خانه / علمی / عصر یخبندان جدید در راه است!
عصر یخبندان جدید

عصر یخبندان جدید در راه است!

کارشناسان می‌گویند فعالیت خورشید بسیار کم شده است و پیش‌بینی کرده‌اند در آینده نه چندان دور یک عصر یخبندان جدید ایجاد خواهد شد.

 کاهش فعالیت در سطح خورشید سبب شده تا بعضی صحبت از عصر رستاخیز مینی یخ بندان کنند.

 راکتور گرمای هسته ای غول پیکری که ۹۳ میلیون مایل از ما فاصله دارد و منبع اصلی گرما و نور در زندگی ما انسانها روی زمین است، فعالیتش کاهش پیدا کرده و ظاهرا میدان مغناطیسی آن ضعیف تر شده و به همین علت اجازه می دهد تا طوفان های سرشار از رعد و برق دراماتیک بوجود آمده و البته اختلال در فعالیت فضانوردان را هم موجب شود.

بعضی هم می گویند تابستانی مطلوب را پیشرو خواهیم داشت و سپس گرما کاهش پیدا کرده و شاید زمستانی بسیار سرد را پیشرو داشته باشیم که ادامه این روند منجر به رستاخیز مینی یخ بندان خواهد شد.

کارشناسان آخرین بار وقوع رخدادی مشابه را در نیمه قرن هفدهم میلادی ،یعنی سال‌های ۱۶۴۵ تا ۱۷۱۵ اعلام کرده‎اند که سبب کاهش دمای بسیار شدید در قاره اروپا شد.عصر یخبندان کوچک که با نام «کمینه ماندِر» هم شناخته می‌شود به گونه‌ای شکل گرفت که طی آن برای نخستین بار در تاریخ رودخانه تِیمز یخ زد.

کاهش فعالیت خورشید و وقوع عصر یخبندان جدید

برخی از دانشمندان معتقدند که دوره گرمایش زمین در حال اتمام است و در آینده‌ای نزدیک زمین وارد دوره سرمایش خواهد شد. این دانشمندان معتقدند که این دوره که از سال ۲۰۲۵ آغاز خواهد شد، عصر یخبندان کوچک خواهد بود.

دانشمندان با اعلام اینکه فعالیت خورشید به پایین‌ترین میزان خود طی یکصد سال اخیر رسیده است، نسبت به وقوع یک عصر یخبندان جدید هشدار دادند.

گفته می شد امسال، سال اوج چرخه ۱۱ ساله لکه خورشیدی باشد. اما همانطور که تصاویر به دست آمده از خورشید نشان می دهد میزان فعالیت خورشید به نسبت پایین آمده است.

تعداد لکه های خورشید نسبت به سال ۲۰۱۱ کاهش یافته اند و شعله های خورشیدی قوی به ندرت روی می هد.

عصر یخبندان

منبع: سرپوش

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

پیش بینی سرطان

پیش بینی ابتلا به سرطان با یک آزمایش جدید

به ‌تازگی نوعی آزمایش خون جدید ابداع شده که می‌تواند با نمونه‌گیری از DNA تومور، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.