تفاوت فیبر محلول و نامحلول

 تفاوت فیبر محلول و نامحلول

بسیاری از غذاها حاوی فیبر محلول و نامحلول هستند و هر دو نوع فیبر باید بخش مهمی از رژیم غذایی ما را تشکیل دهند. زیرا هر دو نوع فیبر به کنترل اشتها ، کنترل وزن ،بهبود هضم،بهبود حرکت روده و تعادل کلسترول کمک می کنند.

کار فیبر محلول و نامحلول

کار فیبر محلول، تولید یک ماده ژل مانند در دستگاه گوارش است. این ماده به اسیدهای چرب کمک کرده و منجر به حفظ سطح کلسترول و بهبود سلامت قلب می شود. فیبر محلول همچنین جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد و گرسنگی را کنترل می کند. فیبر محلول می تواند سطح قند خون را تنظیم کرده و به جلوگیری از افزایش قند خون و ریسک ابتلا به بیماری هایی مانند مقاومت به انسولین یا دیابت کمک کند.

فیبر نامحلول باعث افزایش حجم مدفوع  در روده می‌گردد. زیاد شدن حجم مدفوع منجر به منظم شدن حرکت روده و کاهش یبوست می شود. فیبر نامحلول مانند فیبر محلول در آب حل نمی شود، بنابراین به وسیله افزایش حجم مدفوع، مواد زائدی که در کولون است را به حرکت در می آورد.

کدام نوع فیبر برای یبوست مفیدتر است؟

فیبر نامحلول معمولا برای جلوگیری از یبوست بهتر است، هرچند هر دو نوع فیبر می توانند برای درمان مشکلات گوارشی مفید باشند.

فیبر نامحلول در روده هضم نمی شود، اما فیبر محلول می تواند در معده تخمیر شده و نفخ و گاز ایجاد کند. فیبر محلول در بافت های روده بزرگ توسط باکتری ها هضم می شود و گاز آزاد می کند. بنابراین گاهی اوقات پس از مصرف فیبر زیاد، نفخ به وجود می آید. از سوی دیگر، فیبر نامحلول در طی سفر خود در دستگاه گوارش هضم نشده و حجم مدفوع را افزایش می دهد. از طرفی چون این فیبر هضم نمی شود، گاز کمتری تولید می کند.

به همین دلیل هم رعایت رژیم غذایی غنی از فیبر ممکن است گاهی علائم IBS را بدتر کند، هرچند که این موضوع نیز به فرد بستگی دارد. از آنجا که بدن هر فردی به مواد غذایی حاوی فیبرها، واکنش های مختلفی نشان می دهد، مهم این است که مصرف این غذاها را به تدریج افزایش دهید و همراه با آن مقدار زیادی آب بنوشید.

مکمل فیبر نامحلول و مقدار مصرف آن

درست است که فیبر غیر قابل حل بیشتر به یبوست کمک می کند و عوارض کمتری دارد، اما توصیه می شود که در طول روز از هر دو نوع فیبر استفاده کنید. میزان توصیه شده برای مصرف فیبر (ترکیب فیبر محلول و نامحلول) برای بزرگسالان زیر ۵۰ سال، ۳۸ گرم در روز برای مردان و ۲۵ گرم در روز برای زنان است.

بزرگسالان بالای ۵۰ سال ممکن است در صورت مصرف بیش از حد فیبر، با سوء هاضمه مواجه شوند. بنابراین مصرف حدود ۳۰ گرم فیبر در روز برای مردان و ۲۰ تا ۲۵ گرم فیبر در روز برای زنان بالای ۵۰ سال کافی است.

مضرات احتمالی مصرف فیبر زیاد

اگر  مستعد ابتلا به اسهال هستید و یا از بیماری التهابی روده یا IBS رنج می برید، مصرف زیاد فیبر نامحلول ممکن است سبب ایجاد علائم در بدنتان شود. در صورت ابتلا به بیماری سلیاک و عدم تحمل گلوتن، مراقب میزان فیبر مصرفیتان باشید.

اگر رژیم غذایی خود را تغییر داده اید تا فیبر بیشتری دریافت کنید اما دچار مشکلات گوارشی شده اید، باید میزان فیبر مصرفی خود را کاهش دهید و با پزشک مشورت کنید. علاوه بر این با افزایش مصرف فیبر باید میزان آب مصرفی خود را نیز افزایش دهید.

 

منبع: پیام سلامت

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *