خانه / پزشکی / آستیگماتیسم چیست و به چه روش‌هایی درمان می‌شود؟
آستیگماتیسم

آستیگماتیسم چیست و به چه روش‌هایی درمان می‌شود؟

آستیگماتیسم یا کژبینی یکی از شایع‌ترین مشکلات اپتیکی چشم است، و معمولاً علت آن نامنظمی شکل و انحنای قرنیه است. گاهی نیز علت آن نامنظمی شکل و انحنای لنز که در پشت عنبیه قرار دارد است.

آستیگماتیسم حالتی است که چند تا از دیوپترهای چشم کرویت خود را از دست داده است.

اگر چشم را به عنوان یک عدسی کروی در نظر بگیریم. هرگاه این عدسی از حالت کروی خارج شود و به سمت حالت بیضوی برود (شبیه خربزه). در این صورت دارای دو کانون خطی به جای یک کانون نقطه‌ای خواهد بود. در نتیجه تصاویر به دلیل انکسار نامساوی در قسمت‌های مختلف قرنیه کاملاً بر روی شبکیه متمرکز نمی‌شوند و  هم تصاویر چه دور و هم تصاویر نزدیک تار می‌شوند؛ بنابراین افرادی که دچار درجات بالایی از آستیگماتیسم هستند نه تنها همانند افراد نزدیک‌بین اشیای دور را تار می‌بینند، بلکه اشیای نزدیک را هم تار می‌بینند. افراد آستیگمات گاهی اوقات نورهای اضافی در مسیر دید خود می بینند.

انواع آستیگماتیسم:

دو نوع تقسیم بندی وجود دارد:

۱-آستیگمات منظم و نامنظم:

  • اگر دو محور اصلی با قدرت انکسار و جهت گیری ثابت در قرنیه وجود داشته باشد؛ آستیگمات چشم از نوع منظم و در غیر این صورت نامنظم می‌باشد.

آستیگماتیسم:

  • آستیگمات ساده به این معنی است که یک محور روی شبکیه قرار می‌گیرد. حالا بستگی به محور دیگر دارد که کجا قرار بگیرد تا آن را به انواع دوربین و نزدیک بین تقسیم کنیم. اگر محور دیگر جلوی شبکیه باشد، به آن آستیگمات نزدیک بینی ساده می‌گوییم. خودتان حدس می‌زنید که اگر این محور در پشت شبکیه باشد، آن را آستیگمات دوربینی ساده می‌نامند.
  • آستیگمات مرکب. در آستیگمات‌های مرکب معمولا هر دوی این محور در یک قسمت نسبت به شبکیه قرار می‌گیرند؛ یا در جلوی آن که مشخصا می‌شود نزدیک بینی مرکب و اگر در پشت شبکیه باشد، نوع دوربینی مرکب است. گفتیم معمولا! چون نوعی از افراد مبتلا به آستیگمات هم وجود دارند که یک محور بینایی در جلوی شبکیه و محور بینایی دیگر در پشت شبکیه وجود دارد.

روش‌های درمان:

درمان‌هایی که برای حل این مشکل توصیه می‌شود شامل : عینک، لنزهای تماسی و عمل جراحی می‌باشد.

اعمال جراحی یا روی قرنیه انجام می‌شوند و یا به صورت داخل چشمی انجام می‌شود.

مهم‌ترین اعمال جراحی در سطح قرنیه عمل‌های LASIK  و PRK هستند. انتخاب هر کدام از این روش‌ها به تصمیم پزشک و شرایط فرد بستگی دارد.

منبع: ویکی پدیا

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

رنگ زبان

رنگ زبان و تشخیص بیماری‌ها به وسیله آن

یکی از روش های رایج قدیمی در تشخیص بیماری‌ها بررسی وضعیت ظاهری زبان است، زبان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.