حکم شرعی اسپرم اهدایی و لقاح خارج از رحم

 حکم شرعی اسپرم اهدایی و لقاح خارج از رحم
یکی از راههای درمان نازایی و ناباروری استفاده از روش اسپرم اهدایی و لقاح خارج از رحم است. اکثر افرادی که به توصیه پزشک کاندید دریافت اسپرم اهدایی و لقاح خارج از رحم می شوند درگیر سوالاتی در زمینه احکام و شرعی بودن این عمل می شوند که در این بخش به صورت اجمالی در این مورد گفته خواهد شد.

حکم اسپرم اهدایی و لقاح مصنوعی

پیشرفت علم امروزه به کمک زوج های نابارور آمده و راه های گوناگونی را از لقاح خارج رحم گرفته تا استفاده از بانک نطفه و اهداء جنین در اختیار آنها می گذارد تا از موهبت پدر و مادر شدن بهره ببرند و لذت داشتن فرزند را تجربه کنند.
یکی از راه های تلقیح مصنوعی در زوجینی که مرد فاقد اسپرم و توانایی بارور کردن همسرش بوده، استفاده از نطفه مردی غریبه و بیگانه است. بدین صورت که تخمک زن را با اسپرم مرد بیگانه در آزمایشگاه ترکیب کرده و سلول بارور شده را به رحم زن تزریق می کنند. مراجع تقلید در این باره آراء و دیدگاه های متفاوتی دارند، برخی این عمل را جایز نمی دانند و گروهی نیز تنها راه حل را آن می دانند که مرد موقّتا همسر خود را طلاق دهد و آن زن پس از عدّه به عقد موقّت مرد مورد نظر در آید.
به هر جهت، مشخص است کودکی که با اسپرم مرد بیگانه به دنیا بیاید ملحق به شوهر آن زن نمی شود و پدر او، صاحب نطفه و مادرش زنی است که صاحب رحم و تخمک است.
اسپرم اهدایی

اسپرم اهدایی

نظر علما و  حکم شرعی اهدای اسپرم

آیت الله خامنه ای:
آیا تلقیح نطفه مردی اجنبی به همسر مردی که بچه ‏دار نمی ‏شود، از طریق قراردادن نطفه در رحم او جایز است؟
جواب:عمل مذکور فی‏ نفسه اشکال ندارد و کودک به صاحب تخمک و رحم ملحق می‏ شود و الحاق آن به صاحب نطفه هم بعید نیست ولی از او ارث نمی‏ برد.
آیت الله صافی گلپایگانی:
بطور کلی عمل تلقیح اگر مستلزم نظر یا لمس حرام باشد تکلیفاً حرام است و به نظر اینجانب جواز تلقیح اجنبی به همسر اگر چه بوسیله خود همسر باشد، محل اشکال است و در فرضی که انجام شود، فرزند تعلق به مرد صاحب اسپرم دارد و اگر دختر باشد به شوهر شما محرم است؛ چون ربیبه او است و نسبت به خود زن چه پسر باشد یا دختر حکم فرزند را دارد و  محرم است.
آیت الله سبحانی:
این کار جایز نیست.
منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *