رنگ زبان

رنگ زبان و تشخیص بیماری‌ها به وسیله آن

یکی از روش های رایج قدیمی در تشخیص بیماری‌ها بررسی وضعیت ظاهری زبان است، زبان در حالت طبیعی باید صورتی رنگ و عضلانی باشد و هیچ آسیبی از جانب دندان ها در آن ایجاد نشود ؛ علاوه بر این نکات لایه ای نازک مواد بزاقی همواره سطح زبان را می پوشاند و زمانیکه رنگ و شکل این ماده بزاقی تغییر کند خبر از بیماری می دهد در ادامه این مطلب  رنگ زبان و وضعیت بزاقی این عضو مهم  را برای تشخیص بیماری ها و سلامت بدن بررسی خواهیم کرد.

 ارتباط بزاق روی زبان و سلامت بدن

اگر مواد بزاقی زبان غلیظ تر از حد نرمال باشد علامتی است از عدم تعادل در سیستم گوارش بدن.

کاهش بیش از حد این ماده بزاقی، معمولا حاکی از ضعیف شدن یکی از ارگان های اصلی بدن می باشد.

در صورتی که این مواد غلیظ دَلمه ای می شوند، خبر از ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن می دهد.

چنانچه این مواد زرد رنگ باشند، احتمال عفونت یا التهاب در قسمتی از بدن وجود دارد.

 تشخیص بیماری‌ها از روی رنگ زبان 

۱- زبان سفید

رنگ زبان

دلائل سفید شدن زبان:
برفک دهان:برفک دهانی اغلب در نوزادان و افراد سالخورده، به ویژه کسانی که دندان مصنوعی دارند، و یا در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف دیده می شود. افراد مبتلا به دیابت و کسانی که استروئیدهای استنشاقی مصرف می کنند ،برای آسم یا بیماری ریوی نیز می توانند برفک دهان را بگیرند ؛ برفک دهان بیشتر بعد از خوردن آنتی بیوتیک رخ می دهد.”
لوکوپلاکیا: یک بیماری است که در آن سلول های دهان بیش از حد رشد می کنند، که منجر به تکه های سفید روی زبان و داخل دهان می شود. ” لوکوپلاکیا می تواند زمانی پیشرفت کند که زبان تحریک شده است ؛ این مورد بیشتر در افرادی دیده می شود که از محصولات تنباکو استفاده می کنند. لوکوپلاکیا می تواند یک پیشرونده برای سرطان باشد، اما خودش ذاتا خطرناک نیست. اگر آنچه که می بینید، فکر می کنید لکوپالاکیا است، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.”
گلسنگ پلانوس دهانی: شبکه ای از خطوط سفید روی زبان شما که شبیه به توری است ، ” نمی دانیم که چه چیزی باعث این شرایط می شود، اما معمولا خودش حل می شود.”

۲- زبان قرمز

رنگ زبان

برای تشخیص بیماری از روی زبان باید بدانید که زبان سالم به رنگ صورتی گلگون است. اگر متوجه شدید که زبان‌تان قرمز شده‌است، ممکن است لازم باشد موضوع را پیگیری کنید و در صورت لزوم اقداماتی را انجام بدهید.

گلودرد استرپتوکوکی اغلب با قرمز بودن زبان مرتبط است. مخملک نیز باعث قرمز شدن زبان می‌شود. اگر زبان‌تان قرمز شده و گلو درد یا نوعی عفونت دارید، این احتمال وجود دارد که قرمزی زبان‌تان با عفونت مرتبط است و پزشک‌تان بر همین اساس شما را درمان خواهد کرد.

زبان قرمز همچنین می‌تواند نشانه‌ای از کمبود ویتامین باشد، به خصوص کمبود ویتامین‌های B۱۲، اسید فولیک، یا آهن. اگر قرمز بودن زبان‌تان همچنان ادامه دارد، باید اطمینان حاصل کنید که میزان مصرف ویتامین‌های‌تان مطابق با نیاز بدن‌تان هست یا نه. شما می‌توانید با علائم کمبود ویتامین B۱۲ و کمبود آهن آشنا شوید.

۳-زبان زخم یا ناهموار

برآمدگی دردناک در زبان را می توان به دلایل زیر مربوط کرد:
آسیب دیدگی: “گاز گرفتن زبان و یا سوزاندن آن با چیزی که تازه از روی گاز برداشته اید ،می تواند باعث اسیب زبان شود. ساییدن یا فشار دادن دندان‌ها روی هم همچنین می تواند دو طرف زبان شما را تحریک کند و باعث دردناک شدنش شود.
سیگار کشیدن: سیگار کشیدن ،زبان شما را تحریک می کند، که می تواند باعث درد شود.
سرطان دهان: توده یک زخم زبانی که در عرض دو هفته از بین نمی رود، می تواند نشانه ای از سرطان دهان باشد. در نظر داشته باشید که بسیاری از سرطان های دهان در مراحل اولیه به شما آسیب نمی رسانند، بنابراین فکر نکنید زمانی که درد ندارید، چیز مهمی نیست.

۴- زبان تکه تکه

تکه تکه بودن روی زبان علامت مشکلات روده است .لایه و قشر نازکی که روی زبان وجود دارد در خوردن و جذب مواد مغذی بسیار مفید است و در سراسر زبان وجود دارد. چنانچه این قشر تکه تکه شده و یا در یک محل خاص متمرکز شود می تواند نگران کننده باشد. در صورتی که تجمع این قشر فقط کمی در قسمت عقب زبان باشد، سوالات مربوط به عادات اجابت مزاج در یک روز و شکل مدفوع و کامل بودن عمل دفع است و احتمالا مشکل ناشی از وجود یک انگل و یا افزایش باکتری های روده ای خواهد بود.

دیگر مشکلات زبان:

رنگ زبان

همیشه این موضوع را در نظر داشته باشید که آنچه در موارد فوق برشمرده شد، نمی تواند دلیل قطعی برای ابتلا به بیماری های برشمرده شده باشد چرا که زبان می تواند تحت تاثیر انواع خوراکی، باکتری ها و سایر عوامل دیگر قرمز و متورم شده باشد. به همین دلیل نمی توان هر تغییر رنگی را نشانه حتمی از یک اختلال درونی تلقی کرد.

اگر اطمینان دارید که رنگ طبیعی زبان خود را از دست داده اید، از هر نوع خود درمانی پرهیز کرده و به پزشک مراجعه کنید.

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

پیشگیری از آلزایمر

پیشگیری از آلزایمر و ۹ روش موثر برای آن

بیماری آلزایمر یک بیماری تحلیل برنده و پیش رونده سیستم عصبی مرکزی انسان است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.