یکشنبه , فروردین ۱۷ ۱۳۹۹
خانه / علمی / واکسن سرطان ساخته شد
واکسن سرطان

واکسن سرطان ساخته شد

دانشمندان موفق به ساخت واکسن برای درمان سرطان شدند.
به گزارش سایت روزاندیش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر : این واکسن که اکنون در مرحله آزمایش‌های بالینی است سلول‌های سرطانی را در دسترس دستگاه ایمنی بدن قرار می‌دهد تا آن‌ها را از بین ببرد.
یکی از ویژگی‌های سلول‌های سرطانی تغییرات سریع ژنتیکی و ساختاری است. این ویژگی دستگاه ایمنی بدن را در مبارزه با سلول‌های سرطانی عاجز می‌کند.
محققان موفق شدند با روش‌های مهندسی ژنتیک سلول‌های سرطانی را به ساخت نوعی پروتئین میکروبی وادار کنند؛ این کار باعث می‌شود سلول‌های ایمنی بدن به راحتی سلول‌های سرطانی را شناسایی کنند و از بین ببرند.

۴. چرا سیستم دفاعی بدن برای کمک به مقابله با سرطان نیاز به واکسن دارد؟

سیستم دفاعی معمولاً تومور‌ها را عاملی خطرناک یا بیگانه (خارجی) نمی‌‌‌‌‌‌‌‌بیند و با قدرت به آنها حمله نمی‌کند. شاید یکی از دلایل عدم تحریک واکنش دفاعی مؤثر از سوی مولکول‌های تومور، مشتق شدن این سلول‌ها از سلول‌های عادی باشد. بنابراین، با وجود اینکه تفاوت‌های مولکولی زیادی بین سلول‌های عادی و سلول‌های تومور وجود دارد، آنتی‌ژن‌های سرطان کاملاً برای بدن بیگانه نیستند بلکه آنها مولکول‌های عادی هستند که از جهات بسیار نامحسوسی تغییر پیدا کرده‌اند یا فراوانی بیش‌تری دارند.

دلیل دیگر هم شاید عدم‌تحریک واکنش دفاعی از سوی تومورها این باشد که سلول‌های سرطان روش‌هایی را برای گریز از سیستم دفاعی یافته‌اند. اکنون دانشمندان با بعضی از این شیوه‌های گریز آشنا شده‌اند. از جمله این شیوه‌ها می‌توان به دفع کردن آنتی‌ژن‌های تومور و کاهش تعداد مولکول‌ها و گیرنده‌هایی که معمولاً بدن برای فعالسازی سلول‌های T (نوع خاصی از سلول‌های دفاعی) و واکنش‌های دفاعی دیگر به آنها متکی است اشاره کرد.

کاهش این مولکول‌ها منجر به کاهش عکس‌العمل سیستم دفاعی به سلول‌های سرطانی می‌شود و تومور کم‌تر به چشم سلول‌های دفاعی خواهد آمد. دانشمندان امیدوارند پژوهشگران بتوانند از این اطلاعات برای تولید واکسن‌های مؤثر بیش‌تری استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

پایان شیوع کرونا

پایان شیوع کرونا تا ماه ژوئن (خرداد)

دانشمند چینی که ویروس سارس را کشف کرده بود اعلام کرد اگر کشورها امکانات خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.