اینترنت ماهواره‌ای

اینترنت ماهواره‌ای برای ایرانیان

شرکت آمریکایی که قصد ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای  به سراسر جهان را دارد، به زودی ارائه اینترنت را به صورت آزمایشی آغاز خواهد کرد. در همین راستا این شرکت با نام اسپیس ایکس( SpaceX) ارسال درخواست از ایران برای استفاده از خدمات اینترنت ماهواره‌ای را در وبسایت پروژه اینترنت ماهواره ای خود ممکن کرده است….

  این در حالی است که اغلب شرکت های آمریکایی به دلیل تحریم ها از ارائه خدمات و محصولات خود به ایرانیان امتناع می کنند. پیش تر نحوه ارسال درخواست در این وبسایت بر اساس لیست کشورها بود که نام ایران در لیست قرار نداشت، اما در حال حاضر از طریق گوگل مپ امکان انتخاب ایران نیز وجود دارد.

روش دستیابی به خدمات اینترنت ماهواره‌ای 

اسپیس ایکس تاکنون طی چندین مأموریت پرتاب، صدها ماهواره اینترنتی را تحت پروژه ای موسوم به استارلینک( Starlink) در مدار قرار داده است. اکنون با مراجعه به وبسایت استارلینک می توان با وارد کردن آدرس محل زندگی از آخرین به روزرسانی های مرتبط با پروژه ماهواره های اینترنتی اسپیس ایکس و دسترسی به خدمات اینترنت ماهواره ای این شرکت در نواحی مختلف جهان از جمله ایران مطلع شد.

پس از ارسال درخواست، کاربر ایمیلی از طرف اسپیس ایکس دریافت می کند که در آن به تلاش این شرکت برای ایجاد دسترسی به خدمات اینترنت پرسرعت در سراسر جهان اشاره شده است؛ تلاشی که به خصوص برای بهره مندی مردم در مناطقی صورت می گیرد که دسترسی آن ها به اینترنت با مشکل مواجه است و یا استفاده از آن گران تمام می شود.

ارائه اینترنت به صورت آزمایشی از اواخر تابستان 

در این پیام خطاب به کاربر آمده که در صورت قرار گرفتن ناحیه سکونت وی در مناطق تحت پوشش نسخه آزمایشی این خدمات، اطلاع رسانی در این مورد انجام خواهد شد. همچنین کاربر در مورد پیشرفت های پروژه استارلینک در آینده اخباری را دریافت می کند. گفتنی است اسپیس ایکس قصد دارد اواخر تابستان جاری ارائه اینترنت را به صورت آزمایشی به برخی از کاربران منتخب آغاز کند.

این شرکت به تازگی با ارسال ایمیلی به تعداد مشخصی از کسانی که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این پروژه در وبسایت اسپیس ایکس نام نویسی کرده بودند، آدرس کاملشان را درخواست کرده است؛ اقدامی که با هدف آگاهی از موقعیت آن ها صورت گرفته تا مشخص شود در محدوده تحت پوشش ماهواره های استارلینک قرار دارند یا خیر و بدین ترتیب نسخه بتای خدمات این منظومه ماهواره ای به آن ها ارائه شود. بر اساس  اطلاعات بیشتری که کاربران وبسایت ردیت( Reddit) به دست آورده اند، این نسخه ابتدا در مناطق شمال ایالات متحده ، جنوب کانادا و برخی نواحی روستایی در ایالت واشینگتن در دسترس خواهد بود.

اینترنت ماهواره‌ای

آغاز ارائه خدمات از سال آینده میلادی

مطابق پیش بینی ها ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای این شرکت در سطح جهان از سال آینده میلادی آغاز می شود؛ خدماتی که به تدریج و با افزایش تعداد ماهواره ها در مدار، مناطق بیشتری از جهان را تحت پوشش قرار خواهد داد. اسپیس ایکس تاکنون ۵۴۰ ماهواره اینترنتی را در مدار قرار داده و بنابر برنامه ریزی ها این منظومه ماهواره ای در نهایت خدمات خود را به وسیله ۱۲۰۰۰ ماهواره و در صورت موفقیت برای اخذ مجوزهای لازم، توسط ۴۲۰۰۰ ماهواره به جهان ارائه خواهد کرد.

منبع: سرپوش

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

نیش زنبور عسل

نیش زنبور عسل و آشنایی با خواص و مضرات آن

امروزه نیز در کشور‌های پیشرفته مانند اروپا و آمریکا از نیش زنبور عسل برای درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.