خانه / تغذیه و سلامت / عوارض ناشی از مصرف پروتئین زیاد
عوارض - پروتئین
balanced diet, cooking, culinary and food concept - close up of different foodstuffs on table

عوارض ناشی از مصرف پروتئین زیاد

 بدن از پروتئین برای ترمیم و ساخت بافت‌ها (به عنوان مثال، عضلات، مو و ناخن‌ها)، برای ساخت و پشتیبانی از پوست، غضروف، استخوان‌ها، عضلات، و خون، و برای تولید مواد شیمیایی بدن (به عنوان مثال، هورمون‌ها و آنزیم‌ها) استفاده می کند. با این وجود، مصرف زیاد پروتئین نیز می تواند مضر باشد . مسائل سلامت منفی را موجب شود در ادامه این مطلب با عوارض مصرف بیش از حد پروتئین آشنا خواهید شد.

عوارض مصرف بیش از حد پروتئین

۱- چاقی و اختلالات قلبی – عروقی:

وجود مقادیر زیادی چربی‌های اشباع در منابع پروتئینی باعث افزایش چاقی ، کلسترول خون ، فشار خون و امراض قلبی-عروقی خواهد شد.گزارش شده است هیچ گونه مکانیسمی برای ذخیره پروتئن‌های اضافی در بدن وجود نداشته و تمام اسیدهای آمینه که بیش از نیاز بدن مصرف شوند در بدن اکسیده شده و مواد کربنی آن‌ها در متابولیسم سوخته مواد نیتروژنی‌شان از بدن دفع می‌شوند.

۲- محدود شدن کربوهیدرات مصرفی:

زمانی که مصرف کربوهیدرات‌ها برای یک دوره ۳ الی ۵ روزه محدود می‌شود گلیکوژن عضلات و بدن خالی می‌گردد و در نتیجه یک خستگی مزمن در فرد ایجاد خواهد شد.

۳- افزایش دفع ادراری کلسیم:

اثری متقابل بین کلسیم و پروتئین مصرفی وجود دارد به طوری که وقتی میزان کلسیم مصرفی پایین و پروتئین بالا باشد پروتئین اضافی منجر به پوکی استخوان می‌شود.اما وقتی میزان کلسیم مصرفی به اندازه نیاز بدن باشد مصرف پروتئین زیاد حتی می‌تواند مفید هم باشد.بنابراین توصیه می‌شود افرادی که میزان کلسیم مصرفی روزانه آن‌ها کمتر از ۶۰۰ میلی گرم است بیشتر از ۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلو گرم وزن بدن خود مصرف نمایند.

۴- تولید اسید اوریک زیاد در خون:

مصرف بیش از حد پروتئین باعث می‌شود میزان تولید اوره در کبد بسیار بالا رفته و این امر باعث رسوب اسید اوریک در مفاصل و تشدید علائم بیماری نقرس خواهد شد. با این حال در اغلب تحقیقات گزارش شده است که مصرف روزانه ۲ تا ۲/۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلو گرم از وزن بدن هیچ گونه عارضه‌ای را در افراد سالم نشان نداده است.

۵- افزایش تولید ادرار به منظور دفع آمونیاک و در نتیجه کاهش میزان مایعات بدن ( دهیدراسیون):

با این حال در افرادی که به صورت مدام مصرف مایعات داشتند علائم کمبود آب در آن‌ها مشاهده نشد.

۶-افزایش کار کلیه‌ها به منظور متابولیزه کردن آمونیاک:

مصرف بالای پروتئین در افرادی که بیماری‌های کلیوی دارند می‌تواند مشکل ساز باشد.زیرا برای دفع نیتروژن ناشی از متابولیسم پروتئین اضافی، فشار زیادی بر کلیه‌ها تحمیل می‌شود

منبع:دایره‌المعارف بدنسازی و پرورش اندام نوین

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

خواص سویق

آشنایی با سویق و خواص آن

 سویق نوعی آرد تفت داده شده است. مثل آردی که برای تهیه حلوا تفت می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.