دعای روز دوازدهم رمضان به همراه تفسیر آن

 دعای روز دوازدهم رمضان به همراه تفسیر آن

ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌های مناسب هر روز بهره ببرند. ماه رمضان ماه خدا است که در آن به دعا کردن بسیار سفارش شده است. بر اساس برخی روایات دعای روزه دار در همه حالات و ساعات اجابت شده و درخواست کننده از خدا در این ماه محروم نمی شود.هر روزماه مبارک رمضان دعای مخصوصی دارد که در ادامه این مطلب دعای مخصوص روز دوازدهم رمضان آورده شده است.

متن دعای روز دوازدهم

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ زَیّنّی فیهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرنی فیهِ بِلباسِ القُنوعِ والکَفافِ واحْمِلنی فیهِ علی العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّی فیهِ من کلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِکَ یا عِصْمَهَ الخائِفین.

خدایا زینت ده مرا در آن با پوشش وپاکدامنی و بپوشانم در آن جامه قناعت وخودداری ووا دارم نما در آن بر عدل وانصاف وآسوده ام دار در آن از هر چیز که میترسم به نگاهداری خودت ای نگه دار ترسناکان. ( مفاتیح الجنان )

تفسیر این دعا

در این دعا می گوییم خدایا روزی کن من را در ماه رمضان و به دو چیز و زینت بده، ستر و عفاف، ستر یعنی اینکه گناهان مردم را مخفی کنم. خدا به ما توفیق دهد تا بتوانیم تنها به عیب خود بپردازیم و به عیب دیگران کاری نداشته باشیم پس باید عیب دیگران را آشکار نسازیم شاید آنها توبه کنند. عفاف یعنی اینکه گناه نکنیم و عفت نفس داشته باشیم.

در این دعا می گوییم خدایا من را به دو چیز یکی لباس قناعت و دیگری کفاف مستور کن؛  کفاف یعنی اینکه زندگی را بگذرانیم. فقر و تهی دستی انسان را ذلیل و مال و ثروت زیاد انسان را گرفتار می کند ، پس از خدا بخواهیم که به اندازه کفاف زندگی به ما بدهد. قناعت هم به انسان عزت می دهد و کسی که قناعت دارد خدا او را عزیز می کند.

در این دعا می گوییم خدایا کاری کن انصاف داشته و عادل باشم و از هرچه می ترسم من را امان ده، به عصمت و حفظ و نگهبانی خودت ای کسی که هر که به تو متوسل می شود، از او نگهداری می کنی.

منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *