خانه / علمی / موش‌ها رانندگی یاد گرفتند
موش‌ها - رانندگی

موش‌ها رانندگی یاد گرفتند

محققان دانشگاه ریچموند آمریکا برای مطالعه روی توانایی های شناختی موش‌ها یک اتومبیل کوچک ساختند و این جاندار را تشویق کردند تا برای رسیدن به غذا رانندگی کند. در این آزمایش به ۶ موش ماده و ۱۱ موش نر مهارت رانندگی در یک محیط مستطیلی به مساحت ۴ متر مربع آموزش داده شد. ویدیوی رانندگی موش را در ادامه می بینید:

موش ها حیوانات باهوشی هستند. آنها برای رسیدن به غذا مهارت هایی مثل فشردن اهرم و مسیریابی در هزارتو را آموخته اند و بازی قایم موشک را هم به خوبی انجام می دهند. حال به مجموعه مهارت های این جونده باید رانندگی را هم اضافه کنیم.

موش ها پس از سوار شدن به خودرو و فشار وارد کردن روی سیم هایی از جنس مس و رسیدن به مقصد، آب نبات شیرین (فروت لوپز) پاداش می گرفتند. محققان هر بار آب نبات را در فاصله دورتری قرار می دادند تا موش برای رسیدن به آن مسیر بیشتری را رانندگی کند.

اتومبیل مخصوص  رانندگی موش‌ها

پژوهشگران برای ساختن اتومبیل مخصوص موش ها از ظرف پلاستیکی غذا، چهار چرخ، کف آلومینیومی و سیم های مسی که نقش فرمان را بازی می کنند استفاده کردند. موش با گرفتن سیم ها با پنجه های خود باعث ایجاد جریان الکتریکی و حرکت کردن ماشین می شد و بسته به اینکه او کدام قسمت از سیم را لمس می کرد ماشین به جلو، چپ یا راست می رفت.

«کلی لمبرت» (Kelly Lambert)، پروفسور عصب شناسی رفتار از دانشگاه ریچموند در رابطه با رانندگی موش ها می گوید: «آنها به شیوه هایی منحصر به فرد رانندگی با ماشین را یاد گرفتند و از الگوهایی برای فرمان دادن به خودرو و رسیدن به غذا استفاده کردند که قبلاً هرگز از آنها استفاده ای نکرده بودند.»

وی افزود که موش ها باهوش تر از آن چیزی هستند که بسیاری از مردم در موردشان فکر می کنند و بسیاری از حیوانات بیشتر از آنچه که ما فکر می کنیم باهوش هستند.

نکته جالب آنکه موش ها پس از یادگیری رانندگی احساس آرامش بیشتری کرده و اندازه گیری سطح کورتیزول آنها از کاهش استرس موش ها حکایت می کرد. البته در حین تلاش برای یادگیری رانندگی سطح کورتیزول موش ها افزایش می یافت. پژوهشگران می گویند این آموزش موفق نشان می دهد که مغز موش ها توانایی یادگیری امور جدید و پاسخگویی به چالش های دشوار را دارد و ممکن است برخی حیوانات دیگر هم باهوش تر از حدی باشند که ما تصور می کنیم.

منبع: دیجیاتو

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

هورمون

هورمون چیست و هورمون‌ها چه وظایفی دارند؟

هورمون ماده‌ای شیمیایی است که در غدد درون‌ریز ساخته می‌شود و به جریان خون می‌ریزد.هورمون‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.