علت آبی بودن رنگ آسمان

 علت آبی بودن رنگ آسمان

آسمان از دیرباز تاکنون به رنگ آبی آن شهرت دارد و درباره رنگ آرامش بخش آن اشعار زیادی سروده و متن های زیادی نوشته شده است اما آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید چرا رنگ آسمان آبی است  عوامل مختلفی باعث آبی بودن رنگ آسمان می‌باشد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

عوامل موثر در آبی بودن آسمان

۱- جو یا اتمسفر

اولین عامل این مسئله جو یا اتمسفر است، اتمسفر زمین ترکیبی از مولکول ها (گاز و سایر ذرات) می باشد که اطراف زمین را احاطه کرده است.

ترکیبات موجود در اتمسفر تحت تاثیر محل زندگی شما قرار دارد، مثلا اگر در ناحیه نزدیک اقیانوس زندگی می کنید اتمسفر حاوی آب بیشتری است در حالی که در مناطق نزدیک کوه آتشفشانی یا بیابان ها بیشتر اتمسفر را گرد و غبار تشکیل می دهد.

۲- امواج نور

عامل بعدی که در آبی شدن آسمان نقش دارد امواج نور می باشد، همان طور که می دانید نور یک انرژی است، یک موج از میدان های مغناطیسی و الکتریکی مرتعش که بسته به نوع آن طول موج متفاوتی خواهد داشت، برخی نورها مانند نور آبی طول موج کوتاه تر و برخی دیگر از نورها مانند نور قرمز طول موج بلندتری دارند.

نور مرئی – آن چه چشم ما می تواند آن را ببیند – بخشی از یک میدان الکترومغناطیسی است که از طیفی از رنگ ها که شامل رنگ های رنگین کمان است تشکیل شده است.

نور در یک خط مستقیم منتقل می شود و تا زمانی که به مانعی مانند قطره آب یا گرد و غبار و غیره برخورد نکند به مسیر مستقیم خود ادامه می دهد اما آن چه هنگام برخورد با موانع رخ می دهد به طول موج نور و اندازه مانع دارد.

به عنوان مثال اندازه گرد و غبار و آب از طول موج نور بزرگ تر هستند بنابراین هنگامی که نور به آن ها برخورد می کند بازتاب پیدا کرده و در جهات مختلف پخش می شود در حالی که هنوز سفید است و به رنگ های مختلف تجزیه نشده است.

۳-برخورد نور با مولکول‌های گاز

اما زمانی که نور به مولکول های گاز – که بسیار کوچک تر از طول موج نور مرئی هستند – برخورد می کند اتفاق دیگری رخ می دهد.

در این حالت مقداری از نور خورشید توسط مولکول ها جذب شده و اصطلاحا مولکول کامل می شود و شروع به پرتودهی بخشی از رنگ جذب شده در خود می کند.

لازم به ذکر است رنگ های مختلف نور به گونه متفاوتی تحت تاثیر این رخداد قرار می گیرند، مثلا رنگ های با فرکانس بالاتر مانند آبی سریع تر و رنگ های با فرکانس پایین تر مانند قرمز کندتر جذب می شود.

به این فرایند پراکندگی ریلی گفته می شود که در سال ۱۸۷۰ میلادی توسط جان ریلی – فیزیک دان انگلیسی – کشف و توصیف شده و علت اصلی آبی بودن آسمان است.

چرا وقتی خورشید در بالای آسمان است افق سفید رنگ است؟

هنگامی که نور از هوا عبور می کند تقریبا هیچ یک از نورهای قرمز، نارنجی ها و زرد تحت تاثیر هوا قرار نمی گیرند اما نور آبی جذب و منعکس می شود که باعث پخش شدن آن در هوا شده و نوری که به چشم ما می رسد رنگ آبی خواهد بود.

نور خورشید هر چه به سمت زمین نزدیک تر می شود به مولکول های بیشتر هوا برخورد می کند و نور آبی رنگ آن بیشترپخش و پراکنده شود کمرنگ تر دیده می شود.

به همین دلیل است که آسمان افق در روز سفید یا آبی کمرنگ به نظر می رسد زیرا در این فاصله دور، نور آبی پخش شده در هوا به چشم ما نخواهد رسید. ورنگ آبی آن کمتر است یا سفید رنگ به نظر می رسد.

منبع : کوکا

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *