خانه / علمی / استفاده از سلول‌های بنیادی برای رشد مو و جدیدترین تحقیقات دانشمندان
سلول‌های بنیادی - رشد مو

استفاده از سلول‌های بنیادی برای رشد مو و جدیدترین تحقیقات دانشمندان

محققان موفق به رشد مو با استفاده از سلول‌های بنیادی شدند.
سلول های بنیادی به عنوان سلول‎ها‎ی مادر محسوب می‎شوند که قابلیت تولید تمامی سلول‎ها‎ی بدن از جمله سلولهای خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند. زمانی که یک سلول بنیادی تقسیم می‎شود، چندین سلول دیگر را تولید می‎کند. در حالت عادی این سلول‎ها‎ با تقسیم شدن، رشد اندام و بدن را ممکن می‎سازند. عملکرد سلول‎ها‎ی بنیادی به این شکل است که به درون بافت‎ها‎ی آسیب دیده ای که بخش عمده سلولهای آنها از بین رفته است، پیوند زده می‎شوند که با ترمیم و رفع نقص در آن بافت، جایگزین سلولهای آسیب دیده شده می‎شوند.

 محققان یک مؤسسه تحقیقاتی در کالیفرنیا در این روش از نوعی سلول به نام dermal papilla که در فولیکول مو یافت می‌شود استفاده کردند، این سلول‌ها وظیفه رشد، ضخامت و طول مو را بر عهده دارند.این سلول‌ها در میان یک داربست زیستی قرار می‌گیرند، این داربست جهت رویش مو از سلول موجود در پوست را کنترل می‌کند.

نتایج اولیه تحقیقات در مورد رشد مو با سلول‌های بنیادی

نتایج اولیه این مطالعه در مدل‌های حیوانی موفقیت‌آمیز گزارش شده است و در صورت توسعه می‌تواند به نتایج ارزشمندی در زمینه درمان ریزش مو منجر شود.

از دست دادن موی سر اتفاقی ناخوشایند و در سال‌های اخیر متأسفانه شایع است. بر آمدگی‌های بافتی واقع در عمق پوست (پاپیلای درم) و سلول‌های بنیادی اپیتلیال مسئول ایجاد و تنظیم چرخه رشد مو هستند؛ آسیب به این سلول‌ها یا از بین رفتن آنها علت اصلی از دست دادن مو است.

ریزش مو ممکن است مادرزادی باشد یا بر اثر یک بیماری به وجود آید. عوارض جانبی برخی از داروها و روش‌های درمانی نیز از دیگر عوامل ریزش مو است. اکنون کاشت مو یکی از روش‌هایی است که با استقبال مواجه شده که البته در برخی موارد منجر به عفونت می‌شود.
نتایج این مطالعه در نشست انجمن بین‌المللی سلول‌های بنیادی در لس آنجلس ارائه شده است.

منبع: بهداشت نیوز

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات ، روش‌های درمان و پیشگیری از آن

اسپاسم عضلانی و یا گرفتگی عضلات دردی ناگهانی و غیرقابل تحمل است که ممکن است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.