سه شنبه , فروردین ۷ ۱۳۹۸
خانه / ورزشی / ورزش شنا ، وقوانین ومقررات مربوط به آن وآشنایی با رشته‌های مختلف آن
ورزش شنا

ورزش شنا ، وقوانین ومقررات مربوط به آن وآشنایی با رشته‌های مختلف آن

شناکردن عبارت است از حرکات منظم دست‌ها و پاها و بطور کلی بدن که امکان پیشروی موجودات زنده در آب را ممکن می‌سازد. ورزش شنا یکی از ورزش‌های آبی است که ورزشکاران با شنا کردن در آب به رقابت می‌پردازند.

آشنایی با رشته ها و مواد مختلف ورزش شنا:

در کلیه مسابقات رسمی وبین المللی ۴ نوع با استیل های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

۱- شنای آزاد

(هر نوع شنایی می تواند باشد به جز کرال پشت-قورباغه-پروانه)

۲- کرال پشت

۳- شنای قورباغه

۴- شنای پروانه

 این چهار شنا از رده های مختلف سنی با متراژهای مختلف برگزار می شود،

در برگزاری مسابقات رسمی ورزش شنا سه رده سنی وجود دارد:

الف- نوجوانان در سنین زیر ده سال-۱۱و۱۲ سال-۱۳و۱۴ سال
ب-  جوانان در سنین :۱۵و۱۶و۱۷ سال
ج-  بزرگسالان (عموم) در سنین ۱۸ به بالا

علاوه بر مسابقات انفرادی مسابقاتی نیز به صورت امدادی (۴نفره)مختلط- آزاد برگزار می شود در مسابقات امدادی(مختلط امدادی)حتما باید از ۴ شناگر استفاده شود که نفر اول آن کرال پشت – نفر دوم قورباغه – شناگر سوم پروانه و آخرین شناگر شنای آزاد انجام می دهد.در شنای مختلط انفرادی یک شناگر که شنای اول آن پروانه شنای دوم آن پشت و دو شنای آخر قورباغه و آزاد می باشد.

 مواد مسابقه دو سال :

۵۰ متر آزاد – ۵۰ متر قورباغه- ۵۰ متر پشت-۵۰ متر پروانه-۵۰*۴ آزاد انفرادی وتیمی

مواد مسابقه ۱۱-۱۲ سال:

۵۰ متر آزاد-۱۰۰ و ۲۰۰ آزاد-۱۰۰ قورباغه-۱۰۰ پشت- ۱۰۰ پروانه – ۲۰۰ مختلط انفرادی – ۱۰*۴ تیمی

 مواد مسابقات ۱۳-۱۴ سال:

۱۰۰و۲۰۰و۴۰۰ آزاد – ۱۰۰و۲۰۰ قورباغه – ۱۰۰و۲۰۰ پشت – ۱۰۰و۲۰۰ پروانه – ۵۰*۴ مختلط انفرادی – ۱۰۰*۴ آزاد تیمی

مواد مسابقات۱۷و۱۶و۱۵ سال:

شنا ۱۰۰و۲۰۰و۴۰۰و۵۰۰ آزاد – ۱۰۰و۲۰۰ پشت – ۱۰۰و۲۰۰ قورباغه – ۱۰۰و۲۰۰ پروانه – ۵۰*۴ و ۱۰۰*۴ مختلط انفرادی – ۱۰۰*۴ و ۲۰۰*۴ مختلط تیمی یک شناگر می تواند در همه موارد بالا شرکت کند و از هر تیم در هر ماده ۲ نفر بیشتر نمی توانند شرکت نمایند.

 مقررات برگزاری مسابقات ورزش شنا:

 در هر مسابقه شنا اگر به صورت کشوری و رسمی برگزار شود حداقل ۳۰ داور نیاز دارد که این تعداد را در مسابقه داخلی می توان به ۱۵-۱۰ نفر کاهش داد

داوران مسابقه شامل:

سرداور ۱ نفر-استارتر – داوران وقت نگهدار برای هر خط ۳ نفر – سرپرست وقت نگهداران – داور برگشت – سرپرست داوران برگشت ۲ نفر – داوران استیل ۲ نفر – داور برگشت در ابتدا و انتهای استخر ۱ نفر – منشی کل ۱ نفر – هماهنگ کننده ۲ نفر – گوینده ۱ نفر – داور رده بندی دست کم برای هر خط ۱ نفر –

سرپرست داوران رده بندی

 وظایف سرداور :

که بر کل مسابقات و داوران و وقت نگهداران نظارت دارد و شروع مسابقه را به استارتر اعلام می کند و همچنین تصمیم گیری نهایی در مورد مسائلی که در مسابقه پیش می آید با اوست.در آغاز مسابقه سرداور با زدن چند سوت کوتاه به شناگران علامت داده تا لباس های اضافی را خارج و آماده شوند،سپس با زدن یک سوت ممتد شناگران دعوت می کند تا پشت سکوی استارت قرار گیرند(در شنای پشت پس از شنیدن سوت ممتد شناگران وارد آب می شوند)پس از آماده شدن شناگران و داوران وقت نگهدار با بالا بردن دست بصورت کشیده به استارتر علامت می دهند.

 وظایف استارتر:

کنترل شناگران را بعهده گرفته و هر شناگری که مرتکب یکی از خطاهای زیر شود به سرداور گزارش می نماید:
۱- از استارت خودداری نماید ۲- عمداً از قوانین اطاعت نکرده باشد ۳- در هنگام استارت باید در کنار استخر و در فاصله ۵ متری از سکوی استارت بایستد،تا وقت نگه داران بتوانند علامت استارت را ببینند و هم شناگران علامت استارت را بشنوند.

وظایف داور وقت نگه دارکه کنترل زمان و دقت انجام هر خط به عهده اوست

او با صدای سوت استارتر تایمر را به کار انداخته و تا زمانی که در پایان هر مسابقه یک قسمت بدن شناگر به دیواره پایانی برخورد و یا تماس حاصل نماید او وقت را می خواباند و سپس زمان شناگر را روی برگه مخصوص ثبت رکورد نوشته،به سر داور تحویل می نماید.

وظایف داوران استیل:

که در طول استخر قرار دارند چنانچه شناگران از استیل مربوط به هر شنا خودداری نموده و دست و پای شناگر حرکتی غیر از استیل مربوط انجام دهد علت خطا ار نوشته و به داور گزارش می دهد.

 داوران رده بندی:

که انتهای استخر قرار دارند مراقب تماس بدن شناگر به خطوط مربوط می باشند تا تعیین نمایند شناگر کدام خط زودتر از بقیه به خط پایان رسیده است و شناگران بعدی کدامند.

 منشی کل:

نتایج مربوط به شناگران را در برگه مخصوص ثبت نموده و نتایج کل در چند نسخه تهیه و به هیئت و یا کمیته برگزار کننده تحویل می نماید.

نحوه امتیاز بندی:

در استخرهایی که ۶ سکو دارد مقام اول ۷ امتیاز – مقام دوم ۵ امتیاز – مقام سوم ۴ امتیاز – مقام چهارم ۳ امتیاز – مقام پنجم ۲ امتیاز و مقام ششم ۱ امتیاز کسب خواهد کرد.
در استخر هایی که سکوی آنها ۸ تا است به نفر اول ۹ امتیاز تعلق خواهد گرفت در مجموع شناهای انجام هر شناگر امتیازات آن پشت و محاسبه می شود و مقامهای اول تا ششم اعلام می شود.همین روش برای مسابقات تیمی نیز انجام می شود(امدادی)با این تفاوت که تیم اول ۱۴ امتیاز و تیم دوم ۱۲ امتیاز و الی آخر.

منبع:خبرگزاری ویستا

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

ورزش ایروبیک

ورزش ایروبیک و اهداف آن و دانستنی‌های لازم در مورداین ورزش هوازی

ورزش ایروبیک یا حرکات موزون هوازی یکی از روش های تمرینی برای کسب آمادگی جسمانی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.