بیماری خود ایمنی چه نوع بیماری‌هایی هستند؟ودلائل ابتلا به آن‌ها چیست؟

 بیماری خود ایمنی چه نوع بیماری‌هایی هستند؟ودلائل ابتلا به آن‌ها چیست؟

بیماری خود ایمنی بیماری است که توسط سیستم ایمنی بدن گسترش می یابد. زمانی که این سیستم در حال مبارزه با انواع بیماری هاست گاهی سلول های سالم بدن را به عنوان غریبه وعامل خارجی تشخیص داده و در نتیجه شروع به حمله به آن ها می کند.

بسته به نوع آن سلول یک بیماری خود ایمنی می تواند بر روی انواع بافت های بدن تاثیر بگذارد و نیز سبب رشد غیر طبیعی و تغییر در عملکرد آن بافت گردد حدود ۸۰ نوع از این بیماری وجود دارد. خیلی از آنها دارای علائمی مشابه می باشند که این مسئله تشخیص را مشکل می سازد. همچنین ممکن است در یک زمان چند نوع از این بیماری در بدن ظاهر شود، بیماری های خود ایمنی معمولا بین دوره های بهبود دربین کمی علائم  ،بدون علائم، یا با علائم کم و شعله ور شدن علائم  در نوسان هستند در حال حاضر، درمان بیماری های خود ایمنی بر تسکین علائم تمرکز دارند چون هنوز علت اصلی مشخص نشده و هیچ درمانی وجود ندارد..

بیماری های خود ایمنی اغلب در خانواده ها دیده می شوند و ۷۵ درصد از کسانی که تحت تاثیرند زنان هستند. در آمریکایی های آفریقایی تبار و بومیان آمریکا نیز افزایش خطر ابتلا  به این بیماری دیده شده است علت بیماری های  ناشناخته است. تئوری های مختلفی درباره اینکه چه چیزی باعث  ایجاد این بیماری‌ها می‌شود وجود دارد.

دلائل ابتلا به بیماری های خود ایمنی 

باکتریایی و یا ویروس

داروها

محرک های شیمیایی

محرک های محیطی

همچنین، شما ممکن است بیشتر مستعد ابتلابه یک بیماری خود ایمنی شوید اگر یکی از اعضای خانواده شما به آن مبتلا باشد.

علائم  یک بیماری خود ایمنی :

از آنجا که بسیاری از انواع مختلف بیماری خود ایمنی وجود دارد، علائم متفاوت اند. با این .حال، علائم رایج این بیماری عباتند از:

خستگی، تب و ضعف عمومی می باشد بیماری های خود ایمنی بسیاری از نقاط بدن را تحت تاثیر قرار می دهند رایج ترین اندام :ها و بافت ها که تحت تاثیر می باشند پوست ،مفاصل ،گلبول های قرمز خون ،عضلات ،بیماری های خودایمنی رک های خونی ،بافت های همبند، غدد درون ریز

بیماری های خود ایمنی بیماری های مزمن هستند که تا کنون هیچ درمانی ندارند. درمان این وضعیت شامل تلاش برای کنترل روند بیماری و کاهش علائم  به خصوص درهنگام اوج علائم است.

روش‌های کاهش علائم یک بیماری خود ایمن

داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم

به طور منظم فعالیت بدنی داشته باشید

استراحت کافی مکمل‌های ویتامین،کاهش استرس ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید محدود ، جلوگیری از هر گونه محرک شناخته شده

 

برگرفته از کتاب اختلالات خود ایمنی :نوشته رضا پور دست گردان

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.