دل را از بین می برد، پس قلب تان را با استغفار و قرائت قرآن ، کمک کردن و دستگیری از یتیمان جلا بدهید. همچنین کمک کردن و دستگیری از یتیمان هم زنگار دل را از بین می برد.

در این دعا از خدا می خواهیم که ما را در برابر قضا و قدر خویش راضی کند و بر تقدیر خود صابر قرار دهد. هر کس در لوح محفوظ قضا و قدری دارد که نمی داند صلاح او در آن امر است.

در این دعا از خدا می خواهیم که ما را موفق به تقوا کند. تقوا، اصطلاحی اخلاقی به معنای خویشتن داری در اطاعت از دستورات الهی و دوری از گناهان است. تقوا درجات مختلفی دارد و ملاک برتری انسانها نزد خدا نیز همین درجات است. ماه مبارک رمضان فرصتی برای تمرین تقوا است.

در این دعا از خدا می خواهیم که خدایا ما را با خوبان و ابرار همنشین کند. همنشینی با خوبان، جاده صاف، میانبر و امن برای رسیدن هر چه سریع تر به خداست. اگر انسان دوست و همراه خوبی داشت باشد می تواند به درجات بالا برسد.

در آخر دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان می گوییم خدایا ای کسی که روشنی چشم فقرا هستی، به کمک و یاری خودت این چهار دعای من را مستجاب کن.

منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *