خانه / پزشکی / سرگیجه چه دلائلی می‌تواند داشته باشد؟
سرگیجه

سرگیجه چه دلائلی می‌تواند داشته باشد؟

یکی از بدتری احساساتی که می‌توانیم تجربه کنیم سرگیجه است و دلایل متفاوتی برای ایجاد آن وجود دارد؛ میگرن، قند خون پایین، کم آبی، عفونت گوش، کمخونی، آلرژی، فشار خون پایین و …

دلایل سرگیجه می‌تواند جزئی یا جدی باشد.

دلائل سرگیجه

میگرن

توجه داشته باشید که سرگیجه گاهی ناشی از عوامل جدی‌تری مانند میگرن، عفونت یا سکته مغزی است.

قند خون پایین

چه دیابتی باشید و چه نباشید افت قند خون می‌تواند باعث لرزش و سرگیجه شود. برای بهبود این حالت باید فوراً با مصرف یک میان وعده شیرین قند خون خود را افزایش دهید.

کم خونی

یکی از شایع‌ترین علائم کمبود آهن سر گیجه است که به همراه علائم دیگری مانند خستگی و تند شدن ضربان قلب بروز می‌کند. در مورد راه‌های جبران کمبود آهن با پزشک مشورت کنید.

آلرژی‌ها

وقتی عوامل حساسیت‌زا مانند گرده گل‌ها، گرد و غبار یا شوره حیوانات خانگی وارد بدن می‌شوند، می‌توانند انسداد یا التهاب گوش میانی و در پی آن سر گیجه را به دنبال داشته باشند.

کم آبی بدن

کم آبی بدن از عوامل ایجاد سر گیجه است. حتی کمترین میزان از دست دادن مایعات به‌ویژه بر اثر تعریق در فصول گرم می‌تواند به بروز سرگیجه منجر شود. به خاطر داشته باشید که همیشه مایعات کافی مصرف کنید.

عفونت گوش

عفونت گوش داخلی که بر اثر عواملی مانند عفونت سینوسی، سرماخوردگی، ویروس یا باکتری ایجاد می‌شود سرگیجه و مشکلات حالت تعادل را به دنبال دارد. بهتر است مشکل را با پزشک در میان بگذارید.

مصرف بعضی از داروها

گاهی سر گیجه از عوارض جانبی مصرف برخی داروهاست. اگر بعد از مصرف برخی داروها دچار سرگیجه شدید آن را با پزشک در میان بگذارید.

 

فشار خون پایین

سر گیجه ناشی از فشار خون پایین، خود را هنگام تغییر وضعیت از حالت خوابیده به نشسته یا نشسته به ایستاده نشان می‌دهد. فشار خون پایین جریان خون به مغز را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد سر گیجه می‌شود.

بیماری مِنِیر

اگر احساس پری گوش یا وزوز گوش را همراه با سر گیجه تجربه می‌کنید، مشکل شما احتمالاً بیماری منیر است. در این حالت، تشکیل مایعات زیاد در گوش ایجاد سرگیجه‌ای را که دوره‌های طولانی ادامه می‌یابد به دنبال دارد.

منبع: بهداشت نیوز

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

زخم اثنی عشر

زخم اثنی عشر و دلائل ایجاد آن

زخم اثنی عشر یکی از انواع زخم معده است. اما بخش‌های دیگری از دستگاه گوارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.