خانه / علمی / گروه خونی و ارتباط آن با ازدواج
گروه خونی- ازدواج

گروه خونی و ارتباط آن با ازدواج

 رابطه بین گروه خونی و ازدواج افراد با هم سوالی است که بسیاری از زوج‌های جوان به دنبال پاسخ آن هستند. اینکه آیا افراد با گروه‌های خونی مشابه می‌توانند با هم عقد کنند؟ و یا اینکه ازدواج با چه گروه‌های خونی مناسب‌تر است؟ در ادامه با پاسخ این سوالات آشنا خواهید شد.

گروه خونی چیست؟

به طور خلاصه گروه‌های خونی یک روش برای تقسیم بندی خون افراد است. این تقسیم بندی بر اساس وجود یا عدم وجود پادگن (آنتی ژن)‌های موروثی خواصی روی سطح گلبول‌های قرمز انجام می‌شود. براساس مهمترین این تقسیمات، خون همه انسان‌ها به چهار دسته A,B,AB و O. و بر اساس یک تقسیم بندی دیگر به گروه‌های مثبت و منفی تقسیم می‌شود.

مثلا کسی که آنتی ژن A. را بروی گلبول‌های قرمز خود بروز می‌دهد، گروه خونش A. است و یا فردی که هردو پادگن A. و B. را دارد گروه خونش AB و فردی که هیچکدام از این آنتی ژن‌ها را ندارد خون او از گروه O. است.

ارتباط بین گروه خونی افراد و ازدواج

هنگامی که برای جاری شدن خطبه عقد به دفاتر ثبت ازدواج مراجعه می‌کنید، یک معرفی نامه عکس دار به شما داده می‌شود تا به مراکز آزمایش خون جهت انجام آزمایشات قبل از ازدواج مراجعه کنید.

اما این آزمایشات هیچ ارتباطی به گروه خونی شما ندارد. چراکه گروه‌های خونی هیچ مانعی برای وصلت افراد ایجاد نمی‌کنند و افراد با هر گروه خونی که داشته باشند می‌توانند با یکدیگر عروسی کنند. مگر اینکه پای عوامل دیگری مثل خطر ابتلای جنین به تالاسمی و یابیماری‌های ژنتیکی در میان باشد. برای پیشگیری تالاسمی، زوجین می‌بایست پیش از عقد آزمایش خون انجام دهند. اما برای پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی در جنین، توصیه می‌شود که تمام افراد قبل از ازدواج نسبت به انجام آزمایشات ژنتیک اقدام کنند.

آزمایشات قبل از عقد  ربطی به گروه خون افراد ندارد و شامل آزمایش ژنتیک  هم نمی‌شود. اما در برخی از موارد و برای بعضی از زوجین در همان مراکز انجام آزمایشات پیش از عقد، متخصصان به عروس و داماد توصیه می‌کنند که با توجه به شرایطی که دارند نسبت به انجام مشاوره ژنتیکی اقدام کنند.

این موارد عبارتند از:

۱ – زوج‌هایی که باهم نسبت فامیلی دارند. این شامل هر نسبتی می‌شود. (هر گونه ازدواج فامیلی)

۲ – زوج جوانی که یکی از آن‌ها دچار اختلالات ژنتیکی است.

۳ – زوج جوانی که یکی از اعضای درجه یک فامیل آن‌ها دچار اختلالات ژنتیکی است.

۴ – خانم‌هایی که قصد ازدواج دارند و سن آن‌ها کمتر از ۱۸ سال یا بیشتر از ۳۳ است.

۵ – زوج جوانی که در مراکز حساس و پرخطر فعالیت می‌کنند و با مواد شیمیایی و یا هسته‌ای سر و کار دارند؛ بنابراین آنچه که در ازدواج افراد می‌تواند مشکل ساز باشد، یکسان بودن گروه خونی نیست بلکه ارتباط خونی (مثلا در ازدواج فامیلی) است که می‌تواند باعث مشکلات ژنتیکی شود.

به جز احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی و همچنین تالاسمی، خوشبختانه سایر اختلالاتی که ممکن است در جنین ایجاد شود، در همان دوران بارداری قابل تشخیص و پیشگیری است؛ بنابراین لازم نیست در زمان عروسی نگران آن‌ها باشید.

گروه خونی عروس و داماد به هم نمی‌خورد یعنی چه؟

گفتیم که گروه خونی هیچ ربطی به ازدواج ندارد. اما ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که منظور از اینکه می‌گویند “گروه خون عروس و داماد به هم نخورده” چیست؟ باید گفت: این اصطلاح، اشاره به برخی نتایج که در آزمایشات قبل از عقد مشخص شود، دارد. وقتی یکی از طرفین در سوابق خود و یا اقوام خود یکی از بیماری‌هایی که از طریق ژن منتقل می‌شود (مثل تالاسمی) وجود داشته باشد با انجام آزمایشات خونی بررسی می‌کنند که چقدر احتمال ابتلای فرزند آن‌ها به آن بیماری‌ها وجود دارد. چنانچه این احتمال بالا باشد به آن‌ها توصیه می‌شود که عقد نکنند و به آن‌ها درباره عواقب بچه دار شدنشان هشدار می‌دهند.

علاوه براین کسانی که دارای تالاسمی مینور هستند چنانچه با فرد دیگری که او هم مبتلا به تالاسمی مینور است عروسی کنند ۲۵ درصد احتمال دارد که فرزندان آن‌ها مبتلا به تالاسمی ماژور بشود. تالاسمی مینور دارای هیچ علامت خاصی نیست و نیاز به درمان ندارد. فرد مبتلا به تالاسمی مینور نیز از نظر ظاهری کاملا سالم است و وصلت او با افراد سالم هیچ عواقبی ندارد. اما تالاسمی ماژور یک بیماری حاد است و نیاز به درمان دارد و مشکلات و هزینه‌های زیادی را به دنبال خواهد داشت؛ لذا چنانچه در آزمایش خون قبل از عقد معلوم شود که هردو طرف تالاسمی مینور دارند، آزمایشات تکمیلی دیگر به همراه مشاوره ژنتیکی برای آن‌ها انجام خواهد شد و به آن‌ها در باره عواقب بچه دار شدنشان هشدار داده می‌شود.

 منبع: بهداشت نیوز

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

جسد انسان - حرکت

جسد انسان تا یک‌ سال بعد از مرگ حرکت می‌کند

محققان دریافتند که جسد انسان در طی فرآیند تجزیه “بطور قابل توجهی” حرکت می کنند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.