خانه / علمی / قانون کارما چیست و چگونه زندگی ما را متحول میکند؟
قانون کارما

قانون کارما چیست و چگونه زندگی ما را متحول میکند؟

کارما یک کلمه سانسکریت به معنای عمل یا کنش است. این قانون مفهومی همسو با قانون جذب دارد. کارما زیستکار یا عملکرد فرد در زندگی است. این عملکردها ذاتاً و به طور خودکار نتایجی (انتقام کیهانی/الهی) را در این زندگی و زندگی بعد به دنبال دارند. در قانون کارما هر عملی یک عکس العمل در پی دارد. اصل کارما می‌گوید که نتیجه هرآنچه انجام می‌دهیم به خودمان بازمی‌گردد.

زمانی که ما می اندیشیم، سخن میگوییم، یا هر نوع عملی انجام می دهیم آغازگر نیرویی بوده ایم که در نهایت یک عکس العمل به ما نشان خواهد داد. این بازگشت نیرو ممکن است، تعدیل شود، تغییر یابد یا تعلیق شود. اما عموم مردم هرگز قادر نیستند که آن عکس العمل را از بین ببرند.

کارما به این معنا است که در زندگی «وقتی چیزی می‌کارید، حتماً درو خواهید کرد» تاجاییکه عواقب کامل اعمال خود را درک کنید. قانون کارما اصل علت و معلول، کنش و واکنش، عدالت کیهانی و مسئولیت فردی است. قانون کارما برای سوق دادن شما بعنوان روح در سفر فردی‌تان در کیهان آغاز می‌شود. کارما زمانی به پایان می‌رسد که در توانایی خود برای عشق ورزیدن، کامل شده باشید.

مفهوم قانون کارما در ادیان مختلف

همه ادیان به این قانون که فرد هر عملی انجام دهد، نتیجه آن را می‌بیند؛ اعتقاد دارند؛ اما ادیان و فلسفه‌های شرق، اعتقاد بیشتری به قانون Karma در کائنات دارند. در ادامه مفهوم Karma را در ادیان هندوئیسم، بودائیسم، سیکیسم، جَینیسم و دین اسلام بررسی می‌کنیم.

کارما در هندوئیسم

‌منشاء اصلی Karma در هندوئیسم است. آن‌ها اعتقاد دارند که روح انسان در زندگی‌های متفاوت و متعدد گرفتار شده است و تا زمانی که فرد از خواسته‌ها و تمایلات نفسانی خود دست نکشد، روح او همچنان گرفتار خواهد ماند. به همین علت است که هندوها سعی می‌کنند، در طول زندگی خود کارمای مثبت تولید کنند تا در تناسخ بعدی زندگی بهتری داشته باشند.

کارما در بودیسم

بودیسم، یکی از شاخه‌های هندوئیسم است و بر این باور است که کارمای ذخیره شده روح، از یک زندگی به زندگی بعدی منتقل می‌شود؛ اما خود روح منتقل نمی‌شود. بودا درباره Karma می‌گوید: «من صاحب اعمال خویشم، میراث‌دار کردار‌های خویش، زاده اعمال خود، در پیوند با کردار خویش و متکی بر اعمال خود می‌زیم و هر فعلی که انجام می‌دهم، نیک یا بد میراث آن به من می‌رسد. فرد راهب، بایستی همواره بر این اصل تامل کند.» طبق سخن بودا، Karma انگیزه است؛ هر شخص کارما را با بدن، سخن و عقل خود انجام می‌دهد و کردار، حرکت فیزیکی فکر و سخن است. بودا ۶ انگیزه را برای انجام اعمال معرفی می‌کند:

  • حسن‌نیت یا مهربانی
  • دلسوزی و همدردی
  •  سخاوت
  •  سوء‌نیت یا خشم
  •  ستمگری و بی‌رحمی
  • حرص و طمع

سه انگیزه اول، انگیزه‌های مثبت هستند و سه انگیزه بعدی معکوس آن‌ها هستند. با تکرار کردن رفتار، گرایش ذهنی ما نسبت به آن اعمال بیشتر می‌شود.

کارما در جَینیسم

در آیین جَین، کارما از ذراتی تشکیل می‌شود که به روح متصل‌اند. تا زمانی که بار Karma روی دوش روح باشد؛ روح در چرخه تناسخ گرفتار است.

کارما در سیکسیم

آیین سیک، از جدیدترین آیین‌های جهان است که براساس یکتا پرستی است. هدف این آیین برابری همه انسان‌های جهان است و بر این باور است که برای خارج شدن از چرخه حیات و تناسخ، باید به خداشناسی رسید.

کارما در اسلام و قرآن

قانون کارما در اسلام، به معنای عمل و عکس‌‌العمل هر رفتار است. بر‌اساس قرآن، انسان برخی از نتایج اعمال خود را در این دنیا و برخی دیگر از نتایج اعمال خود را در آخرت می‌بیند؛ اما ایده تناسخ مورد تایید اسلام نیست.

کارما قوانین دیگری هم دارد در اینجا ۱۲ قانون کارما که زندگی‌تان را کاملا تغییر می‌دهد آورده شده است. اگر آنها را از صمیم قلب درک کنید، خودتان و دنیای‌تان را عمیقا تغییر خواهیدداد.

۱. قانون فروتنی

قانون فروتنی می‌گوید اگر چیزی را نپذیرید هرگز نمی‌توانید آن را تغییر دهید. اگر فرد مخالف را دشمن‌مان بدانیم، خیلی ساده روی سطح بالاتر وجودمان متمرکز نیستیم و هیچ پیشرفت معنی‌داری نخواهیم‌کرد.

۲. قانون خلقت

قانون خلقت می‌گوید زندگی به سادگی اتفاق نمی‌افتد، بلکه مستلزم مشارکت و هم‌کاری شما است. چیزهایی که ما را احاطه کرده‌اند سرنخ‌هایی از حالت درونی ما می‌دهند.حقیقتا، ما دنیا هستیم. واقعیت کلیدی این است که خودتان باشید و خودتان را با چیزهایی احاطه کنید که در زندگی‌تان می‌خواهید.

۳. قانون تعالی

قانون تعالی می‌گوید اگر می‌خواهید روح‌تان تعالی یابد، خودتان باید تغییر کنید، نه آدم‌ها و اشیای اطراف‌تان. چیزی که روح ما را برای تعالی بارور می‌کند درون ما است، بیرون ما نیست. وقتی قلب‌مان را تغییر دهیم، دنیای‌مان را تغییر می‌دهیم.

۴. قانون مسئولیت

قانون مسئولیت می‌گوید اگر در زندگی‌تان اشتباهی وجود دارد، قطعا در وجود شما اشتباهی هست. چیزی که ما را احاطه است بازتاب ما است و ما بازتاب چیزی هستیم که ما را احاطه کرده‌است. بنابراین در نهایت، برای تغییر خودتان، مجبور هستید خودتان را تغییر دهید. منطقی است، نه؟ باید مسئولیت خودتان را به عهده بگیرید.

۵. قانون رابطه

قانون ارتباط می‌گوید اگر چه ممکن است ظاهرا ۲ چیز به هم ربط نداشته باشند، ولی در حقیقت این‌طور نیست. همه‌چیز در دنیا به هم مربوط اند. قدم برداشتن با پای چپ، با قدم برداشتن با پای راست ربط دارد. به همین صورت، گذشته، حال، و آینده همه با هم ربط دارند.

۶. قانون دهش(بخشندگی)

قانون دهش می‌گوید در زندگی‌تان از هر دست بدهید از همان دست می‌گیرید. اگر احتکار کنید و خسیس باشید، اگر دست‌های‌تان را بسته و درهای‌تان را قفل نگه‌دارید، هرگز نمی‌توانید قفل درهایی را که می‌خواهید، باز کنید. اگر یک دنیای باز، رها، و زیبا می‌خواهید، خودتان باید آن را بسازید.

۷. قانون تمرکز

قانون تمرکز می‌گوید نمی‌توانید هم‌زمان به دو موضوع فکر کنید. در واقع، علم این را اثبات کرده‌است. توجه داشته‌باشید که شما فقط می‌توانید هم‌زمان به یک موضوع و نیمی از موضوع دیگر فکر کنید. این چیزی است که ما را قادر می‌سازد مکالمه کنیم.  شما در هنگام فکر کردن، به صحبت‌های یک فرد گوش می‌کنید، فکری که هنگام صحبت‌های او می‌کنید نیمه‌کاره است. عاقلانه است که قبل از صحبت کمی وقت بگذارید و فکرکنید، این‌طور نیست؟

۸. قانون حضور

قانون حضور می‌گوید هرچند مهم است به گذشته نگاه کنیم تا بفهمیم به کجا می‌رویم، به همین اندازه مهم است در زمان حال وجود داشته‌باشیم و خیلی درگیر آینده نباشیم.

۹. قانون بزرگ‌منشی و خوبی

هر آنچه در مزرعه جهان بکارید همان را برداشت می‌کنید. این همان قانون علت و اثر هم شناخته می‌شود. پس برای برداشت شادی، صلح، عشق و دوستی، باید خوشحال، صلح طلب، دوست داشتنی و دوست واقعی باشید.
هر چه که در جهان به وجود می آورید، به خود شما باز خواهد گشت.

۱۰. قانون رشد

یک جمله معروف است که می‌گوید هرجایی که بروی متعلق به آنجایی! بنابراین اگر ما بخواهیم مردم و جهان پیرامون خود را تغییر دهید اول باید خودمان را تغییر دهیم. هر وقت ما رشد کنیم و تغییر کنیم و بهتر شویم جهان مان هم اصلاح می‌شود و تغییر می‌کند.

۱۱. قانون تغییر

تاریخ خود را تکرار می‌کند تا ما از آن درس های بسیاری فرا بگیریم و بتوانیم مسیر خود را تغییر دهیم.

۱۲. اهمیت و الهام گرفتن

ما هر اندازه انرژی و اهمیت صرف انجام کاری کنیم به هماناندازه انرژی نصیب مان می‌شود. ارزش واقعی هر چیزی نتیجه مستقیم انرژی است که ما برایش مقرر کرده ایم. اتفاقات کوچک هیچ تاثیری بر کل بزرگی که ما قصد انجامش را داریم ندارند. کارهای شایسته الهام بخش تمام اعمال شما خواهند شد

منبع: بیتوته

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات ، روش‌های درمان و پیشگیری از آن

اسپاسم عضلانی و یا گرفتگی عضلات دردی ناگهانی و غیرقابل تحمل است که ممکن است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.