خانه / علمی / مصونیت دسته‌جمعی یا ایمنی گله‌ای چیست ؟
مصونیت دسته‌جمعی

مصونیت دسته‌جمعی یا ایمنی گله‌ای چیست ؟

مصونیت دسته‌جمعیHerd immunity) که به آن ایمنی گله ای نیز می گویند، نوعی حفاظت غیرمستقیم در برابر عوامل عفونی است و زمانی به وجود می آید که بخش اعظمی از جمعیت نسبت به آن عفونت ایمن شوند، بنابراین به عنوان یک روش حفاظتی برای افرادی محسوب می‌شود که فاقد ایمنی و مصونیت هستند. در جمعیتی که بخش کثیری از آن ایمن شوند، زنجیره‌ی انتقال عفونت مختل شده و منجر به توقف یا کاهش شیوع بیماری می‌شود.

اما این انتقال باید با سرعت بسیار آهسته و تاخیری انجام شود، تا افرادی که از بیشترین علایم حاد مرتبط با این بیماری رنج می‌برند قادر به دریافت خدمات پزشکی مورد نیاز باشند. به گونه‌ای که سیستم بهداشتی و مراقبت درمانی به دلیل ازدحام افراد مراجعه کننده دچار از هم گسیختگی و فروپاشی نشود و همچنین میزان مرگ و میر بیماری بالا نرود. در ظاهر ماجرا، این یک استراتژی سالم و ایمن به نظر می‌رسد، اما herd Immunity دقیقاً چیست و

الزامات و بسترهای لازم برای دستیابی به ایمنی جمعی

اما مصونیت جمعی یا herd Immunity معمولاً صرفا به عنوان یک استراتژی پیشگیرانه در برنامه‌های واکسیناسیون مشاهده می‌شود. با توجه به اینکه برای  COVID-۱۹ واکسنی وجود ندارد دستیابی به herd Immunity نیازمند ابتلای بخش اعظمی از جمعیت به این ویروس و بهبودی آنهاست. درصدی از جمعیت که نیازمند این است که ابتلا شوند تا herd Immunity حاصل شود، بستگی به میزان سرایت بیماری دارد. میزان سرایت بیماری یا R۰ برای بیماری COVID-۱۹ حدود ۳.۲۸ است. هر چند این عدد اولیه بوده و ممکن است دچار تغییر شود. با این حال این عدد به این معناست که حدود ۷۰% از جمعیت باید به این عفونت مبتلا شوند تا herd Immunity حاصل شود. با توجه به اینکه درصد مرگ و میر COVID-۱۹ حدود ۲.۳ درصد می‌باشد، بنابراین درصورتی که فاز تاخیر در این استراتژی به درستی اجرا نشود ممکن است بسته به تعداد جمعیت، صدها هزار نفر را به کام مرگ بکشاند.

همچنین با توجه به بالا بودن میزان مرگ و میر COVID-۱۹ به نظر می‌رسد که دستیابی به herd Immunity در جمعیت هزینه‌ی سنگینی به دولت‌ها و خانواده‌ها وارد کند و موجب داغدار شدن بسیاری از خانواده‌ها شود.

 

آیا می‌توان از طرح مصونیت دسته‌جمعی برای مقابله با COVID-۱۹ استفاده کرد؟

دکتر زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا طرح ایمن سازی گله ای را روشی منسوخ شده برشمرد که در مورد بیماری‌های نوپدید غیر قابل اجرا هستند.

وی تاکید کرد:  اگر این الگوی مصون سازی بخواهد اجرا شود باید  تعداد بسیار زیادی از افراد جامعه به این بیماری مبتلا شوند که این امر منجر به بستری شدن تعداد زیادی از افراد در بیمارستان و همچنین فوت عده کثیری از مبتلایان خواهد شد و یک آمار وحشتناک از مرگ و میر در اثر این روش ایجاد می‌شود.

دکتر زالی با اشاره به این مطلب که کرونا یک ویروس نوپدید است و از ظرفیت بالای تنوع ژنتیکی برخوردار است گفت : این ویروس  متناسب با شرایط بیماریزایی که دارد و ساختار ایمنی افراد، در هر فرد مبتلا  تابلوی کاملا متفاوتی را ایجاد می‌کند و هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر امروز فردی در معرض اتفاقی ویروس قرار گیرد حتما به سلامت از آن عبور کند و ممکن است که منجر به مرگ و میر فرد شود.

منبع: ایسنا

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات ، روش‌های درمان و پیشگیری از آن

اسپاسم عضلانی و یا گرفتگی عضلات دردی ناگهانی و غیرقابل تحمل است که ممکن است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.