اهدای تخمک
بررسی درمان نازایی از طریق اهدای تخمک

اهدای تخمک و نکات لازم در مورد آن

از روش اهدای تخمک در مواردی استفاده می‌شود که به هر دلیلی نتوان از خانم گامت یا تخمک مناسب برای آی وی اف یا میکرواینجکشن، یعنی لقاح آزمایشگاهی، به دست آورد. این دلایل می‌تواند شامل بالا بودن سن مادر، نارسایی زودرس تخمدان، سابقه جراحی در تخمدان و شیمی درمانی باشد. همچنین، در مواردی تخمک سالم به نظر می‌رسد، اما خانم با شکست مکرر درمان ناباروری یا سقط مکرر مواجه می‌شود.

در این افراد تنها راه باروری دریافت تخمک اهدایی از یک داوطلب است. در محیط آزمایشگاه تخمک اهدایی توسط اسپرم های مرد که همسر گیرنده تخمک است لقاح می یابد و جنین حاصله از این لقاح در رحم زن نابارور منتقل می شود.
اولین کودک حاصل از اهدای تخمک در جهان در سال ۱۹۸۴ متولد شده است و این روش هم اکنون در کشور ما پس از طی مراحل شرعی و قانونی آن سالهاست که مورد استفاده قرار می گیرد.

شرایط لازم برای اهدای تخمک در شخص اهداء کننده و گیرنده

– حداکثر سن فرد گیرنده تخمک ۴۵ سال است. البته فرد باید کاملا از خطرات باروری در سنین بالا مطلع باشد و پس از مشاوره های لازم با متخصص و روان پزشک برای این کار اقدام کند.

– سن اهدا ‌کننده تخمک بهتر است بین ۲۱ تا ۳۴ سال باشد و ترجیحا این فرد قبلا بچه دار شده باشد چراکه شانس حاملگی را در فرد گیرنده تخمک بالا می برد.

– فرد اهدا کننده تخمک (Donor) باید از نظر ژنتیکی کاملا سالم باشد،‌ همین طور از نظر بیماری هایی نظیر سیفلیس، هپاتیت، ایدز نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

– لازم است زوجی که می خواهند با روش اهدای تخمک تحت درمان قرار گیرند تحت مشاوره باشند و تمام جوانب این کار اعم از مسائل روحی، روانی، ارث و قانون و سایر مسائل را درنظر بگیرند و با آگاهی کامل درمان را آغاز کنند.

– خصوصیات فیزیکی فرد گیرنده و اهدا کننده تخمک بهتر است هماهنگ باشد. خصوصیاتی نظیر، رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدنی.

– ارزیابی روان شناختی فرد اهدا کننده تخمک توسط یک شخص حرفه ای نیز بسیار توصیه می شود. این سابقه شامل بررسی سابقه خانوادگی، تحصیلی، ثبات روحی،‌انگیزه اهداء، سابقه بارداری سخت، روابط بین فردی، سابقه قضایی و قانونی، سابقه بیماری های روان پزشکی و اختلال شخصیتی است.

آزمایش های اولیه پیش از درمان :

آزمایش اسپرموگرام مرد
معاینات عمومی فیزیکی،
آزمایش های روتین قبل از بارداری نظیر سرخجه
آزمایش های ایمنی
تعیین گروه خون و RH
ایدز
هپاتیت
معاینات لگنی
بررسی حفره رحم سونوگرافی برای اندازه گیری حجم رحم
درصورت لزوم هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی
ضمنا رحم فرد گیرنده تخمک در زمان عمل باید آمادگی داشته باشد که لازم است اقدامات لازم از قبل انجام گیرد.

مسائل اخلاقی در این مورد

همواره بحث های فراوانی در رابطه با اهدا کننده تخمک جریان داشته است که آیا بهتر است فرد اهدا کننده یا دونور  شناخته شده یا ناشناس باشد.

بسیاری از دریافت کنندگان تمایل به دریافت تخمک از اهدا کنندگان ناشناس هستند چرا که تمایل دارند حریم خصوصی خود را حفظ کنند. اما در مقابل عده ای نیز اصرار به شناختن اهدا کننده دارند.  برای آنها سابقه اجتماعی، فرهنگی اهدا کننده تخمک و ویژگی های ژنتیکی اش اهمیت زیادی دارد.

موضوع دیگر آشکار کردن یا پنهان داشتن موضوع از کودک حاصل از این عمل است. در مواردی که بنابر ملاحظاتی این حقیقت کتمان می شود همواره این خطر وجود دارد که حقیقت ناخواسته آشکار شود. این موضوع به ویژه در خانواده هایی که تفاهم و توافق وجود ندارد بیشتر اهمیت می یابد.

به هر حال مهم این است که استانداردهای سلامت جسمی و روانی در مورد اهدا کنندگان رعایت شود و برای پیشگیری از مشکلات آتی رضایت نامه از اهدا کننده و گیرنده دریافت شود.

منبع:پژوهشگاه رویان

درباره ی Admin

مطلب پیشنهادی

سوزش واژن

علل سوزش واژن

سوزش واژن عارضه ای است که بسیاری از زنان آن را به دلایل مختلف تجربه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.