خانه / علمی / سروتونین چیست ؟
سروتونین

سروتونین چیست ؟

سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است، گرچه از آن به عنوان هورمون نیز یاد می شود. این هورمون در مغز و روده ساخته می شود. همچنین در پلاکت خون و سیستم عصبی مرکزی (CNS) نیز یافت می شود.

از انجا که سروتونین در سراسر بدن یافت می شود، بسیاری بر این باورند که این هورمون در عملکرد روانی  بدن نقش زیادی دارد.

سروتونین قادر به عبور از سد خونی مغزی (BBB) نیست، از این رو هر سروتونینی که برای فعالیت مغز لازم است باید در مغز تولید شود.

نحوه عملکرد سرتونین

Serotonin به عنوان یک پیام رسان عصبی علاوه بر تقویت سیگنال های بین سلول های عصبی یا نرون ها، شدت و قدرت آن ها را نیز تنظیم می کند.

بسیاری معتقدند که این هورمون نقش کلیدی در سیستم عصبی (CNS) و همچنین عملکرد کلی بدن به ویژه در دستگاه گوارش (GI)دارد.

مطالعات اخیر حاکی از آن است این ماده با متابولیسم استخوان، شیر مادر، بازسازی کبد و تقسیم سلولی ارتباط نزدیکی دارد.

سروتونین قادر است سلول های مغز را به طور مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر قرار دهد.

تاثیر سروتونین بر عملکرد روده

میزان قابل توجهی سروتونین در دستگاه گوارش یافت میشود چرا که وجود آن ها برای عملکرد و تنطیم حرکات روده الزامی می باشد. این ماده همچنین به کنترل اشتها در هنگام غذاخوردن نیز کمک زیادی می کند.

خلق و خوی

وجود Serotonin در مغز سبب کاهش اضطراب و افسردگی میشود همچنین با تاثیر مستقیم بر سطح خلق و خوی، آن را بهبود بخشیده و شور ونشاط را به ما بازمی گرداند.

البته داروهایی چون اکستازی و یا  ال ‌اس ‌دی (LSD) با نام شیمیایی اسید لایزرژیک دی اتیل آمید باعث افزایش غیرعادی Serotonin می شوند.

رابطه عملکرد جنسی و Serotonin

وجود Serotonin به میزان کم باعث افزایش میل جنسی میشود ولی مطالعات نشان می دهد بین ۲۰ تا ۷۰ درصد از افرادی که برای افزایش سطح سروتونین از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند، در معرض کاهش میل جنسی و اختلال در روابط زناشویی قرار دارند.

Serotonin و افسردگی

علل افسردگی به طور دقیق مشخص نیست اما طبق نظریه ای که در ۵۰ سال گذشته صورت گرفت، عدم تعاملات بین انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها ممکن است موجب بروز افسردگی شود.

افسردگی با سطوح پایین سروتونین ارتباط دارد، اما آیا کاهش سطح Serotonin موجب افسردگی میشود و یا افسردگی مقدار سروتونین خون را کاهش میدهد؟ این سوال مدت هاست که ذهن دانشمندان را درگیر کرده است.

مهارکننده‌های بازجذب سروتونین(SSRIS ) دسته ای از داروی ضد افسردگی هستند و توسط اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا مورد تایید واقع شده اند.

این داروها قادراند سطح Serotonin خون را افزایش دهند و علائم افسردگی را بکاهند. فلوکستین (Prozac)، سیتالوپرام (Celexa) و سرترالین (Zoloft) نمونه هایی از داروی ضد افسردگی می باشند.

مهارکننده های بازجدب Serotonin از جذب مجدد Serotonin جلوگیری کرد و در نتیجه با افزایش این ماده، علائم افسردگی را بهبود می بخشند.

لخته شدن خون:

سروتونین در فرآیند لخته شدن خون نقش آفرینی می کند.

به هنگام بریدگی و زخم Serotonin موجود در پلاکت ها آزاد می شود و با انقباض رگ های خونی کند شدن جریان خون و در نتیجه انعقاد خون را به دنبال دارد.

رابطه تهوع و سروتونین

اگر شما چیزی سمی و یا تحریک کننده بخورید، در این صورت روده Serotonin بیش تری تولید می کند و باعث می شود تا به کمک اسهال آن ماده سمی و خطرناک را دفع کنید.

همچنین افزایش سروتونین بدن با تحریک ناحیه ای خاص در مغز باعث استفراغ نیز می شود.

پوکی استخوان

دانشمندان دریافتند که افزایش سروتونین ارتباط تنگاتنگی با پوکی استخوان دارد.

اگرچه برخی از دانشمندان در پی به چالش کشیدن این نظریه هستند اما مطالعات نشان می دهد افزایش Serotonin در استخوان ها می تواند سلامت آن ها را به خطر انداخته و با پوکی استخوان همراه باشد.

حقایقی درباره سروتونین

سروتونین یک ماده شیمیایی و یک منتقل کننده عصبی مهم در بدن انسان است.

وجود این هورمون برای تنطیم و کنترل رفتار و خلق و خوی اجتماعی، اشتها، گوارش، خواب، حافظه و نیزروابط جنسی بسیار حائز اهمیت است.

اگرچه افسردگی با Serotonin رابطه مستقیم دارد اما برای دانشمندان سوال است که آیا کاهش سطح Serotonin موجب افسردگی می شود و یا افسردگی میزان سروتونین خون و کاهش میدهد؟

داروهایی که سطح این هورمون را تغییر می دهند برای درمان افسردگی، حالت تهوع و میگرن مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند در باعث چاقی فرد مصرف کننده شوند.

راه های طبیعی برای افزایش سروتونین

 القای خلق و خوی

نور درمانی

ورزش

رژثم غذایی

در صورت مداومت و انجام صحیح این تمرین ها قطعا بسیار پرفایده تر از داروهای شیمیایی خواهند بود چرا که هیچ دارویی بی عارضه نیست!

علائم کمبود سروتونین 

کاهش حافظه

بد خلقی

میل به خوردن غذاهای شیرین و سرشار از نشاسته

اختلال در خواب

اعتماد به نفس پایین

اضطراب

پرخاشگری

منبع: سایت ویکی روان

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

مبلمان رباتیک

مبلمان رباتیک مناسب فضاهای کوچک

یک شرکت سازنده مبلمان منزل دست به تولید محصولاتی رباتیک زده که با فشار دادن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.