خانه / علمی / مصرف آسپرین مفید یا مضر ؟
مصرف آسپرین

مصرف آسپرین مفید یا مضر ؟

محققان دریافتند با وجود این که مصرف آسپرین موجب کاهش خطر حمله قلبی و سکته می شود، خطر خونریزی شدید را در بیمارانی که به طور مستمر این دارو را مصرف می کند، افزایش می دهد.

تحقیقات جدید در مورد مصرف آسپرین

 در این تحقیقات که به مدت ۵ سال انجام گرفت مشخص شد با مصرف آسپرین، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در افرادی که فاقد سابقه چنین بیماری هایی هستند، به میزان ۱۱ درصد کاهش می یابد، اما خطر خونریزی شدید در بدن آن ها ۴۳ درصد افزایش می یابد.
این تحقیقات نشان می دهد برای تجویز مصرف مستمر آسپرین به منظور جلوگیری از مرگ و میر در اثر حمله قلبی، سکته و بیماری های قلبی عروقی، مستندات علمی کافی وجود ندارد.

با وجود این که آسپرین به عنوان یک داروی موثر در کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته شناخته شده است، برخی از تحقیقات چنین ویژگی هایی را رد می کنند. حتی در برخی از تحقیقات علمی، به طور کلی اثربخشی آسپرین به عنوان یک دارو زیر سوال رفته است.

در یکی از تحقیقاتی که توسط انستیتوی ملی سلامت آمریکا انجام گرفته، مشخص شد مصرف روزانه مقادیر آسپرین با دوز پایین هیچ اثری بر افزایش طول عمر افراد مسن ندارد. در تحقیقات دیگری مشخص شد مصرف آسپرین برای افرادی که دارای فاکتور ریسک حمله قلبی یا سکته هستند، هیچ مزیتی ندارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه JAMA منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

مبلمان رباتیک

مبلمان رباتیک مناسب فضاهای کوچک

یک شرکت سازنده مبلمان منزل دست به تولید محصولاتی رباتیک زده که با فشار دادن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.