چهارشنبه , فروردین ۲۰ ۱۳۹۹
خانه / علمی / جراحی‌های ترمیمی بدن به وسیله ربات
جراحی‌های ترمیمی - ربات

جراحی‌های ترمیمی بدن به وسیله ربات

سایت روزاندیش به نقل از سرپوش علمی – جراحی‌های ترمیمی فوق حساس برای ترمیم رگ های حساس خونی و عروق لنفاوی بکار میروند تا کارکردهای قسمت های اسیب دیده بدن دوباره احیا شود. انجام این جراحی ها نیازمند تخصص و مهارت فراوان است و برای اولین بار یک ربات  به اسم« موسی» عهده دار این کار شده است.

قابلیت‌های این ربات در انجام جراحی‌های ترمیمی

ربات یاد شده میتواند رگ های خونی به خطر ۰.۳ تا ۰.۸ میلیمتر را دوباره به یکدیگر متصل کند و روند گردش خون در آن ها را به وضعیت عادی بازگرداند. مهمترین فواید انجام چنین جراحی هایی درمان بیماری هایی مثل ورم لنفاوی است که معمولاً در جریان تزریق دارو برای درمان بیماری سرطان پستان رخ می دهد و منجر به تورم و احتباس موضعی مایعات می شود که خطر مرگ را در پی دارد.

با توجه به حساسیت جراحی هایی که باید به خاطر بازگشایی رگ های اسیب دیده و مسدودشده انجام شود، جراحان معدودی در جهان چنین توانایی هایی دارند. پژوهشگران هلندی با طراحی رباتی به این منظور این روند را ساده کرده اند. ربات یاد شده توسط جراحان کنترل می شود، ولی حرکت بازوهای آن از دستان انسانها دقیقتر است.

این ربات فاکتور‌هایی مانند لرزش دست انسان را از بین می‌برد و در کل باعث می‌شود روند کار ایمن‌تر و آسان‌تر کنترل شود. ربات موسی ماه سپتامبر گذشته اولین جراحی فوق میکروسکوپی را بر روی انسان انجام داد و مجموعه‌ای از رگ‌های خونی را در بازوی بیمار ترمیم کرد.

به گفته محققان، استفاده از این ربات به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند بر روی رگ‌های خونی و عروق لنفاوی کوچک عمل جراحی انجام دهند و نتایج بهتری با این رویه پیچیده و طاقت فرسا کسب کنند. آن‌ها خاطر نشان کردند که با این ربات می‌توانند بر روی هر اندازه رگ کار کنند که دستاوردی بسیار مفید و البته خبر خوبی برای بیماران است.

بازوهای یاد شده بدون هیچ حرکت اضافی فرایند بازسازی و متصل کردن رگ های ظریف و باریک را با مهارت انجام می دهند.

منبع: سرپوش علمی

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

قانون کارما

قانون کارما چیست و چگونه زندگی ما را متحول میکند؟

کارما یک کلمه سانسکریت به معنای عمل یا کنش است. این قانون مفهومی همسو با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.