خودکشی در اسلام چه حکمی دارد؟

 خودکشی در اسلام چه حکمی دارد؟
خودکشی کشتن یک انسان است. قرآن در آیات گوناگون این مسأله را با اهمیت فوق ‏العاده‏ اى ذکر کرده است. درادامه  این مطلب احکام خودکشی در اسلام و آیات قرآن بیان شده است.

حتماً در زندگی هر انسان، ناراحتی ها و یا شکست هایی پیش می‌اید که جهان را در چشم انسان تیره و تار میکند . در این حالت انسانها دو گونه اند؛ تعدادی از بین این غرقاب مشکلات، سر بلند میکنند و با تمامی سختی ها  و مشقات و با توکّل بر خداوند، آغاز به سازندگی مجدد میکنند . ولی در مقابل تعدادی دیگری هستند که زیر این سختی ها کمر خم کرده و به انزوا کشیده میشوند و یا بدتر از آن دست به خودکشی میزنند . درصورتی که انسان به منطق دین اسلام اشنا باشد درمی یابد که مرگ انتهای راه نیست بلکه اول راهی است بدون پایان. بنابراین خود کشی اصلاً کمکی به انسان نمی کند. مضافاً بر اینکه هیچ مشکلی در جهان آن قدر ارزش ندارد که انسان دربرابر آن، جان با ارزشش را بگیرد.

احکام خودکشی در اسلام

خودکشی در اسلام به منزله کشتن یک انسان است . از منظر دین ااسلام مالک همه چیز من جمله انسان، خداوند است و اوست که حق تصرف در دنیا و انسان را دارد. آن جا که او اجازه دهد، جایز و جایى که وی اجازه ندهد، غیرمجاز است. از جمله موارد، کشتن انسان است. در این مسئله اصلاً تفاوتى بین خودکشی و دیگر کشى( کشتن دیگران) نیست، به دلیل آن که این کار سلب حق حیات از خود و یا دیگرى است.

خودکشی در قرآن

خودکشی، کشتن یک انسان است. قرآن در آیات گوناگون این مسأله را با اهمیت فوق ‏العاده‏ اى ذکر کرده است؛ تا آن جا که قتل بى‏ دلیل یک انسان را شبیه کشتن تمام مردم روى زمین معرفى مى‏ کند: « مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فِى الأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النَّاسَ جَمِیْعاً؛( ۱) آن کس که انسانى را بدون این که قاتل باشد و یا در زمین فساد کند بکشد، گویا همه مردم را کشته است. از این رو ، تفاوتی بین خود انسان یا فرد دیگر نیست.

خودکشی - اسلام

اما درصورتی که شخصی دست به خودکشی میزند ، بگونه ای باشد که اصلا متوجه کاری که انجام میدهد نیست و در آن حال خیر و صلاح و منفعت و خسارت خویش را تشخیص نمی دهد و کارش از روی جنون و خارج از مدار عقل و اختیار باشد، تکلیفی ندارد، زیرا محور تکالیف، عقلی است و گناهی بر وی نمی باشد.

فردی که دست به خودکشی میزند، و بداند چه می کند، هر چند هیچگاه در وضعیت معمولی و متعادل به آن روی نمی آورد، با اینهمه، خودکشی در دین اسلام این مسأله باتوجه به وضعیت سختی که انسان دست به انجام آن میزند، گناهی بزرگ و غیر قابل جبران شناخته شده است.

بدین ترتیب، مبادرت به خودکشی از گناهان کبیره است. فردی که خودکشی کرده است، چون با این عمل مهلت استغفار را هم از دست داده، برای این گناه دچار عذاب الهی میشود.

خودکشی از نظر امام صادق (ع)

” خود‌کشی به هر نحو، حرام و از گناهان کبیره است، و از امام صادق( (ع) ) نقل شده :هر کس از روی عمد خود‌کشی کند همیشه در آتش جهنم خواهد بود”.( من لایحضره الفقیه، ج ۴، ص ۹۵؛ الکافی، ج ۷، ص ۴۵)

خودکشی از دیدگاه امام باقر (ع)

 از امام باقر( (ع) ) نقل شده :” شخص مۆمن به هر بلایی دچار میشود و به هر مرگی ممکن است بمیرد ولی خود‌کشی نخواهد کرد”( الکافی، ج ۳، ص ۱۱۲)

منبع: بیتوته

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *