خانه / علمی / افسردگی در سنین چهل تا پنجاه سالگی شایع‌تر است
افسردگی

افسردگی در سنین چهل تا پنجاه سالگی شایع‌تر است

افسردگی که یکی از بیماری های شایع در اختلالات عصبی و روانی به شمار می آید و مختص به سن خاصی نیست ولی درسنین میانسالی‌ بسیار اتفاق می‌افتد.

تحقیقات جدید هم این موضوع را تائید می کند. بنا به اطلاعاتی که از میان دو میلیون نفر در هشتاد کشور جهان جمع آوری شده است، افراد وقتی به میانسالی می رسند بیش از هر دوره دیگر از زندگی خود با خطر افسردگی رو به رو می شوند.

رهایی از افسردگی 

اگر در سنین چهل تا پنجاه سالگی هستید و از افسرده بودن رنج می‌برید باید بدانید هنوز بارقه ای از امید وجود دارد. ظاهرا افراد پس از پشت سر گذاشتن میانسالی و رسیدن به سن پیری، اگر از سلامت نسبی برخوردار باشند، بار دیگر روحیه ای شاد و رضایتمند خواهند داشت.

بنا به این تحقیق جدید، که توسط محققان بریتانیایی و آمریکایی انجام گرفته است، افراد در سن ۴۴ سالگی در اوج خطر ابتلا به افسردگی قرار می گیرند. این عارضه در جوانان و سالمندان کمتر از بقیه گروه های سنی است و زنان و مردان به یک میزان مستعد ابتلا به افسردگی در دهه چهل زندگی خود هستند. اما از میان داوطلبان هشتاد کشوری که در این تحقیق مورد مطالعه بوده اند، تنها در کشور آمریکا بوده که زنان و مردان در سنین متفاوت با خطر افسردگی عمیق روبرو شده اند. در آمریکا زنان در سن چهل سالگی و مردان در سن پنجاه سالگی در معرض خطر افسردگی شدید قرار می گیرند.

احساس شادمانی بعد از پشت سر گذاشتن دروان میانسالی

تحقیقات قبلی نشان داده بود که احتمال ابتلا به افسردگی تقریبا در سراسر عمر فرد یکسان است اما آخرین تحقیقات ثابت کرده است که افسردگی در میانسالی بیش از هر دوره دیگر رخ می دهد.
پرفسور اندرو آزوالد، یکی از تنظیم کنندگان نتیجه این تحقیق، گفت: “افسردگی به سراغ همه می آید مرد و زن، غنی و فقیر، مجرد و متاهل و آنهایی که بچه دارند و آنهایی که بچه ندارند.”کاهش سلامت روانی و سرخوشی در افراد به مرور و نه به ناگاه و در عرض یک سال، رخ می دهد.
بنا به این تحقیق اغلب افراد با رسیدن به سن پنجاه سالگی از چنگال خطر افسردگی رهایی می یابند و وقتی به سن هفتاد سالگی می رسند (در صورتی که سلامت کافی داشته باشند) مانند یک جوان سالم بیست ساله احساس شادمانی می کنند.

افسردگی
این استاد دانشگاه واریک بریتانیا افزود: “شاید درک همین موضوع که افسردگی در دهه چهل زندگی امری کاملا عادی است و در سراسر دنیا دیده می شود، قوت قلبی برای همه افراد میانسال باشد.”

منبع: مرکز اطلاعات فنی ایران

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

پیش بینی سرطان

پیش بینی ابتلا به سرطان با یک آزمایش جدید

به ‌تازگی نوعی آزمایش خون جدید ابداع شده که می‌تواند با نمونه‌گیری از DNA تومور، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.