یکشنبه , فروردین ۱۷ ۱۳۹۹
خانه / علمی / افزایش خطر سیل به دنبال گرم شدن زمین
افزایش خطر سیل

افزایش خطر سیل به دنبال گرم شدن زمین

 سیل پدیده ی به شدت ویرانگری است. حتی حالا هم کنترل آن ممکن نیست و وقوع آن نتیجه ای جز فاجعه و مصیبت ندارد. با گرم تر شدن زمین شدت این سیل ها حتی بیشتر خواهد شد. بعضی از مناطق ساحلی و جزایر هم به زیر آب خواهند رفت.
پژوهشگران با تحلیل روند گرمایش زمین طی دو دهه اخیر پی بردند که چطور افزایش دمای کره خاکی سبب افزایش خطر سیل می شود.

سایت روزاندیش به نقل از سرپوش علمی – محققان آمریکایی با بررسی داده های آب و هوایی دو دهه اخیر در غرب این کشور به این نتیجه رسیده اند که شدت و وسعت سیل ها به شدت رو به افزایش است و دلیل این مسئله افزایش بارش باران و کاهش بارش برف به دلیل گرم تر شدن کره زمین است.

بررسی ۴۰۰ حوضه آبخیزداری از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۶ نشان می دهد که سیل های رخ داده در زمستان به دلیل بارش باران میتواند ۲.۵ برابر بزرگ تر از سیل هایی باشد که به دلیل بارش برف و بعد ذوب شدن آن رخ می دهند. در گذر زمان با افزایش دمای کره زمین، سرعت و گستردگی بارش باران بیشتر شده و در نتیجه سیل های مرگبارتر و شدیدتری نیز به راه افتاده است.

ادامه افزایش خطر سیل طی سال‌های آینده

پژوهشگران دانشگاه استنفورد اخطار داده اند که این روند طی سال های آینده نیز ادامه می یابد و با افزایش دمای زمین باز هم شاهد بارش های سیل آسای گسترده و کاسته شدن از موارد بارش برف هستیم و این امر نتیجه ای جزء سیل های ویران سازی بیشتر بهمراه نمی آورد.

بر اساس همین بررسی سیل های آینده که در اثر باریدن باران بوجود می آیند ۳۳ درصد وسیع تر خواهند بود و هر آنچه که در سر راهشان وجود داشته باشد را تخریب میکنند.

منبع: سرپوش علمی

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

پایان شیوع کرونا

پایان شیوع کرونا تا ماه ژوئن (خرداد)

دانشمند چینی که ویروس سارس را کشف کرده بود اعلام کرد اگر کشورها امکانات خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.