خانه / اجتماعی / مکان‌های دیدنی تبریز به همراه تصاویر
مکان‌های دیدنی تبریز

مکان‌های دیدنی تبریز به همراه تصاویر

مکان‌های دیدنی تبریز کم نیستند و همین موضوع باعث سردرگمی گردشگران می‌شود، چون اغلب زمان کمی دارند و نمی‌دانند با این وقت کم، کدام جاهای دیدنی تبریز را در اولویت بازدیدشان از این شهر توریستی قرار دهند. به خاطر همین جاهای دیدنی تبریز را کنار هم جمع کرده‌ایم و در این مطلب به‌ شما پیشنهاد می‌دهیم.

مکان‌های دیدنی تبریز

ائل‌گلی

پارک ائل‌گلی تبریز

 این تفرجگاه زیبا در جنوب شرقی تبریز قرار دارد و تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می‌کند. در میان استخر این مجموعه عمارت «کلاه فرنگی» نشسته که امروزه به‌عنوان رستوران از آن استفاده می‌شود. این مکان در دوره‌ی «آق‌قویونلوها» پایه‌گذاری شده و بعداً در دوره‌ی «صفویه» گسترش یافته است. در دوران معاصر هم با اضافه شدن تفریحات جدید و ساخت هتل‌ بر جذابیت آن افزوده شده است.

بازار تبریز

بازار تبریز

اگر دوست دارید حال‌و‌هوای یک بازار سنتی را تجربه کنید و یکی از زیباترین دیدنی‌های تبریز را ببینید، بی‌برو‌برگرد، پیشنهادمان، بازار قدیمی تبریز است. این بازار «بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان» است که به قسمت‌های مختلفی تقسیم شده و در میان آن‌ها، بازار فرش‌فروشان بیش‌ترین جذابیت را دارد. اگر به دیدن بازار بزرگ تبریز می‌روید، توصیه می‌کنیم حتماً از تیمچه‌ی «مظفریه» با سقف بلند و معماری جالبش دیدن کنید.

ارگ علیشاه

ارگ علیشاه

«ارگ علیشاه» یا «ارگ تبریز» ابتدا در سده‌ی هشتم هجری و با هدف ساخت مسجد علیشاه بنا شد، ولی در این دوران به‌صورت ناتمام رها شد. در سال‌های بعد و تا پایان دوره‌ی «قاجاریه» با اضافه شدن قسمت‌های جدید به آن، از این بنا به‌عنوان «دژ نظامی» استفاده شد و نقطه‌ی تمرکز دفاع تبریز در جنگ‌های ایران و روسیه هم بود.

مقبره‌ الشعرا،

مقبره‌ الشعرا، تیریز

«مقبره‌ الشعرا» یکی از مکان‌های دیدنی تبریز با معماری مدرن است. این مکان در محله‌ی «سرخاب» تبریز قرار گرفته و از آن با عنوان «گورستان‌های تاریخی» تبریز هم یاد می‌شود. بر طبق اسناد، این قبرستان از حدود قرن هشتم هجری استفاده می‌شده و در گذشته با نام‌هایی مانند «قبرستان سرخاب» و «حظیره‌ الشعرا» هم شناخته می‌شده است. این قبرستان پس از زلزله‌های قرن ۱۲ هجری قمری متروک شد، ولی در دوران معاصر با توجه به اهمیت بالا و شاعران و عرفای بسیاری که در آن به خاک سپرده شده‌اند، مورد توجه قرار گرفت.

آرامگاه-شهریار

آرامگاه شهریار

در دهه‌ی ۵۰ با برگزاری مسابقه‌ای، طرح بنای امروزی آن انتخاب شد. در این بنا بیش از۴۰۰ تن از شاعران، عرفا و بزرگان اهل ایران و برخی از کشورهای همسایه‌ی ایران دفن شده‌اند. مقبره الشعرای تبریز در فهرست آثار ملی ایران هم به ثبت رسیده است.

موزه‌ی استاد شهریار

موزه‌ی استاد شهریار

وقتی بحث از بزرگان و شاعران آذربایجان به میان می‌آید، استاد «شهریار» اولین نامی‌ست که به ذهن می‌آید. موزه‌ی استاد شهریار قبلاً محل زندگی «محمدحسین شهریار» بوده است که در محله‌ی «مقصودیه‌ی» تبریز قرار دارد. این خانه پس از فوت استاد به موزه‌ای برای بزرگداشتش تبدیل شده و شیفتگان شعر و ادب را به سوی خود می‌خواند. در این موزه می‌توانید از آثار و لوازم شخصی استاد شهریار مانند کتاب‌ها، دست‌خط‌ها و یادبودهای مختلفش دیدن کنید، همین‌طور می‌توانید با خیال راحت بنشینید و در دفتر یادبود استاد هرچه دل تنگ‌تان می‌خواهد، بنویسید.

تله‌کابین و تفرجگاه عون‌بن‌علی

تله‌کابین و تفرجگاه عون‌بن‌علی

اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، تفرجگاه و تله‌کابین عون‌بن‌علی تبریز را فراموش نکنید. عون‌بن‌علی که با نام‌های «عینالی» و «عینال-زینال» هم شناخته می‌شود، نام کوه و آرامگاهی در شمال تبریز است. طی سال‌های گذشته با ساخت تله‌کابین، آبشار مصنوعی، رستوران و کافه و درخت‌کاری، تفرجگاه عون‌بن‌علی به محلی مناسب برای گردش، تفریح و ورزش تبدیل شده است.

جنگل ارسباران  تبریز

جنگل ارسباران  تبریز

مکان‌های دیدنی تبریز، تنها به بناهای سنتی، خانه‌های تاریخی و موزه‌های تماشایی ختم نمی‌شوند. جنگل ارسباران در شهر زیبای تبریز را می‌توان یکی از تکه‌های بهشت ایران دانست که در این شهر خودنمایی می‌کند. جنگل زیبای ارسباران، شاهکار طبیعت است که با سرسبزی و زیبایی بی حد و اندازه‌اش، عده زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را به خودش جذب کرده است.

این جنگل‌ بی‌نظیر با تاریخ هزاران ساله‌اش، جزو جنگل های هیرکانی به شمار می‌رود و با نام‌های دیگری همچون قره داغ، آرازبار و قراچه داغ نیز شناخته می‌شود.

طبیعت بکر و جذاب این جنگل، چشمتان را به خودش خیره می‌کند و مطمئن باشید که با دیدن آن، در برابر این حجم از زیبایی و شگفتی، انگشت به دهان می‌مانید. پوشش گیاهی این منطقه انبوه، متنوع و کمیاب است و در آن می‌توانید انواع گیاهان زیبا و سرسبز مانند ممرز، گردو، بلوط و سرخدار را به فراوانی ببینید.

روستای زنوزق تبریز

روستای زنوزق تبریز

استان آذربایجان شرقی، آنقدر غرق در زیبایی و شگفتی است که تماشای هر تکه از آن، شما را به حیرت و تعجب وا می‌دارد.

روستای زنوزق یکی از جاهای دیدنی تبریز است که هر گردشگری را در بدو ورود ترغیب می‌کند تابرای یک بار هم که شده آنجا را ببیند. این روستای کوهستانی و شگفت‌انگیز در فاصله یک و نیم کیلومتری شهر زنوز در شهرستان مرند قرار دارد. زیبایی و جلوه بی‌پایان این روستای تاریخی، با سنگفرش‌های منظم خانه‌ها و در و پنجره‌های چوبی به رنگ‌های آبی، سبز و قرمز کامل می‌شود.

معماری روستایی در زنوزق به گونه‌ای است که آن را به چهار محله مجزا و مهم با نام‌های بدیر، آقا بابا، سیدی و کوده‌لر تقسیم کرده و دیدن هر یک از این محله‌ها با خانه‌های پلکانی، شما را با بافت سنتی روستا و مردم میهمان‌نواز آنجا آشنا می‌کند.

از جمله دیدنی‌های روستا می‌توان به گورستان قدیمی آن، با قدمتی در زمان قرن نهم هجری، قلعه زنوزق و مسجد زنونق اشاره کرد

تماشای این روستای بی‌نظیر را از دست ندهید.

موزه قاجار-امیر نظام گروسی تبریز

موزه قاجار-امیر نظام گروسی تبریز

شهر تبریز را می‌توان شهر موزه‌ها نامید. چرا که میزبان موزه‌های فراوان و مهمی است که هر یک با ارزش بالا و آثاری دیدنی، در این شهر جا خوش کرده‌اند. یکی از این موزه‌های پرطرفدار و زیبا، موزه قاجار-امیر نظام گروسی است.

موزه قاجار در ابتدا، خانه امیر نظام گروسی بوده که از جمله عمارت‌های تماشایی و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی تبریز به شمار می‌رفته است. این عمارت در دوران ناصرالدین شاه قاجار به دست امیر نظام که از نویسندگان و رجال سیاسی آن دوران بوده است، ساخته شده که بعد از سقوط قاجاریان، پهلوی‌ها از آن به عنوان ساختمان اداره دارایی و فرهنگ از آن استفاده کردند.

پس از آنکه سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۷۰، اقدام به خرید و مرمت این خانه تاریخی کرد، آن را موزه قاجار نامید.

خیابان تربیت تبریز

خیابان تربیت تبریز

یکی از جذاب‌ترین و شاید متفاوت‌ترین مکان‌های دیدنی تبریز خیابان تربیت تبریز-پیاده راه تربیت است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، خیابان‌ها در گسترش شهرها و پیش از آن در شکل‌گیری آن‌ها، همیشه نقش مهم و موثری داشته‌اند. خیابان تربیت تبریز، یکی از این خیابان‌های مهم و تاریخی است که حالا با نام پیاده راه تربیت نیز شناخته می‌شود.

خیابان زیبای تربیت در گذشته در حد فاصل دروازه نوبر و دیک باشی گسترده شد و یکی از مهم‌ترین خیابان‌هایی تلقی می‌شد که میدان ساعت را به بازار متصل می‌کرد.

در این خیابان تماشایی که حالا چند سالیست برای تردد خودرو بسته شده و به یک پیاده راه جذاب و رویایی تبدیل شده است، می‌توانید تاریخ را نفس بکشید و در میان سنگفرش‌های آن ردی از گذشته را بیابید.

خانه پروین اعتصامی

خانه پروین اعتصامی

از دیگر مکان‌های دیدنی تبریز که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد، خانه پروین اعتصامی است. این خانه زیبا که به دوران پهلوی اول باز می‌گردد، در محلا ششگلان تبریز، از محله‌های قدیمی شهر قرار دارد. این خانه زیبا، محل زندگی پروین اعتصامی، مشهورترین شاعر توانمند زن ایرانی، تا سن ۷ سالگی اوست که به زیبایی در شهر تاریخی تبریز قرار دارد.

ورودی خانه به حیاطی بزرگ با باغچه‌های زیبا و حوضی در وسط آن شروع می‌شود. در کنار پله‌های منتهی به ساختمان، می‌توانید مجسمه‌ای از پروین اعتصامی را ببینید که با هنرمندی ساخته شده است. این خانه، دو طبقه و یک زیر زمین دارد. درون ساختمان، دو اتاق با یک سالن که دو در ورودی شرقی و غربی دارد، دیده می‌شود. در دیگر طبقه می‌توانید بهارخواب، سه اتاق خواب که یکی از آن‌ها به آب انبار راه دارد و یک تنور پخت نان را ببینید. در بخش زیرزمین نیز یک حوضخانه با سقف کلیل آذری و پنج اتاق گهواره‌ای قرار گرفته که زیبایی بی‌نظیری دارد.

خانه علی مسیو

خانه علی مسیو

علی مسیو یکی از شخصیت‌های مهم و برجسته جنبش مشروطه است که در آن زمان رهبری فکری جریان مشروطه را بر عهده داشته است. خانه علی مسیو، در واقع محل زندگی این شخصیت کلیدی مشروطه است که قدمت بنای آن به دوره قاحار باز می‌گردد. این خانه تاریخی در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری تبریز خریداری شد و امروزه با نام خانه غیبی یا موزه علی مسیو در معرض دید عموم قرار گرفته است.

در این خانه موزه زیبا می‌توانید آثار مربود دوره مشروطه از جمله اسناد، اسلحه‌ها و عکس‌های قدیمی را ببینید و لذت ببرید. علاوه‌بر اشیا و اسناد قیمتی، بنای ساختمان نیز دارای اهمیت فراوان است که با مصالحی همچون آجر تزیین شده است.

روستای کندوان

روستای کندوان

شاید روستای کندوان کمتر از بقیه‌ی مکان‌های دیدنی تبریز نیاز به معرفی داشته باشد. روستای صخره‌ای کندوان از جاهای دیدنی تبریز است که در فاصله‌ی ۶۰ کیلومتری این شهر خفته. کندوان معماری منحصربه‌فردی دارد و گردشگران بسیاری را از کشورهای مختلف جهان سمت خود می‌کشد. خانه‌های سنتی این روستا درون صخره‌های «کله‌قندی» مثل کندوی زنبور عسل در کنار یکدیگر چیده شده‌اند.

علاوه بر جاذبه‌ی بصری، مغازه‌هایی هم در روستا هست که سوغاتی‌های جورواجور و محصولات محلی کندوان مانند عسل، انواع لبنیات، ادویه‌ و صنایع دستی را به گردشگران ارایه می‌کند.

صومعه سنت استپانوس تبریز ؛ دومین کلیسای مهم ارامنه ایران

صومعه سنت استپانوس تبریز

جلفا، از جمله شهرهای مرزی میان ایران، آذربایجان و ارمنستان است که به دلیل وجود کلیساهای متعدد تاریخی و زیبا مشهور است. این کلیسای زیبا، از مهم‌ترین صومعه‌سراهای ارامنه در ایران به شمار می‌رود که از محبوب‌ترین جاهای دیدنی تبریز است. قدمت صومعه سنت استپانوس به قرن نهم میلادی باز می‌گردد که پس از سا‌ل‌ها در اثر زلزله‌ای شدید، بسیاری از قسمت‌های آن تخریب شد. جالب است بدانید کلیسای تخربب شده، مجددا در دوران صفوی مرمت شد و امروزه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد.

کلیسای سنت استپانوس، در منطقه‌ای خوش‌ آب و هوا، در میان کوه‌های جلفا و جمهوری آذربایجان، در کنار رود ارس و بلندی‌های ماغارد واقع شده که ترکیب طبیعت بی‌نظیر این منطقه با بنای منحصر به فرد کلیسا، بسیار زیباست.

معماری بی‌نظیر و خیره کننده کلیسا با مصالح سنگی و در رنگ‌های صورتی، سرخ و سفید و سالن بزرگ عبادت چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. معماری بنا، تلفیقی از معماری اورارتویی، اشکانی و رومی است و در آن هفت برج نگهبانی و پنج استوانه سنگی قرار دارد. ساختمان ناقوس‌خانه گنبددار نیز از دیگر دیدنی‌های تماشایی این کلیسای تاریخی است.

کلیسای سنت استپانوس، مکانی متفاوت و خیره‌کننده است که بازدید از آن برایتان لذت‌بخش و خاطره‌انگیز خواهد بود.

کلیسای سنت ماری تبریز ؛ بزرگترین و قدیمی‌ترین کلیسای  تبریز

کلیسای سنت مری تبریز

سنت ماری، از دیگر کلیساهای دیدنی و جذاب تبریز است که به عنوان مهم‌ترین کلیسای ارامنه در تبریز معرفی می‌شود. این کلیسای زیبا و دیدنی در محله دیک باشی تبریز دارد و قدمت آن به سال ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میلادی باز می‌گردد. معماری این بنای زیبا به شیوه معماری ارمنی و به شکل صلیب است که زیبایی خاصی را به آن بخشیده.

در داخل کلیسای مریم مقدس، عکس‌های زیبایی از حضرت مریم، حضرت مسیح و حواریون نصب شده‌ است.

در کلیسای سنت ماری، انواع مراسم‌های ملی-مذهبی ارامنه و همچنین اعیاد بزرگ این اقلیت مذهبی برگزار می‌شود. در سفر به تبریز تاریخی، از این بزرگترین و کهن‌ترین کلیسای شهر دیدن کنید.

موزه سنجش

موزه سنجش

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی تبریز که طرفداران زیادی نیز دارد، خانه سلماسی است که با نام موزه سنجش شناخته می‌شود. موزه سنجش در سال ۱۳۸۱ تاسیس شد و محل نمایش انواع وسایل جذاب و قدیمی سنجش است. ترازوهای زرگری، قپان (ترازویی که یک پله دارد و به جای پله آن سنگی از طرف دیگرش آویزان میکنند)، پیمانه‌های نفتی و ساعت‌های بسیار قدیمی از جمله وسایلی هستند که در موزه سنجش-خانه سلماسی به نمایش درآمده‌اند. علاوه‌بر انواع وسایل عتیقه و دیدنی، بنای خانه سلماسی نیز جذابیت فراوانی دارد و همچون دیگر ساختمان‌های دوره قاجار از مصالحی مانند سنگ لاشه و ملات ساروج با نمای آجری ساخته شده است.

خانه بهنام

خانه بهنام

بدون شک می‌توان خانه بهنام را زیباترین خانه تاریخی تبریز دانست که قدمت آن به اواخر دوره زندیان و اوایل سلطنت قاجار باز می‌گردد.

این خانه تاریخی زیبا، با معماری خاص و دلنشین خود، اکنون به عنوان بخش اداری دانشگاه هنر اسلامی تبریز استفاده می‌شود.

در عهد ناصری، خانه بهنام مرمت و بازسازی شد و نقاشی‌های نفیس و ماندگاری در آن نصب شدند. حیاط اندرونی و بیرونی، ساختمان ییلاقی و قشلانی، پنجره‌های اروسی با شیشه‌های رنگارنگ و باغچه‌های درختکاری شده از جمله زیبایی‌های این بنا هستند که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کنند.

منبع: سفرزون

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

رابطه جنسی

رابطه جنسی و عوامل مختل کننده آن

 رابطه جنسی یکی از پایه های اصلی هر زندگی زناشویی است. به وجود آمدن مشکل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.